Naujienų portalo tv3.lt kalbinti advokatai teigė, kad šiaip dovanų susigrąžinti galimybės nėra, nes dovanotas daiktas jau tapo kito asmens nuosavybe.
Vis tik jie neslėpė, kad tam tikrais atvejais galima ne tik reikalauti dovanas atiduoti, bet netgi privaloma jas grąžinti. Tačiau viskas priklauso nuo pykčio priežasties, dovanos vertės ir turimų įrodymų.
Ar galima atsiimti dovanas?
Advokatų kontoros „Vilys, Meškys ir partneriai“ partneris advokatas dr. Edvinas Meškys nurodė, kad, pagal bendrąją taisyklę, jeigu jau perdavei dovaną, jos atgal atsiimti negali, kaip ir negali susitarti, kad perduosi dovaną ir bet kada savo sprendimu galėsi ją atsiimti.
Kontoros „Exproma“ vadovaujančio partnerio, advokato Edmundo Mikučiausko aiškinimu, perduodant dovaną yra laikoma, kad buvo sudaryta dovanojimo sutartis.
Tai reiškia, kad nuosavybės teisės į daiktą pereina apdovanotajam ir tas daiktas jau negali būti paimtas iš savininko prieš jo valią.
Pasak advokato, buvęs daikto savininkas arba jo įpėdiniai dovaną susigrąžinti gali tik teismui pripažinus dovanojimo sutartį negaliojančia arba specialaus įstatymo numatytais atvejais.
„Dovanotojo ir dovanos gavėjo santykių pasikeitimas, kilęs nesutarimas ar dovanos vertė nėra pagrindas pripažinti dovanojimo sutartį negaliojančia.
Norint tai padaryti reikėtų įrodyti dovanos gavėjo apgaulę, kad dovanotojas negalėjo suprasti savo sudaryto sandorio sukeliamų pasekmių, arba įrodyti sandorio sudarymo metu buvus kitus sandorių negaliojimo pagrindus“, – komentavo E. Mikučiauskas.
Kada teks grąžinti visas dovanas virš 300 eurų?
Vis tik „Exproma“ advokatas atkreipė dėmesį, kad sužadėtinių santykiai yra išimtinis atvejis, kuomet dovanotų daiktų grąžinimą netgi numato įstatymas.
„Ruošiantis gražiai vestuvių šventei mergina įprastai gauna sužadėtuvių žiedą, kuris simbolizuoją įsipareigojimą sudaryti santuoką.
Tai šiuo atveju žiedas, kaip dovana, yra duodama su konkrečiu tikslu, todėl atsiranda įsipareigojimas ir iš merginos pusės“, – pridūrė E. Meškys.
E. Mikučiausko aiškinimu, nesudarius santuokos, sužadėtiniai, sudarę susitarimą tuoktis, turi teisę vienas iš kito gauti viską, ką yra perdavę kaip dovaną ryšium su būsima santuoka, išskyrus atvejus, kai dovanos vertė neviršija 300 eurų arba santuoka nebuvo sudaryta dėl kažkurio iš jų mirties.
Vis tik jis paminėjo, kad tai galioja tik tuomet, kai susitarimas tuoktis buvo viešas. T. y., kai pora apie sužadėtuves pranešė artimiesiems, draugams ir / arba civilinės metrikacijos įstaigai jau buvo paduotas prašymas įregistruoti santuoką:
„Taigi, jeigu vaikinas vakare pasipirš ir padovanos sužadėtinei brangią dovaną, tačiau ryte atsikėlęs skaudančia galva persigalvos, o apie savo vakarykštį poelgį nespės niekam pasigirti, dovanos jis neteks – ji liks merginai.“
Neištikima pusė dovanų susigrąžinti negalėtų
„Vilys, Meškys ir partneriai“ atstovas pabrėžė, kad dovanos susigrąžinti sužadėtinių atveju negali tas partneris, dėl kurio santuoka nebuvo sudaryta.
O dėl santykių nutrūkimo nekaltas partneris neturėtų gaišti, nes susigrąžinti brangesnes nei 300 eurų dovanas jis gali reikalauti per ribotą – vienerių metų – terminą, kuris skaičiuojamas nuo atsisakymo sudaryti santuoką dienos.
„Jeigu vaikinas padovanojo žiedą, bet mergina persigalvojo ir neketina tuoktis, jis turėtų nedelsiant pareikšti pretenziją raštu ir pareikalauti dovanas grąžinti.
Jeigu mergina nereaguoja, reikia kreiptis į teismą ir prašyti žiedą, akcijas ar kitas su sužadėtuvėmis susijusias dovanas grąžinti. Praleidus minėtą terminą susigrąžinti dovanas teismo keliu gali būti sudėtinga ar neįmanoma“, – dėstė E. Meškys.
Jis pridūrė, kad dar gali būti ir tokia situacija, kai mergina santuokos sudaryti neatsisako, tačiau vaikinas nebenori jos vesti, nes ji buvo neištikima, elgėsi amoraliai ar netgi atliko nusikalstamus veiksmus prieš būsimą sutuoktinį ar jo šeimą.
Tokiu atveju dovanojimo sutartis galėtų būti nutraukiama ir prašoma sugrąžinti dovanas dėl geros moralės pažeidimų, kadangi sužadėtuvių nutraukimą lemtų objektyvios priežastys.
Norint susigrąžinti dovanas reikia įrodymų
E. Meškys pažymėjo, kad nereikėtų būti apakintiems meilės – jeigu partneris nesutiks dovanos grąžinti, įrodymai visada bus reikalingi.
Pvz.: žiedo pirkimo kvitas; nuotraukos, kuriose partneris matomas su šiuo žiedu; susirašinėjimas tarp partnerių, kur yra minima dovana; ir pan.
„Jeigu tokių rašytinių ar vaizdinių dokumentų neturėtumėte, papildomai būtų galima remtis liudytojų parodymais.
Pvz., galbūt per sužadėtuves ar vėliau žiedą matė draugai, galbūt partnerė įsidėjo žinutę į socialinius tinklus ar siuntė nuotrauką savo draugėms ar šeimai“, – dėstė advokatas. Anot jo, kadangi susigrąžinti galima tik 300 eurų viršijančias dovanas, neturint pirkimo kvito teks pačiam įrodyti, kad daikto vertė yra didesnė.
O tą padaryti būtų sudėtinga neturint paties daikto ar kitų vizualių įrodymų: nuotraukų, vaizdo įrašų ar dokumentų, kurie padėtų šią vertę pagrįsti.
Kada galite susigrąžinti pervestus pinigus?
Kalbėdamas apie pinigines dovanas E. Meškys pabrėžė, kad vaikinas ir mergina nepatenka į „sužadėtinių išimtį“, todėl norint pervesti partneriui didesnę pinigų sumą reikėtų apgalvoti, ar tikrai norėsite tuos pinigus palikti kaip dovaną, jeigu santykiai nutrūktų. Jis paminėjo, kad įrašas pavedimo paskirtyje (pvz., „dovana“, „dovanoju“) gali būti reikšmingas įrodymas, kai tarp šalių nėra jokios sutarties.
„Pavedimo paskirtyje nenurodžius, kad tai – dovana, būtent pinigus gavęs asmuo ginčo metu jau turėtų įrodyti, kad šie pinigai buvo padovanoti ar pervesti kaip kompensacija už tam tikras išlaidas.
Pvz., kai mergina apmoka už poros atostogas ir vaikinas perveda pusę sumokėtos sumos“, – aiškino advokatas.
Taigi, jeigu pinigus gavęs asmuo neįrodytų, kad tai buvo dovana, tuos pinigus privalėtų grąžinti, kadangi jam jie teisiškai nepriklausytų ir būtų laikomi kito asmens nuosavybe. Pašnekovas dar atkreipė dėmesį, kad pervedant pinigus asmeniui, kuris nėra sutuoktinis, gali atsirasti pareiga deklaruoti gautus pinigus ir už gautą dovaną susimokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM), o, kai pinigai yra pervedami kaip paskola – už gautas palūkanas, kai jos yra mokamos.