• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vasara, akiniai nuo saulės, basutės – visa tai neatskiriama nuo maudynių. Pasiplaukiojimas teikia džiaugsmą jauniems ir seniems, ir yra puikus fizinės veiklos ir malonumo šaltinis.

Vasara, akiniai nuo saulės, basutės – visa tai neatskiriama nuo maudynių. Pasiplaukiojimas teikia džiaugsmą jauniems ir seniems, ir yra puikus fizinės veiklos ir malonumo šaltinis.

REKLAMA

Visgi, reikėtų žinoti, ką daryti netikėtu ir nenumatytu atveju, jei prireiktų gelbėti skęstantį žmogų, rašoma lifejacketadvisor.com. Juk niekas nenori net įsivaizduoti, kas būtų, jei matytume vandenyje skęstantį žmogų ir nežinotume, kaip jam padėti. Štai ką reikia žinoti.

Kaip žinoti, kad žmogus skęsta?

Skendimas gali nutikti taip staiga ir netikėtai, kad galima nė nepastebėti. Pirmasis žingsnis, kai reikia gelbėti skęstantį žmogų – tai išsiaiškinti, ar jis tikrai skęsta. Jei žmogus yra po vandeniu ir nebegali kalbėti ar šaukti, tai reiškia, kad jis atsidūrė rimtoje bėdoje. Štai keletas ženklų, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį:

Paniką išduodantys judesiai

Skęstantis žmogus gali greitai judėti aukštyn ir žemyn, bandyti kelti rankas į viršų, kad taip prisišauktų pagalbos. Jei matote, kad žmogus vandenyje keistai kapstosi, greičiausiai reikia imtis veiksmų.

REKLAMA
REKLAMA

Atlenkta galva ir pravira burna

Skęstantis žmogus gali atlenkti galvą ir išsižioti, lyg bandytų įkvėpti ir jam niekaip nepavyktų.

REKLAMA

Panirimas po vandeniu

Gali būti, kad žmogus paneria po vandeniu ir nebematote jo išneriančio per numanomą laiką – paprastai tai būna kelios sekundės.

Nustoja spardytis

Skęstantis žmogus gali staiga pajusti, kad nebeturi jėgų kapstytis ir spardytis, todėl staiga nurimsta.

Norint padėti skęstančiam žmogui reikia drąsos ir greitos reakcijos. Daugelis žmonių mano, kad turi bent pabandyti kažkaip padėti. Gali būti nelengva, bet pabandykite bet kiek nusiraminti, kad galėtumėte aiškiai mąstyti ir veikti greitai. Taip galvodami, kaip padėti skęstančiajam, pasirinksite patį efektyviausią būdą.

REKLAMA
REKLAMA

Dar vienas esminės svarbos dalykas yra nedaryti nieko, kas gali sukelti pavojų jums patiems. Visų pirma reikia pasirūpinti savo saugumu, kad paskui nereikėtų gelbėti ir jūsų. Skęstančiajam niekaip nepadėsite, jei patys supanikuosite ir pradėsite ir jį traukti gilyn.

Prieš imdamiesi veiksmų įvertinkite situaciją

Svarbu nepamiršti, kad kiekviena situacija skirtinga ir konkrečiu atveju reikės imtis skirtingų žingsnių. Jūsų veiksmai priklausys nuo to, ar žmogus skęsta baseine, ar ežere, ar jūroje. Jei esate baseine, jums gali būti pasiekiami gelbėjimosi ratai, plūdurai ir panašios priemonės, kurias gali numesti skęstančiam žmogui, kad jis įsikabintų, o tada ištraukti jį į baseino kraštą. Štai keletas dalykų, kuriuos būtinai reikia padaryti, jei kas nors skęsta:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iškvieskite pagalbą

Jei patys to padaryti negalite, sušukite kam nors, kad kviestų greitąją. Kuo greičiau sulauksite kvalifikuotos pagalbos, tuo geresni skęstančiojo šansai.

Apsižvalgykite

Apžiūrėkite, kas yra aplink jus – gal netoli yra plūdurų su virvėmis, gelbėjimosi ratų ar kitų daiktų, kurie galėtų padėti ištraukti skęstantį žmogų į krantą.

REKLAMA

Nuspręskite, ar plauksite

Tai gali būti nelengvas sprendimas, nes šiuo metu turite visų pirma pasirūpinti savo saugumu. Paprastai plaukti gelbėti kito rekomenduojama tuo atveju, jei esate labai geras plaukikas arba treniruotas gelbėtojas.

Taip pat yra galimybė plaukti link skęstančio žmogaus, kad galėtumėte jam numesti gelbėjimosi ratą, bet ne visai prie pat, kad nebandytumėte jo traukti. Skęstantys žmonės paprastai panikuoja ir gali stipriai jus traukti gilyn – taip galite ir panirti po vandeniu, jei nebūsite atsargūs.

REKLAMA

Čiupkite skęstantįjį už pažastų

Jei prisiartinote prie skęstančio žmogaus, griebkite jį už pažastų ir plaukite irdamiesi kojomis. Tai geriausia daryti tuo atveju, jei labai gerai mokate plaukti ir esate įsitikinę, kad sugebėsite skęstantįjį ištempti į krantą. Neleiskite skęstančiam žmogui laikytis už jūsų, nes taip abu pradėsite skęsti.

Ištraukus skęstantįjį į krantą ar ant baseino krašto, reikėtų tuoj pat pradėti gaivinimą ir dirbtinį kvėpavimą. Tikėtina, kad iki to laiko jau bus atvykę gelbėtojai, kurie jums padės. Jei ne, patikrinkite, ar yra pulsas, paklausykite, ar žmogus kvėpuoja, ir tik tuomet pradėkite gaivinimą, jei esate apmokyti, kaip tai daryti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lengvai įsimenami žingsniai

Verta pasistengti įsidėmėti gelbėjimo žingsnius. Jie skamba taip: siek, mesk, irkis ir plauk.

Visų pirma patariama siekti skęstančiojo ir mesi jam gelbėjimosi priemones, ir tik tada, jei žinote, kad sugebėsite, irtis ir plaukti jo gelbėti. Visada svarbu prisiminti, kad pirmiausia reikia pasirūpinti savo saugumu, nes jei patys pateksite į bėdą, skęstančiajam padėti nebegalėsite niekaip.

REKLAMA

Jei žmogus skendo arba buvo pradėjęs skęsti, būtina kviesti medikus. Net ir nedidelis kiekis vandens, patekęs į plaučius, gali sukelti rimtų problemų, nes plaučiai prisipildo skysčio. Tai vadinama sausuoju skendimu. Geriausias patarimas yra iškart atkreipti dėmesį, jei vandenyje žmogus kosti arba jei kosulys nepraeina ir išlipęs iš vandens žmogus ir toliau atsikosti vandeniu.

Taigi, žinoma, kad plaukioti smagu, tai puikus sportas, kuris padeda palaikyti širdies ir kraujagyslių sveikatą, bet kelia ir tam tikrą riziką. Galiausiai, kad patys nepradėtumėte skęsti, svarbu gerai išmokti plaukti ir naudoti plūduriavimo priemones, kai to reikia pagal situaciją. Gelbėjimosi liemenės kasmet dėvimos vis dažniau, bet situacija dar gali būti geresnė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų