• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dar prieš gerą mėnesį mirtį Kaune pasėjusi pavojinga infekcija šiemet jau susargdino ir gerokai daugiau vilniečių. Nors specialistai ramina, kad situacija nėra kritinė, skaičiai kalba patys už save – per penkis šių metų mėnesius nustatyta tiek pat legioneliozės atvejų kiek per visus praėjusius metus. Vilniečiai įspėjami nesnausti – kitą savaitę laukia legioneliozės prevencija.

Dar prieš gerą mėnesį mirtį Kaune pasėjusi pavojinga infekcija šiemet jau susargdino ir gerokai daugiau vilniečių. Nors specialistai ramina, kad situacija nėra kritinė, skaičiai kalba patys už save – per penkis šių metų mėnesius nustatyta tiek pat legioneliozės atvejų kiek per visus praėjusius metus. Vilniečiai įspėjami nesnausti – kitą savaitę laukia legioneliozės prevencija.

REKLAMA

Statistika gąsdina – Lietuvoje daugėja legioneliozės – ūminės infekcinės kvėpavimo takų ligos, kurią sukelia bakterijos – atvejų. Tiesa, kol kas daugiau jų fiksuota didžiuosiuose šalies miestuose.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, per penkis šių metų mėnesius Vilniuje nustatyta tiek pat legioneliozės atvejų (14), kiek buvo per visus praėjusius metus (15).

Per tą patį laikotarpį Kauno apskrityje buvo užregistruoti 24 legioneliozės atvejai, iš jų – 7 mirties atvejai (pagal gydymo įstaigos pateiktus duomenis, trijų mirusiųjų mirties priežastis – kita liga, keturių – legioneliozė).

REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu kitose Lietuvos apskrityse per penkis šių metų mėnesius buvo užregistruoti pavieniai legioneliozės atvejai. 

Vilniečių laukia termošokas

Įvertinę situaciją, NVSC specialistai kreipėsi į Vilniaus mieste veikiančias daugiabučių namų administravimo įmones, atkreipdami dėmesį į pagrindines prevencijos priemones, įskaitant ir rekomendaciją, esant poreikiui, atlikti terminę dezinfekciją, t. y. vadinamąjį termošoką. 

REKLAMA

Pasak NVSC direktoriaus Vaidoto Gruodžio, tokių veiksmų nuspręsta imtis prevenciškai, įvertinus epidemiologinių tyrimų metu surinktus duomenis.  

„Mūsų specialistai stebi ir analizuoja situaciją. Ypatingų grėsmių šiuo metu nematome, fiksuojami pavieniai atvejai, tačiau bendrai jų skaičius kelia tam tikrą susirūpinimą. Siekdami užkirsti kelią potencialioms grėsmėms, priminėme namų administratoriams, atsakingiems, kad vartotojų čiaupuose būtų palaikoma tinkama temperatūra, jog būtina užtikrinti tinkamą prevenciją, atsakingai įvertinti, kada jų administruojamuose pastatuose buvo taikyta terminė dezinfekcija, esant poreikiui – ją atlikti“, – sako V. Gruodys. 

REKLAMA
REKLAMA

Pranešta, kad legioneliozės prevencija Vilniuje bus atliekama birželio 21–22 dienomis.

Pasak Vilniaus šilumos klientų komandos vadovo Lauryno Jokubausko, vadinamuosius termošokus rekomenduojama atlikti 3–4 kartus per metus.

„Nelaimė Kaune paskatino ir mūsų klientus daugiau kreiptis į mus, mes visada į tai reaguojame. Todėl artimiausiu metu sudarome sąlygas vėl padaryti periodinę prevencinę priemonę. Dažniausiai savo klientams, jų namų administratoriams, kurie prižiūri namų vidaus sistemas, rekomenduojame vadinamus termošokus atlikti 3–4 kartus per metus“, – komentavo jis „Žinių radijui“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kodėl legioneliozė išplinta?

Paklaustas, kas lemia tai, kad legioneliozė paplinta, pašnekovas teigė, kad tam įtakos gali turėti ir namo vamzdyno senumas.

„Svarbu namo vidaus sistema ir labiausiai senos statybos namuose, kur per daug metų buvo atliekami tam tikri darbai, nupjauti vamzdynai, likusios jų atšakos legionelėms yra labai tinkama terpė veistis. 

REKLAMA

Termošoko metu Vilniaus šilumos tinklai užtikrina tam reikalingą techninę vandens temperatūrą, kuri leidžia namo vidaus sistemoje namo prižiūrėtojui pakelti ją virš 66 laipsnių – tai yra ta temperatūra, kai jau žūsta legionelės. Ir tokią temperatūrą rekomenduojama palaikyti keletą valandų“, – aiškino L. Jokubauskas.

„Rekomenduojame bent gerai nuleisti vandenį ir prasiplauti dušų čiaupų galvutes, nes tai – viena terpių, kur gali veistis legionelės bakterija. Bet efektyviausia yra, kai viso namo gyventojai sutartu laiku ar bent per tas termošoko valandas praleidžia karštą vandenį, kad sistema dezinfekuotųsi.“

REKLAMA

Tuo metu rekomenduojama 5–10 minučių atsukti čiaupius ir paleisti karštą vandenį. Jei tuo metu gyventojų nebūna namuose ar jie pamiršta atsukti vandenį, tuomet reikėtų bent gerai praplauti dušo galvutes.

„Rekomenduojame bent gerai nuleisti vandenį ir prasiplauti dušų čiaupų galvutes, nes tai – viena terpių, kur gali veistis legionelės bakterija. Bet efektyviausia yra, kai viso namo gyventojai sutartu laiku ar bent per tas termošoko valandas praleidžia karštą vandenį, kad sistema dezinfekuotųsi“, – pastebėjo specialistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Plinta oru, o ne geriant vandenį

Jam antrindama NVSC Vilniaus departamento direktorė epidemiologė Rolanda Lingienė pabrėžė, kad patys gyventojai turėtų būti budrūs – aktyviai dalyvauti prevencijoje.

„Įvertinus, kad pagrindinis užsikrėtimo šaltinis yra smulkūs vandens lašeliai, privalome būti tikri, jog karšto vandens sistemų prižiūrėtojai laikosi higienos normos reikalavimų ir nuolat palaiko reikiamą temperatūrą sistemose, kuri turi būti ne mažesnė kaip 50 laipsnių. Tai reiškia, jog gyventojai turėtų būti budrūs ir, pastebėję galimus neatitikimus, iš karto kreiptis į namo administratorių“, – pabrėžia R. Lingienė. 

REKLAMA

Specialistai taip pat priminė, kad legioneliozė plinta oro lašeliniu būdu. Liga dažniausiai užsikrečiama įkvėpus legionelėmis užkrėsto aerozolio (smulkių vandens lašelių), kuris susidaro dušuose, tualetuose, voniose, saunose bei šių patalpų kondicionavimo sistemose. 

Netinkamai prižiūrint vandens tiekimo sistemas, legionelioze galima užsikrėsti gyvenamuosiuose namuose, viešbučiuose, sporto klubuose, vandens pramogų parkuose ir pan.  

REKLAMA

Žmogus nuo žmogaus legionelioze neužsikrečia. Neužsikrečiama ir geriant vandenį ar valgant bei gaminant maistą. 

Epidemiologai primena, kad legionelių sukeltos ligos inkubacinis periodas – 2–10 dienų. Ligos simptomai panašūs į gripo. Pakyla aukšta temperatūra (40°C), ligonį krečia šaltis, jis gali viduriuoti, vemti, gali sutrikti sąmonė, orientacija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų