„Būdama kambaryje išgirdau beldimą į langą. Iš pradžių garsas pasirodė keistas, nesupratau, kas vyksta, iki kol nepakėliau galvos ir nepamačiau gražaus paukštelio“, – pradeda pasakoti Vilkaviškio rajone gyvenanti Dalia Pupkienė.
Moteris pasakoja, kad paukštelis įnirtingai sparnais plazdėjo prie lango, todėl nieko nelaukusi ji čiupo į rankas telefoną, kad galėtų įamžinti svečiuose pasirodžiusį kukutį:
„Tuomet įkėliau jo nuotrauką į „Facebook“, kur man žmonės paaiškino, jog kukutis yra retas svečias. Taip pat sužinojau ir tai, kad paukštis minta karkvabaliais, o kaip tik prie namų auga klevai, kuriuose jų yra pilna. Manau, kad paukštelis atskrido pasimaitinti.“
Į moters sodą, kuriame auga obelys ir šalia telkšo Paežerių ežeras, kukutis buvo atskridęs vienas.
Vienas gražiausių paukščių Lietuvoje
Ornitologas Marius Karlonas teigia, kad kukutis pasirodyti vienas galėjo todėl, kad šiuo metu yra prasidėjęs šių paukščių perėjimo sezonas. Į Lietuvą kukučiai sugrįžta balandžio pradžioje, tad gegužės gale, birželio pradžioje dauguma jų peri.
„Todėl kukutį šiuo metu galima dažniau pamatyti skraidantį vieną, kadangi vienas šeimos paukštis maistu rūpinasi, o kitas maitinasi. Vėliau jie vienas kitą pakeičia, o kuomet išsiperi jaunikliai, kukučius galima pamatyti ir poromis.
Ypatingai jie mėgsta apsilankyti kokiame darže, sode, kur galima rasti vadinamųjų sodo kenkėjų – kurklių, sliekų, kitų vabalų. Neretai kukučiai teritoriją, kurioje perės jauniklius, išsirenka dar prieš metus, praėjusią vasarą“, – paaiškina ornitologas.
Pasak M. Karlono, kukutis yra be galo įdomus paukštis daugumai lietuvių dėl savo egzotiškos išvaizdos, spalvinės plunksnų gamos ir kuoduko. Taip pat daugumą žavi ir kukučio balsas, kurį yra ganėtinai nesunku atpažinti:
„Šio paukščio lotyniškas pavadinimas „Upupa epops“ pasako ir jo balso ypatumus. Garsas „up-up-up-up-up-up“ yra girdimas ir sklinda dažnai net iki pusės kilometro arba kilometro atstumu atvirose vietose. Kukutį pamatyti yra sunkiau todėl, kad šis gyvena tik tam tikruose regionuose.
Lietuvoje kukučių daugiausiai yra Dzūkijoje. Būtent šią vietovę prieš kelis metus išsirinko šie paukščiai ir šiuo metu ten yra gausesnė jų populiacija. Dabar kukučiai gyvena beveik kiekviename Dzūkijos šile kartu su kitais paukščiais, pavyzdžiui, varnėnais.“
Pasiteiravus, kaip reikėtų elgtis kieme pastebėjus kukutį, Marius Karlonas tikina, kad pavaišinti jų niekuo nepavyks, kadangi kurkliai ir kiti įvairūs vabzdžiai yra pagrindinis šių paukštelių maistas. Viskas, ką reikėtų padaryti, tai kuo mažiau trukdyti ir nebaidyti paukščio.
„Kukutis yra pakankamai bailus paukštis. Varnėnai gali sodyboje po kojomis „duotis“ drąsiai, bet kukučiai mėgsta ramesnes vietas. Todėl, jeigu pernelyg dažnai „cekavinsime“, ką jie veikia, šie paukščiai neapsidžiaugs ir išperėję jauniklius šį sezoną, kitais metais į jūsų gyvenvietę nebesugrįš. Būtent todėl reikėtų jiems kuo mažiau trukdyti ir grožėtis tik per atstumą. Tada ir paukštelis gerai jausis“, – įspėja ornitologas.