Skirtingai nei kitose kūno vietose, galvos odoje gausu specialiųjų epidermio ląstelių, kurios suformuoja plaukų folikulus, gebančius išauginti ilgą plauką. Plaukų maksimalus ilgis, tankis ir storis priklauso nuo genų, kurių, deja, niekada nepakeisime jokiomis kosmetikos priemonėmis. Jei plaukai silpni, pastangos auginti juos ilgus gali kelti ne tik aibę papildomų priežiūros problemų, bet ir sukurti dar silpnesnių plaukų vaizdą.
Plaukai yra negyva kieto pavidalo keratino substancija. Vienintelė gyva plauko dalis yra jo šaknis, esanti folikulo pagrinde. Plauko folikulą nuolat maitina kraujagyslės, papildydamos jį hormonais, nuo kurių priklauso plauko struktūra bei augimas skirtingu amžiaus laikotarpiu. Taigi, pastebėjus plaukų slinkimą, skubėti pirkti naujų plaukų priežiūros priemonių išties nėra prasmės. Tai paprastai vidinės būsenos padarinys.
Plauko struktūra
Plaukas sudarytas iš trijų pagrindinių sluoksnių: kutikulė (išorinis sluoksnis, odelė), kortekso (vidurinis sluoksnis, žievė) ir medulos (vidinis sluoksnis, šerdis).
Medula yra pakankamai trapi plauko stiebo šerdis. Ji yra korėtos struktūros keratinas su oro tarpais. Mokslininkai iki šiol nėra nustatę tikslaus medulos vaidmens, tačiau spėja, jog ji yra reikšminga plauko depigmentacijai, t. y. žilimo procesas galimai priklauso nuo plauko šerdies būklės.
Korteksas suteikia plaukui lankstumo ir tamprumo. Tai storiausia plauko stiebo dalis, sudaryta iš smulkių keratino pluoštų. Šiame plauko sluoksnyje yra ir melanino, suteikiančio plaukui spalvą.
Kutikulė dengia plauko žievę daugiasluoksniais keratino žvyneliais, nuo kurių priklauso plauko blizgesys. Jei kutikulė pažeista, plaukas tampa nelygus, veliasi. Tokius plaukų galiukus geriausi nukirpti.
Svarbu suprasti, kad plaukų dažymas, kasdienis šukavimas fenu, tiesinimas žnyplėmis, cheminis plaukų sušukavimas, gali lengvai pažeisti plauko struktūrą, tačiau tai neturi jokios įtakos plaukų augimui. Visi šie ir panašūs plaukų priežiūros būdai veikia tik negyvąją plaukų dalį, bet ne biologiškai aktyvų plauko svogūnėlį. Taigi, norint atstatyti plaukų blizgumą, būtina naudoti tinkamiausius plaukų šampūnus, kondicionierius bei kt. kosmetikos priemones.
Cheminė plaukų sudėtis
Keratinas yra pagrindinis plaukų komponentas. Jis sudaro apie 90 % viso plaukų svorio. Apie 10 proc. plaukų sandaroje yra vandens, taip pat lipidų, pigmento (melanino) ir kt. medžiagų. Keratiną suformuoja amino rūgštys, tarp kurių yra cisteinas, savo sudėtyje turintis plaukų augimą skatinančios sieros. Sveika plauko būklė priklauso nuo disulfido cheminių junginių, kuriuose dalyvauja ir cisteinas. Šios cheminės jungtys suyra veikiant UV spinduliams, karštam bei šaltam orui, drėgmei, vėjui ir pan.
Išorinis aplinkos poveikis yra pagrindinė plaukų pažeidimo priežastis, o problemos, susijusios su plaukų slinkimu, pleiskanojimu, gausiu riebalavimusi, dažniausiai yra mūsų vidinės sveikatos būklės disbalanso požymis. Plaukai yra svarbiausia ir labiausiai pastebima moters grožio dalis, tad skirkime jiems pakankamai dėmesio kiekvieną dieną be išimties.