„10 dienų praleidau miške, kol labai susirgau. O jie mus vis stumdė pirmyn ir atgal, galiausiai paliko prie Lietuvos sienos“, – oro uoste susirinkusiems žiniasklaidos atstovams pasakojo į gimtinę sugrįžęs Majidas Hassanas.
Kitas irakietis Arsedas Mehdi pasakojo, kad baltarusių pareigūnai atėmė telefonų korteles, vandenį ir paliko šalti miške.
„Gyvenk arba mirk, tai – tavo problema“, – piktinosi A. Mehdi.
Bėgdami iš šalies irakiečiai ir kurdai nė neįtarė, kad taip ir nepasieks Europos Sąjungos, o į Iraką sugrįžti turės taip greitai. Visgi dalis jų sako, kad laimės Europoje ieškoti ketina ir dar kartą.
„Būčiau ten likęs nors ir iki mirties, bet mano šeimai iškilo pavojus. Jei padėtis Irake per metus ar dvejus nepagerės, ir vėl važiuosiu iš čia“, – neslėpė Mohsenas Addi.
Tačiau patekti į Lenkiją viltį prarado ne visi. Lenkų pasieniečiai skelbia, kad vakar maždaug 500 žmonių grupė pabandė prasiveržti per sieną šalia Dubičės Cerkevnės kaimo. Nors buvo sužeisti keturi lenkų pasieniečiai, migrantams kirsti sienos nepavyko.
Dar vienas siras nuskendo Bugos upėje, bandydamas neteisėtai kirsti Lenkijos sieną. Prieš keturias dienas jis buvo palaidotas Lenkijos pasienyje esančiame Bohonikų kaime.
Savo ruožtu Lenkijos tarptautinio pagalbos centro savanoriai pranešė apie vienerių metų vaiko iš Sirijos mirtį. Organizacijos teigimu, vaiko tėvai, kuriems prireikė medikų pagalbos, su vaiku miške klajojo net pusantro mėnesio.
Tuo tarpu Vokietija suskubo neigti A. Lukašenkos propagandą, kad mainais už tai, jog diktatorius pasirūpins 5000-iais migrantų, likusiems 2000-iams Europos Sąjunga neva sukurs humanitarinį koridorių pasiekti Vokietiją.
„Ko nedarysime, tai nepriimsime pabėgėlių ir nepasiduosime spaudimui, nes tai reikštų, kad šis apskaičiuotas, klastingas planas pavyko. Mes to nedarysime“, – teigė Vokietijos vidaus reikalų ministras Horstas Seehoferis.
Baltarusios režimo užsienio reikalų ministras Vladzimiras Makejus CNN televizijai pareiškė, kad tai Vladimiras Putinas suorganizavo kanclerės Angelos Merkel ir A. Lukašenkos telefoninį pokalbį. O Minskui mestus kaltinimus dėl migrantų krizės pavadino „absurdu“. Panašiai žiniasklaidai kalbėjo ir pats V. Putinas.
„Vakarų šalys naudoja migrantų krizę Lenkijos-Baltarusios pasienyje kaip priežastį įtampai kelti mūsų kaimyniniame regione, taip pat Minsko spaudimui. Ir tuo pat metu jie pamiršta savo humanitarinius įsipareigojimus. Pirmas dalykas, kuris šauna į galvą – man tiesiog gaila vaikų. Juk ten maži vaikai“, – tvirtino Rusijos prezidentas.
O štai skandalais garsėjantis Seimo narys Petras Gražulis ir vėl šmėžuoja propagandiniame Baltarusios televizijos kanale. Ir nors pagrindinė interviu tema migrantų krizė, ne ką mažiau dėmesio susilaukė ir jo pareiškimas apie demokratiją Lietuvoje.
„Ne kiekvienas sutiks duoti jums interviu. Net etikos komisija aptarinėjo, kaip aš galiu duoti interviu baltarusiškai televizijai. Na, pas mus irgi ne viskas gerai su demokratija. Tik tiek, kad mokome kitus, o reikia pasižiūrėti, kad patys turime didelių problemų“, – rėžė P. Gražulis.
Tai ne pirmas kartas, kai P. Gražulis Rusijos ir Baltarusios propagandistams dėsto mintis apie demokratijos problemas Lietuvoje.