Teisingas maisto produktų derinimas
Virškinimo sistemos negalavimus išduoda pilvo ar skrandžio skausmas, raižymas, kylantis rūgštingumas, sunkumo jausmas pavalgius, pykinimas, vėmimas, viduriavimas. „Siekiant išvengti nemalonių pojūčių, patarčiau vengti arba, kaip įmanoma rečiau, valgyti saldžių desertų, sunkaus ir riebaus maisto, keptos duonos, bulvių traškučių, perdirbtų maisto produktų“, – sako „Camelia“ vaistininkė D. Gedvilaitė-Uščinė.
Ji pastebi, kad svarbu, ne tik tai, ką valgome, bet ir kokius maisto produktus deriname tarpusavyje: „Mėsos geriau nevartoti kartu su pieno produktais, žuvimi, kiaušiniais. Žuvies – su sūriu. Riebią mėsą vertėtų pakeisti liesa mėsa, paukštiena, valgyti daug šviežių daržovių ir vaisių“.
Paklausta apie grilio patiekalus, vaistininkė rekomenduoja juos kepti kuo mažesnėje temperatūroje, stengtis neprideginti. Jei nepavyko to išvengti, degėsius reikėtų pašalinti. „Stipriai perkepęs arba apdegęs maistas yra sunkiai virškinamas, organizmas nebepasisavina naudingųjų maisto medžiagų. Dėl to sutrinka virškinimas, gali atsirasti pilvo skausmai, varginti rėmuo, pilvo pūtimas“, – pranešime spaudai akcentuoja ji.
Kaip atsivėsinti nekenkiant virškinimui
Norint atsivėsinti, geriausia rinktis paprastą vandenį, nes vaisvandeniai ir gazuoti gėrimai apsunkina virškinimą.
Vaistininkė atkreipia dėmesį, kad nereikėtų piknaudžiauti vaikų ypač mėgstamais pieno kokteiliais: „Pienas turi daug riebalų, baltymų ir angliavandenių. Pienui suvirškinti reikia daugiau laiko, nes tam reikalingi baltymus ir riebalus skaidantys fermentai bei skrandžio rūgščių neutralizavimas. Jei geriate pieno kokteilį, gerkite jį būdami tuščiu skrandžiu, nes jis lėtins bet kurio kartu vartojamo produkto virškinimą.“
Karštą vasaros dieną vaistininkė taip pat nerekomenduoja gerti ledo šaltumo gėrimų, nes jie atšaldo skrandį ir sulėtina virškinimą, sumažindami skrandžio veikimo temperatūrą ir slopindami sekreciją. „Maistas skrandyje užsibūna ilgiau ir reikia papildomos energijos, kad skrandžio temperatūra pakiltų iki normalios. Jeigu žmogus serga gastritu, dvylikapirštės žarnos opalige, gastroezofaginiu refliuksu, gazuotų gėrimų tikrai nerekomenduoju. Jie gali paskatinti ir pilvo pūtimą“, – informuoja D. Gedvilaitė-Uščinė.
Saikingas kavos ir alkoholio vartojimas
Karštomis dienomis reikia vengti alkoholio, skysčių su kofeinu, gėrimų su cukrumi ar saldikliais, nes šie gėrimai skatina vandens pašalinimą iš organizmo – gali atsirasti dehidratacija, silpnumas.
„Gausiai vartojamas alkoholis gali pažeisti skrandžio gleivinę, todėl susergama lėtiniu gastritu, o tai turi įtakos normaliam virškinimo procesui bei mitybos būklei. Jei kamuoja refliuksas ar kitos virškinimo problemos, alkoholio vartojimas, kava ar rūkymas dažniausiai dar labiau įjautrina virškinimą“, – teigia vaistininkė.
D. Gedvilaitė-Uščinė rekomenduoja kavą gerti saikingai ir tai daryti atskirai nuo maisto – bent 1 valandą po arba prieš valgį, nes per didelis kofeino turinčių gėrimų kiekis gali neigiamai paveikti geležies ir cinko įsisavinimą.
Pagalba – namų vaistinėlėje
Pasak vaistininkės, išvengti nemalonių pojūčių skrandyje galima sveikai ir reguliariai maitinantis, geriant daug vandens (1,5-2 litrus per dieną), laikantis mitybos rėžimo (nebevalgyti bent 3 valandas iki miego).
Vis dėlto, jei skrandis sustreikavo, namų vaistinėlėje ji pataria turėti virškinimo fermentų. Jie padeda geriau suvirškinti maistą ir pasisavinti iš maisto gaunamas naudingas medžiagas. „Jeigu pykina, kamuoja viduriavimas arba vėmimas, pravers aktyvintoji anglis, diosmektitas arba silicio gelis. Reikėtų turėti ir druskų bei gliukozės mišinio, kuris tokiu atveju padės organizmui gauti pakankamai skysčių. Varginant pilvo pūtimui, vartokite preparatus su simetikonu, gerąsias žarnyno bakterijas. Vaistai su laktulioze ir makrogoliu padės užkietėjusiems viduriams“, – rekomenduoja D. Gedvilaitė-Uščinė.