Šiame straipsnyje bus pasakojama apie 10 daiktų, su kuriais žmonės išsiskiria be jokios sąžinės graužaties, manydami, kad jie jau niekam tikę. Pasirodo, tai toli gražu netiesa.
1. Sekso-žaislai
JAV veikia gamykla, kuri užsiima sekso žaislų perdirbimu. Iš pradžių jie yra sterilizuojami ir rūšiuojami. Vėliau mechaniniai įrenginiai remontuojami ir perparduodami, o silikoniniai ir guminiai „dalykėliai“ susmulkinami, sumaišomi su klijais ir iš jų daromi nauji žaislai, kurių paskirtis išlieka tokia pati.
2. Muilo gabalėliai
Viešbučių svečiai kiekvieną dieną palieka voniose beveik nepanaudotus muilo gabalus, didžioji jų dalis išmetama. Tačiau ne visi – dalis siunčiama į perdirbimą. Iš pradžių naudotas muilus mirkomas specialiame valančiame tirpale, apdirbamas garais ir tikrinamas, ar jame nėra infekcijos. O tuomet švarūs gabalėliai siunčiami į vargingas šalis.
3. Panaudoti dantų protezai
Japonijos dantų protezų perdirbimo organizacija surenka panaudotus dirbtinius dantis, atskiria metalą, perdirba jį, visa kita išmeta (pačių dantų panaudojimas laikomas neteisėtu). Visus pinigus organizacija atiduoda JTO fondui UNICEF, kuris padeda vaikams. Šiuo metu paaukotų pinigų suma siekia 400 tūkst. dolerių.
4. Panaudotos sauskelnės
Vidutiniškai kiekvienas vaikas, prieš pradedamas vaikščioti į puoduką, sunaudoja apie 6000 sauskelnių. Baisu įsivaizduoti tą kalną sauskelnių, kuris kiekvieną dieną išmetamas pūti sąvartyne. Tačiau kai kurias sauskelnes ištinka visai kitas likimas. Įmonė „Knowaste“ surenka tai, ką gali (pagrinde ligoninėse ir viešuosiuose tualetuose), apdirba specialiu tirpalu, o vėliau specialūs įrenginiai atskiria nuo plastiko ir popieriaus „organines medžiagas“. Plastikas presuojamas į rutuliukus, kurie vėliau panaudojami stogų malksnų gamybai, o popierius gauna antrą gyvybę tapetų pavidalu.
5. Karstai
Kartais kila būtinybė perdėti kūną iš vieno karsto į kitą. Tokiais atvejais karsto jau nebegalima parduoti – jis yra biologiškai nesaugus. Laidojimo biurų savininkai iš Kalifornijos tokius karstus atiduoda įmonei „Coffin Couches“, kur iš jų gaminami elitiniai baldai. Vidinį pamušalą pakeičia, medieną išvalo, dezinfekuoja ir pritaiso kojeles.
Kompaktiniai diskai, pagaminti iš polikarbonato – medžiagos, kuri yra. Perdirbimo centruose juos perdirba ir susmulkina. Gauta medžiaga naudojama automobilių ir statybos medžiagų gamyboje.
7. Avių mėšlas
Mėšlas gali būti panaudotas ne tik trąšoms. Kaip bebūtų keista, iš šios medžiagos gamina oro gaiviklius, sveikinimo atvirukus, knygų skirtukus ir paprastą popierių. Avių išmatos turi daug celiuliozės skaidulų. Žaliava sterilizuojama esant 420 laipsnių temperatūrai, atskiriami vertingi pluoštai, jie sumaišomi su kitomis medžiagomis ir gaunamas popierius. O štai oro gaiviklis – tai popierinis maišas, pripildytas gėlių aromato.
8. Žmogaus riebalai (neteisėtai!)
2008 metais plastinis chirurgas iš Beverli Hilso prarado darbą, nes išaiškėjo, kad iš riebalų, gaunamų klientų liposakcijos metu, jis gamino biokurą savo automobiliui.
9. Mirę gyvūnai
Vokietijoje yra gamyklėlė, kuri priima gyvūnų kūnus ir perdirba juos į gliceriną, kuris vėliau naudojamas kosmetikos gaminimui – lūpų balzamui, pavyzdžiui.
10. Pėdkelnės
Pėdkelnės gaminamos iš nailono, kurio suirimas trunka 40 metų. Kompanija „No Nonsense“ susmulkina medžiagą ir panaudoja ją suolų, vaikų žaidimų aikštelių detalių ir net gi žaislų gamybai.