Gamtininkai teigia, kad pagrindinė nelaimių priežastis – smarkiai didėjanti gyvūnų populiacija.
Avarijų su ant kelio iššokančiais gyvūnais Lietuvoje kasmet stipriai daugėja. Šiemet iki spalio 23 dienos kelių policija skelbia užfiksavusi 5020 automobilių susidūrimų keliuose su gyvūnais.
Juose sužeisti 29 žmonės, ir vienas vyras žuvo. Pernai tokių avarijų buvo pusantro tūkstančio mažiau ir žuvusių žmonių nebuvo.
„Susidūrimų daugėja nuo 2017 metų, jų skaičius išaugo per 6 metus beveik dvigubai – nuo 2400 įvykių 2017 m., iki 4930 – 2022-aisiais. Tai pastaruosius kelerius metus kasmet su gyvūnais susiduria apie 5 tūkst. vairuotojų“, – teigia kelių policijos tarnybos atstovė Jorūnė Liutkienė.
Tai reiškia, kad kiekvieną dieną Lietuvoje į avarijas su gyvūnais patenka apie 13 vairuotojų, per jas sužalojami ar žūsta ir gyvūnai.
Štai ir vienos draudimo bendrovių skaičius iškalbingas – esą per pirmuosius 3 šių metų ketvirčius, bendrovė įregistravo 1200 susidūrimų su žvėrimis. O tuo pačiu metu pernai jų buvo ketvirtadaliu mažiau – 900.
„Per pirmuosius 3 šių metų ketvirčius vėlgi nuo sausio pradžios iki rugsėjo pabaigos mes išmokėjome 2,6 mln. eurų. Kai tuo tarpu pernai tokia suma buvo išmokėta per visus metus“, – teigia „Lietuvos draudimo“ komunikacijos vadovas Saulius Abraškevičius.
O esą išmokos priklauso nuo to kaip smarkiai sumaitojamas automobilis, o tai dažnai priklauso nuo žvėries dydžio. Dažniausiai avarijos nutinka į kelią išbėgus stirnoms, tuomet vidutinė išmoka siekia pustrečio tūkst. eurų.
„Didžiausia išmoka siekia beveik 20 tūkst. eurų. Tai buvo susidūrimas su laukiniu žvėrimi, susidūrė BMW automobilis“, – pasakoja S. Abraškevičius.
Sparčiai auga gyvūnų populiacija
Taip stipriai avarijų skaičius išaugo dėl to, kad tiek briedžių ir elnių, tiek stirnų ir šernų populiacija Lietuvoje per pastaruosius metus augo labai sparčiai – jų padaugėjo kartais. Tiek daug įvairiausių gyvūnų kiek yra dabar Lietuvos teritorijoje niekada nėra buvę.
Palyginti su 2016–2017 metų medžioklės sezonu, kai gyvūnus gamtininkai skaičiuoja, briedžių padaugėjo 7 tūkst., tauriųjų elnių – netgi 50 tūkst., stirnų – 40 tūkst. o šernų – 10 tūkst.
„Žvėrių daugėja tiek dėl gamtinių sąlygų, pastarųjų metų žiemos – daug švelnesnės. Ir pagrindinė priežastis elninių žūties yra gilus žiemos miegas, šalis, kas pastarosiomis žiemomis, iš tiesų, žymiai palankesnės sąlygos jiems žiemoti“, – pasakoja Aplinkos ministerijos atstovas Vilmantas Graičiūnas.
Tad gyvūnų skaičių šalies miškuose ir laukuose reguliuoja medžiotojai, pagausėjus limituojamų žvėrių – tokių kaip elniai ar briedžiai – leidžiama daugiau jų ir sumedžioti. Tačiau daugumos gyvūnų populiacijos kasmet vistiek didėja.
„Limitas auga kartu su skaičium, atitinkamai jei skaičius gyvūnų didesnis, nustatomas ir didesnis limitas. Stirnos šernai nelimituojami, sprendžia medžiotojai, kiek jų sumedžioti“, – sako V. Graičiūnas.
O šalies automobilių kelių direkcijos atstovė Jolita Orentaitė sako, kad šiuo metu prie šalies kelių yra įrengta daugiau nei 900 tinklo tvorų, bet esą iki 2025 m. planuojama įrengti dar 100 km. tokių tvorų.
„Mes sekame skaičius, kad tose vietose, kur yra įrengtos kelio tvoros, skaičius kelis kartus nelaimingų atsitikimų dėl gyvūnų, sumažėjo. <...> Diegsime atsižvelgdami į tai, koks tai kelias, kiek per parą pravažiuoja automobilių, ir panašiai“, – sako J. Orentaitė.
Kalbinti specialistai ragina vairuotojus būti budriems, nes dabar, ilgėjant vakarams ir prastėjant oro sąlygoms, vairuoti reikia atidžiau. O taip pat atkreipti dėmesį į kelio ženklus, įspėjančius apie dažnas gyvūnų migracijos vietas, ir kur galima stengtis vairuoti lėčiau.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.