Nedidelė pastaba, perspėjanti apie galimus „nuotaikos svyravimus“ ilgame vaisto apraše gali atrodyti nereikšminga, tačiau neigiamas poveikis psichinei sveikatai gali būti didesnis nei tik nuotaikos pokyčiai, rodo naujas tyrimas.
Tyrime nustatyta, kad kontraceptinės tabletės per pirmuosius dvejus vartojimo metus padidina depresijos riziką 92 proc., rašo express.co.uk.
Apžvelgus daugiau nei ketvirčio milijono moterų iš JK Biobanko duomenis nuo gimimo iki menopauzės, šis naujas tyrimas yra vienas didžiausių ir plačiausių.
Mokslininkų grupė rinko duomenis apie moterų kontraceptinių tablečių vartojimą, vartojimo trukmę, kada joms pirmą kartą buvo diagnozuota depresija ir kada jos pajuto depresijos simptomus, nors dar nežinojo diagnozės. Buvo tiriamos kombinuotos kontraceptinės tabletės, kurių sudėtyje yra estrogeno ir progestogeno – sintetinio hormono, panašaus į progesteroną.
Progesteronas apsaugo nuo ovuliacijos ir sutirština gimdos kaklelio gleives, kad spermatozoidai nepatektų į gimdą, o estrogenas plonina gimdos gleivinę, trukdydamas implantuotis apvaisintam kiaušinėliui.
„Nors kontracepcija moterims turi daug privalumų, tiek gydytojai, tiek pacientai turėtų būti informuoti apie šalutinį poveikį, nustatytą šiame ir ankstesniuose tyrimuose“, – sakė viena iš tyrimui vadovaujančių mokslininkų Therese Johansson.
Didesnė depresijos rizika
Išvados rodo, kad moterims, kurios pradėjo vartoti tabletes jau suaugusios, depresijos simptomų rizika buvo 92 procentais didesnė.
Dar blogiau, kad pradėjusios vartoti kontraceptikus paauglystėje, sirgo 130 procentų dažniau.
„Galingą kontraceptinių tablečių įtaką paaugliams galima priskirti hormoniniams pokyčiams, kuriuos sukelia brendimas, – sakė T. Johansson. – Kadangi tos amžiaus grupės moterys jau patyrė didelių hormoninių pokyčių, jos gali būti imlesnės ne tik hormoniniams pokyčiams, bet ir kitokioms gyvenimo patirtims.“
Nors depresijos rizika sumažėjo suaugusioms moterims, kurios ir toliau vartojo tabletes po dvejų metų, paauglėms vis tiek pasireiškė didesnis sergamumas net ir nutraukus tablečių vartojimą.
Nepaisant šių ryškių išvadų, tyrėjų komanda paaiškino, kad dauguma moterų gali gerai toleruoti išorinius hormonus be jokio neigiamo poveikio jų nuotaikai.
T. Johansson pridūrė, kad tabletės vis dar teikia daug naudos, įskaitant neplanuoto nėštumo išvengimą ir kiaušidžių bei gimdos vėžio rizikos mažinimą, tačiau šio naujo tyrimo tikslas yra suteikti moterims dar daugiau informacijos, kuri padėtų joms priimti pagrįstus sprendimus dėl kontracepcijos priemonių naudojimo.
Tyrime padaryta išvada, kad medicinos paslaugų teikėjams labai svarbu informuoti kontracepcijos vartotojus apie galimą depresijos riziką, kuri kyla vartojant tabletes.