Vakar Specialiųjų tyrimų tarnybos Šiaulių valdybos pareigūnai dviem paroms sulaikė Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) direktorių, Šiaulių rajono savivaldybės tarybos narį Raimundą Jakutį ir šios įmonės Viešųjų pirkimų ir projektų įgyvendinimo skyriaus vadovę Giedrę Katkauskaitę. Dėl šių asmenų įtariamo piktnaudžiavimo tarnyba pradėtas ikiteisminis tyrimas.
Šešėlis ant ŠRATC krenta ir kovo mėnesį Šiaulių apygardos prokuratūros prokurorų pradėtame ikiteisminiame tyrime dėl galimo įgaliojimo viršijimo bei patikėto turto iššvaistymo. Įtarimai šioje byloje nei ŠRATC vadovui R. Jakučiui, nei jo pavaldiniams dar nepareikšti.
Pareikšti įtarimai piktnaudžiavimu
STT agentai į Šiauliuose, P. Lukšio gatvėje, esančią ŠRATC būstinę atvyko vakar, apie devynias ryto. Iš kontoros paimta dalis pareigūnus dominančių dokumentų, susijusių su vykdytu atliekų vežimo viešuoju konkursu Radviliškio rajone.
54 metų ŠRATC vadovas R. Jakutis ir jo pavaldinė G. Katkauskaitė sulaikyti ir išvežti apklausti.
Vakar po pietų abiems pareikšti įtarimai galimu piktnaudžiavimu tarnyba vykdant viešuosius pirkimus.
„Šiaulių krašto“ žiniomis, teisėsauga artimiausiu metu ketina kreiptis į teismą dėl R. Jakučio ir G. Katkauskaitės nušalinimo nuo tarnybos. Ar bus sprendžiamas ir šių asmenų suėmimo klausimas, kol kas neaišku.
STT pradėto ikiteisminio tyrimo metu rengiasi tikrinti visą ŠRATC veiklą. Taip pat ir – ŠRATC paskutiniaisiais metais organizuotų atliekų vežimo konkursų dokumentus.
„Prastumta“ viena bendrovė?
Įtariamaisiais tapę R. Jakutis ir G. Katkauskaitė į teisėsaugos akiratį pateko STT gavus žinių, kad, organizuojant viešojo pirkimo konkursą dėl Radviliškio rajono savivaldybės komunalinių atliekų surinkimo ir transportavimo į jų šalinimo vietas, vienai stambiai Vilniaus bendrovei buvo sudarytos išskirtinės sąlygos.
Konkurso, kuriame dalyvavo ir dar kelios bendrovės, vertė – apie aštuoniolika milijonų litų.
Turima duomenų, kad praėjusių metų kovo mėnesį suorganizuotą viešąjį konkursą laimėjo ŠRATC direktoriaus ir Viešųjų pirkimų ir projektų įgyvendinimo skyriaus vadovės proteguota bendrovė. Tačiau ši sutartis tebėra nepasirašyta.
Centrinio viešųjų pirkimų portalo duomenimis, šio konkurso sąlygos buvo kelis kartus koreguojamos – daromos įvairios pataisos.
Pirminėse kovo mėnesį išdėstytose sąlygose buvo nurodyta, kad laimėtoją nulems mažiausia kaina.
Tačiau 2011 metų rugsėjo mėnesį ŠRATC iniciatyva sąlygos pakeistos ir nustatyta, kad laimės ne mažiausią kainą pasiūliusi bendrovė, o ekonominis pasiūlymo naudingumas.
Nors ikiteisminis tyrimas dėl galimo piktnaudžiavimo tarnyba vykdant viešuosius pirkimus pradėtas tik vakar, „Šiaulių krašto“ žiniomis, duomenys apie šį miglotą konkursą buvo tikrinami kur kas anksčiau.
Dėl to Šiaulių apygardos prokuratūros iniciatyva buvo sustabdyti visi kiti ŠRATC vykdomi konkursai.
Grimzdo į liūną
Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro direktoriaus Raimundo Jakučio veikla kėlė įtarimų ne tik teisėtvarkai, bet apskrities Savivaldybių vadovams.
Metų pradžioje kelių Savivaldybių auditoriai nustatė, kad Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) direktorius Raimundas Jakutis asmeninėms reikmėms naudoja tarnybinius automobilius.
Važinėdamas iš namų Šiupyliuose (Šiaulių rajonas) į darbą Šiauliuose pirmyn ir atgal R. Jakutis su tarnybine „Citroen Kroser“ asmeninėms reikmėms per dieną pravažiuoja apie 50 kilometrų.
Buldozerių pirkimo abrakadabra
Patikrinę Aukštrakių sąvartynui eksploatuoti skirto buldozerio viešųjų pirkimų medžiagą, auditoriai nustatė, kad ŠRATC direktorius viršijo savo įgaliojimus, nes jis pats savo įsakymu nurodė neskelbiamų derybų pirkimo būdą. Kokiu būdu pirkti buldozerį, nustatyti turėjo Pirkimo komisija.
Auditoriai nustatė, kad sudarant pirkimo – pardavimo sutartį su UAB „Keltuva“ buvo pakeistos pirkimo dokumentuose bei pasiūlyme nustatytos pirkimo sąlygos.
Bendra sandorio suma siekia 205 700 litų, nors valdybos posėdyje buvo pritarta preliminariai kainai nuo 170 000 iki 190 000 litų.
Kitas buldozeris iš įmonės „Kaslita“ taip pat pirktas nesilaikant Viešųjų pirkimų įstatymo. ŠRATC Pirkimų komisija neparinko pirkimo būdo, nenustatė vertinimo kriterijų, nupirko buldozerį iš tiekėjo, nepateikusio dokumento apie siūlomos prekės techninius reikalavimus. Pagaliau nupirko buldozerį už didesnę (117 310 Lt) nei 100 tūkstančių litų sumą be įstaigos valdybos pritarimo.
Detales pirko iš savęs?
Auditorių duomenimis, ŠRATC įsigyta technika dirbo epizodiškai – maždaug pusę darbo laiko buvo remontuojama.
Detalių buldozeriams remontuoti ŠRATC pirko iš UAB „Grąžulas“, kurios akcininkas yra R. Jakutis. Tiekėjas pasirinktas telefoninės apklausos būdu, o dokumento suderinimo vizą rašė pats R. Jakutis.
2011 metais iš UAB „Grąžulas“ remonto medžiagų įsigyta už 37 161 litą.
Kadangi įsigyti buldozeriai apie pusę darbo laiko neveikė, technika sąvartynui tvarkyti be viešųjų pirkimų procedūrų nuomota iš kitų bendrovių. Technikos nuomos išlaidos siekia per 148 tūkstančius litus.
Tiria STT
Tyrimo duomenimis, ŠRATC nupirko cheminių medžiagų ir žvakinių filtrų filtratui valyti už didesnę nei 100 tūkstančių litų sumą be valdybos pritarimo. Nupirkta sieros rūgšties koncentracija neatitiko pirkimo sąlygose nustatytų reikalavimų.
Be to, išnagrinėję Aukštrakių ir Kairių sąvartynų filtrato valymo darbų ir cheminių medžiagų nurašymo aktus, auditoriai nustatė, kad atsakingi ŠRATC darbuotojai nesivadovavo patvirtintomis sunaudotų cheminių medžiagų nurašymo normomis. Nurašytų cheminių medžiagų vertė viršija leistiną nurašyti normą 139 171 litu.
ŠRATC vykdytą cheminių medžiagų įsigijimą ir nurašymą tiria STT Šiaulių valdybos ikiteisminio tyrimo skyrius.
Edita KARKLELIENĖ