Kelis šimtmečius trukusios garsiausios Egipto faraonės Hačepsutos mumijos paieškos baigėsi - trečiadienį archeologai paskelbė apie vieną svarbiausių atradimų Egipto istorijoje.
Identifikuoti įtakingiausios faraonės, kuri mirė prieš 3,5 tūkst. metų, mumiją padėjo nulūžęs dantis.
Šis atradimas, apie kurį sausakimšoje spaudos konferencijų salėje Kaire paskelbė Egipto istorinio paveldo vadovas Zahi Hawassas (Zahis Havasas), vadinamas svarbiausiu nuo pat Tutanchamono kapo atradimo 1922 metais.
Z.Hawassas sakė, kad viena iš dviejų mumijų, kurias 1903 metais Luksoro Karalių slėnyje rado archeologas Howardas Carteris (Hovardas Karteris), yra Hačepsuta - viena įtakingiausių senovės monarchių.
"Hačepsutos mumijos atradimas yra vienas svarbiausių Egipto istorijoje, - pareiškė Z.Hawassas. - Esu įsitikinęs, kad ši mumija padės mums įminti jos paslaptį ir (suprasti) mįslingą jos mirtį".
Hačepsuta, kuri valdė 21 metus nuo 1504 iki 1484 metų pr.m.e., faraone pasiskelbė mirus jos vyrui ir netikram broliui Tutmoziui II.
Įžymioji karalienė, kuri nešiojo dirbtinę barzdą ir rengėsi kaip vyras, buvo identifikuota pagal nulūžusį dantį, naujausiais metodais tiriant keturias Naujosios Karalystės laikų mumijas.
Pasak Z.Hawasso, Hačepsuta buvo "apkūni, vyresnė nei 50 metų moteris, kuri galbūt mirė nuo vėžio".
H.Carteris, kuris vėliau išgarsėjo atradęs Tutanchamono kapą, 1903 metais Luksoro Karalių slėnio kape KV60 rado du sarkofagus, kurių viename buvo Hačepsutos žindyvės Sitre-In mumija, o kitame - nežinomos moters palaikai.
1920 metais H.Carteris aptiko didingą faraonės Hačepsutos pasistatytą kapą-šventyklą, bet jame buvę du sarkofagai kažkodėl buvo tušti.
Po to Hačepsutos palaikų paieškos nutrūko, kol JAV televizija "Discovery Channel" paprašė Z.Hawasso pabandyti dar kartą.
Mumijos iš kapo KV60 pirmą kartą buvo nuvežtos į Kairą, kur Z.Hawassas jas ištyrė pasinaudodamas kompiuterine tomografija. Detalūs trimačiai atvaizdai leido neidentifikuotos mumijos individualius fizinius bruožus palyginti su Hačepsutos giminaičių bruožais.
Tačiau galutinis įrodymas, pasak Z.Hawasso, buvo senovinėje dėžutėje su faraonės Hačepsutos antspaudu, rastoje 1881 metais jos kape-šventykloje, prie kurio 1997 metais įvyko turistų žudynės.
Toje dėžutėje buvo mumijos vidaus organai ir nulūžęs dantis, kuris milimetro dalies tikslumu atitiko trūkstamo krūminio danties vietą neidentifikuotos mumijos burnoje.
"Storosios ponios iš KV-60 (burnoje) ne tik kad trūko danties - likusi tuščia vieta ir trūkstamo danties tipas tiksliai atitiko ... dantį iš dėžutės", - pasakojo Z.Hawassas.
Pasak jo, šis atradimas gali padėti paaiškinti Hačepsutos vardo dingimo po jos mirties ir tuščio sarkofago jos kape-šventykloje paslaptį. "Jos valdymo laikotarpis 18-osios dinastijos metu ... buvo klestėjimo laikotarpis, vis dėlto ji paslaptingai buvo ištrinta iš Egipto istorijos", - sakė jis.
Amerikiečių egiptologė Elizabeth Thomas (Elizabet Tomas) pirmoji prieš daug metų užsiminė, kad antra minėtame kape rasta mumija yra Hačepsutos, nes jos ranka buvo uždėta ant krūtinės - tokia poza būdinga tik monarchams.
"Discovery Channel" praneša, kad dabar archeologai atliks mumijos DNR testus, kad patvirtintų jos tapatybę. Testus finansuoja ši televizija.
Hačepsuta, vienintelė santuokinė faraono Tutmozio I duktė, valdė anksčiau už Nefertitę ir Kleopatrą ir, manoma, turėjo didesnę galią.
Anksti mirus Tutmoziui II, ji valdė kaip jo ir vienos sugulovės sūnaus Tutmozio III, kuris buvo per jaunas valdyti, regentė, tačiau netrukus pati pasiskelbė faraone, užsidėjo karališkąjį galvos apdangalą bei netikrą barzdą ir pareiškė, kad įsikišus dievui Amonui-Ra tapo dievišku asmeniu.
Jos valdymo laikotarpiu Egipte viešpatavo stabilumas ir gerovė, labiau susijusi su prekyba nei su užkariavimais, ypač - su atidarytais prekybos keliais į Nubiją ir Somalį.
Po jos mirties visi įrašai apie jos valdymą staiga nutrūksta. Pavydo kamuojamas įpėdinis Tutmozis III sugriovė jos paminklus ir kapą, todėl buvo manoma, kad jos mumija prarasta visiems laikams.
"Tai buvo tikras dinastijos sąskaitų suvedimas, o ne mizoginiška politinė reakcija į moters iškilimą iki aukščiausio posto", - sakė prancūzų ekspertas Jeanas Yoyotte'as (Žanas Jojotas).