Apie tai, kokią realią naudą ir žalą organizmui gali padaryti protarpinis badavimas, papasakojo Vilniaus dietologijos centro gydytoja dietologė Eglė Kliukaitė-Sidorova.
Moteris taip pat paaiškino, kokiems žmonėms ši mitybos strategija rekomenduojama, o kurie turėtų jos atsisakyti.
Protarpinio badavimo principai
Pasak dietologės, protarpinis badavimas skiriasi nuo kitų paplitusių mitybos metodų tuo, kad jo metu labiau koncentruojamasi ne į tai, kas yra valgoma, o į tai, kada yra valgoma.
Ji pasakojo, kad badavimo ir valgymo laikotarpiai yra reguliuojami tam tikrais ciklais ir pateikė kelių tokių ciklų pavyzdžius.
„Populiariausias protarpinio badavimo metodas yra „16/8”, kuris reiškia, kad žmogus 8 valandas per parą gali valgyti, o likusias 16 – badauja.
Taip pat yra taikomas „5/2“ metodas, kurio metu 5 dienas per savaitę yra valgoma taip, kaip įprastai, o 2 dienas per savaitę ribojamas kilokalorijų kiekis“, – atskleidė ji.
Dar vienas protarpinio badavimo taikymo būdas yra pritaikant 24 valandų badavimo laiką vieną kartą arba du kartus per savaitę.
Anot E. Kliukaitės-Sidorovos, tokiu principu yra siekiama riboti maisto suvartojimą tam tikrais laiko intervalais tam, kad organizmas galėtų panaudoti jau sukauptas energijos atsargas – glikogeną ir riebalus.
Protarpinio badavimo nauda
Daugelis tikina, kad pritaikę protarpinį badavimą jie jaučia didelę naudą. Gydytoja dietologė pasakojo, kad iš tiesų, naudos sveikatai iš šios mitybos strategijos gali būti.
Pasak jos, dažniausiai protarpinis badavimas yra taikomas siekiant numesti svorio, tad jis gana veiksmingai veikia, nes kilokalorijų suvartojimas mažėja, o tai skatina riebalų deginimą.
„Badavimo metu organizmas ima naudoti sukauptus energijos išteklius“, – akcentavo ji.
Protarpinis badavimas taip pat naudingas tiems, kurie nori pagerinti savo sveikatos rodiklius. Dietologės teigimu, yra ne vienas aspektas, kurį gerina ši mitybos strategija.
Visų pirma, pasak jos, gali pagerėti kraujo rodikliai, cholesterolio rodikliai, taip pat protarpinis badavimas gerina insulino jautrumą, padeda sureguliuoti cukraus kiekį kraujyje, dėl ko mažina antrojo tipo cukrinio diabeto riziką.
„Dar protarpinis badavimas yra naudingas, nes atsinaujina ląstelės – suaktyvėja autofagijos procesas. Jo metu pašalinamos pažeistos ląstelės, o tai gali būti naudinga siekiant užkirsti kelią tam tikroms ligoms“, – pridėjo ji.
Protarpinio badavimo žala
Visgi, nors protarpinis badavimas yra gana naudingas organizmui, tačiau jis taip pat gali turėti šalutinių poveikių.
Anot dietologės, tie, kurie išbando protarpinį badavimą, bent jau iš pradžių gali justi alkį, nuotaikų svyravimą, silpnumą ar irzlumą.
„Žinoma, taip pat gali pasireikšti energijos trūkumas ir silpnumas dėl mažesnio suvartojamo maisto kiekio. Štai tokie pradiniai simptomai gali pasireikšti tiems, kurie pradeda protarpinį badavimą“, – aiškino ji.
Kita problema yra ta, kad neretai išbandantieji šią mitybos strategiją mano, kad „valgymo“ laiku jie gali lepintis tuo, kuo nori.
Anot E. Kliukaitės-Sidorovos, taip nėra. Svarbu, kad „valgymo“ periodu žmonės pagalvotų apie tai, ką dedasi į lėkštę.
„Mitybos nesubalansavimas taip pat gali pakenkti. Iš tiesų, sunku įvertinti to žalą, nes mes daugiau kalbame apie tai, kada valgyti, o ne ką valgyti.
Tad vėlgi, mūsų maisto pasirinkimas turėtų atitikti sveikatai palankios mitybos rekomendacijas“, – pasakojo pašnekovė.
Ar svoris gali sugrįžti?
Dar vienas dažnai aptarinėjamas klausimas – ar po protarpinio badavimo mitybos strategijos nutraukimo numesti kilogramai gali vėl sugrįžti?
Dietologė E. Kliukaitė-Sidorova tikino, jog taip. Pasak jos, visa tai priklauso nuo to, kokių mitybos įpročių yra laikomasi.
„Imantis bet kokių mitybos pokyčių, ryžtamės pakeisti savo gyvenimo būdą, o vėliau nutraukiame juos ir susigrąžiname senuosius savo įpročius, tai be abejo, kad svoris gali sugrįžti“, – paaiškino ji.
Anot jos, svarbiausia, kad mityba būtų subalansuota, mat renkantis valgyti ne pagal sveikos mitybos įpročius, o kraunant į lėkštę tai, ko širdis geidžia, numesti kilogramai gali vėl pasirodyti.
„Iš esmės, viskas priklauso nuo asmens mitybos, gyvenimo būdo, priklauso ir nuo to, kokia mityba buvo, – ar ji turėjo pakankamai kūnui reikalingų, naudingų medžiagų, ar supratimas buvo tik toks, kad 8 valandas galiu valgyti tik tai, ko užsigeidžiu.
Tuomet, žinoma, kad tas svoris per tam tikrą laiko tarpą gali sugrįžti“, – akcentus sudėliojo ji.
Kam ši mityba tinkama, o kam – ne?
Paklausta apie tai, kokiems žmonėms šią mitybos strategiją vertėtų pasirinkti, o kuriems vertėtų jos vengti, gydytoja paaiškino, kad svarbu tai, dėl ko šis mitybos būdas pasirenkamas.
Pasak jos, dažniausi žmonių norai – svorio metimas ir noras propaguoti sveiką mitybą. Kadangi kiekvieno žmogaus supratimas apie „sveiką gyvenseną“ skiriasi – ne tik nuo protarpinio badavimo priklauso, ar svoris nukris.
„Protarpinis badavimas yra tinkamas tiems, kurie galbūt patiria insulino svyravimus ar turi padidėjusią riziką susirgti antrojo tipo cukriniu diabetu.
Taip pat jis tinkamas asmenims, kurie neturi specifinių sveikatos problemų ir nori išbandyti mitybos strategavimą“, – sakė pašnekovė.
Visgi, tam tikroms asmenų grupėms protarpinis badavimas nėra rekomenduojamas. Visų pirma, tai – nėščios ir maitinančios moterys.
Taip pat į šią kategoriją patenka ir tokius valgymo sutrikimus, kaip nervinė anoreksija ar nervinė bulimija, turintys asmenys.
Dar viena kategorija – asmenys, kurie turi tam tikrų ligų, pavyzdžiui, diabetą, kuriam yra taikomas gydymas insulinu. Pasak dietologės, tai gali paveikti cukraus kiekio svyravimus.
Galiausiai, vaikai ir paaugliai – jų visaverčiam brendimui ir vystymuisi yra reikalingas didesnis maisto medžiagų kiekis.
„Apibendrinant, prieš pradedant protarpinį badavimą ir turint sveikatos problemų, yra rekomenduojama pirmiausia pasitarti su šeimos gydytoju arba gydytoju dietologu“, – baigė pokalbį dietologė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!