“Viens du trys, viens du trys, žengia mūs šaunus būrys!” Atėjo laikas nustoti nerimauti ir tiesiog išmokti mylėti bombas. Karas yra baisus, bet dažniausiai jis tampa kasdienio gyvenimo bei pramogų verslo dalimi ir net įkvepia visai neblogas dainas.
Muzika ir naujienos buvo neatskiriamos draugės nuo pirmųjų radijo sukūrimo dienų. Aišku, prireikė šiek tiek laiko, kad atlikėjai ir įrašų leidėjai suprastų, jog iš to galima užsidirbti pinigų. Pirmasis, įtikinęs JAV televiziją susieti ypatingą įvykį su muzika, buvo Davidas Bowie - būtent todėl per istorinį žmogaus nusileidimą Mėnulyje iš televizorių ekranų skambėjo D. Bowie daina “Space Oddity”. O juk šiandien kiekviena istorija turi savo muzikinę temą! Jei netikite, paklauskite CNN.
Negalima neįvertinti muzikos poveikio per karą. Per antrąjį pasaulinį karą vokiečiai naudojosi dainininkės Lili Marlene ir dirbtinai sukurto džiazo ansamblio “Charlie and His Orchestra” kūrybinėmis paslaugomis, taip pat su karštligišku entuziazmu suko plokšteles su Wagnerio ir Weberio muzika. Sąjungininkų pajėgos tuo pačiu metu traukė “Keep the Home Fires Burning” ir “Pack Up Your Troubles in Your Old Kit Bag”, keldamos kovinę dvasią ir viltį greitai grįžti namo.
Kare, kaip ir pramogų versle, laimi geresnė daina. Vietnamo karo laikais patriotiškai nusiteikę darbo klasės atstovai ir “kaubojai” plėšė “Žaliųjų berečių baladę” ir “Dėl ko mes kovojame”, o kita barikadų pusė pripažino tik Marvino Guye ir Johno Lennono kūrybą. Bet galiausiai visi, pavargę nuo karo ir politikos beprasmybės, kartu draugiškai traukė “Užrišk geltoną kaspiną”.
Panaši situacija buvo ir per šaltąjį karą, o ją apvainikavo Berlyno sienos griuvimas ir grupės “Scorpions” baladė “Wind Of Change”. Po rugsėjo 11-osios įvykių išpopuliarėjo juodojo humoro daina “Osama Yo Mama”, išgarsinusi Ray Stevensą-The Streak. Dabar (anti)karinį himną bando sukurti iškart keliasdešimt atlikėjų: Coldplay su “Clocks”, Robbie Williams su “Happy Easter (War Is Coming)”, “Beastie Boys” su “In A World Gone Mad”, “R.E.M.” su “The Final Straw” ir net senukų duetas “Simon & Garfunkel”, nutaręs susitaikyti ir vėl ištraukti apdulkėjusias, bet tokiai progai puikiai tinkančias graudžiai lyrines kompozicijas...
Tiesa, JAV melomanai ir įrašų pirkėjai nekreipia jokio dėmesio į karinį konfliktą Irake: patys perkamiausi kūriniai šioje šalyje yra vakarėlių linksmybėmis dvelkiančios 50 Cent ir R. Kelly hip-hopo stiliaus dainos.
Kažkur skamba pabūklai, bet linksmybės tęsiasi.