Apie tai penktadienį pranešė Lietuvos kriminalinės policijos biuras.
Kovo 14 dieną Vilniaus oro uoste nusileido lėktuvas, kuriuo, vykdant Europos arešto orderį, į Lietuvą buvo atskraidintas Lietuvos pilietis S. Beglikas.
Lietuvos kriminalinės policijos biuro atliekamame ir Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroro vadovaujamame ikiteisminiame tyrime jam pareikšti įtarimai dėl ginkluoto nusikalstamo susivienijimo organizavimo ir jam vadovavimo, neteisėto disponavimo labai dideliu narkotinių medžiagų kiekiu, narkotinių medžiagų kontrabandos, nusikalstamu būdu įgytų pinigų ar turto legalizavimo, nužudymo ir pasikėsinimo nužudyti, neteisėto disponavimo šaunamaisiais ginklais, šaudmenimis bei kitų nusikaltimų.
Ikiteisminio tyrimo duomenimis, šis ginkluotas nusikalstamas susivienijimas veikė tarptautiniu mastu keliuose žemynuose – Europoje, Pietų Amerikoje, Afrikoje.
Po dviejų parų – kovo 16 dieną – Vilniaus miesto apylinkės teismas S. Beglikui skyrė griežčiausią kardomąją priemonę – suėmimą.
Lietuvos policija teigia, kad ši ekstradicija – viena sunkiausių Europos Sąjungos istorijoje
Po kelių nesėkmingų bandymų, S. Beglikui bandant simuliuoti ligas ir priepuolius, jis atskraidintas į Lietuvą. Bendro ir koordinuoto Lietuvos ir Ispanijos teisėsaugos pareigūnų darbo dėka, užtikrinant reikiamą medikų priežiūrą, pavyko sklandžiai užbaigti ekstradicijos procedūrą.
Ispanijos teisėsauga, vykdydama kriminalinės žvalgybos veiksmus, nustatė, kad asmens fizinė ir sveikatos būklė yra stabili ir leidžia jam užsiimti įprasta veikla. Tai sukėlė pagrįstų įtarimų anksčiau teiktomis medicininėmis pažymomis, kuriose buvo teigiama, jog jis turįs labai rimtų sveikatos problemų, dėl ko buvo vilkinamas galutinio sprendimo dėl įtariamojo perdavimo Lietuvos teisėsaugai priėmimas.
Atsižvelgiant į šias aplinkybes, Ispanijos teisėsaugos institucijų pareigūnai paspartino tyrimą, o taip pat atnaujino ir pagreitino procedūras Ispanijos Nacionaliniame Aukščiausiajame Teisme dėl asmens perdavimo Lietuvos teisėsaugai. Po paskutinio asmens sulaikymo, Ispanijos Nacionalinis Aukščiausiasis Teismas skyrė jam laikinąjį suėmimą.
ELTA primena, kad Lietuvos pilietis buvo sulaikytas jungtinei Prancūzijos, Nyderlandų, Italijos, Vokietijos, Lietuvos ir Ispanijos teisėsaugos institucijų tyrimo grupei išaiškinus dar vieną sudėtingą šifruotos komunikacijos platformą „Matrix“ (platforma taip pat buvo žinoma ,,Matrix“, ,,Totalsec“, ,,X-quantum“ ir ,,Q-safe“ pavadinimais).
Tarptautinės teisėsaugos operacijos aktyvioji stadija buvo pradėta vykdyti 2024 m. gruodžio 3 d. keturiose šalyse. Tarptautinę operaciją remė Eurojustas ir Europolas. Nyderlandų, Lietuvos ir Ispanijos pareigūnams koordinuojant bendrus tyrimo veiksmus, Ispanijoje sulaikytas Lietuvos pilietis S. Beglikas.
Anksčiau vyras buvo sulaikytas 2019 m.
Anot LKPB, 2020 m. Lietuvos teisėsauga S. Begliko atžvilgiu buvo išdavusi Europos arešto orderį. Lietuvos kriminalinės policijos biuro atliekamame ir Generalinės prokuratūros vadovaujamame ikiteisminiame tyrime S. Beglikui pareikšti įtarimai dėl dalyvavimo ginkluoto nusikalstamo susivienijimo veikloje, neteisėto disponavimo labai dideliu kiekiu narkotinių medžiagų ir jų kontrabandos, pinigų plovimo, kitų sunkių ir labai sunkių nusikaltimų.
Teisėsaugos institucijos perėmė šifruotos komunikacinės platformos pranešimus ir stebėjo šios platformos veiklą tris mėnesius.
Tyrimo metu teisėsaugos institucijos iššifravo virš 2,3 milijono pranešimų 33 skirtingomis kalbomis. Nustatyta, kad teisėsaugos perimti susirašinėjimai ir šifruoti pranešimai yra susiję su sunkių ir labai sunkių nusikaltimų organizavimu ir darymu: tarptautine prekyba narkotikais, prekyba ginklais, pinigų plovimu ir kita organizuotų nusikalstamų grupuočių neteisėta veikla.
Turtinga kriminalinė praeitis
Dar gyvendamas Lietuvoje S. Beglikas buvo įtariamas vadovavimu vienai iš keturiolikos anksčiau uostamiestyje veikusių nusikaltėlių gaujų. Jo vadovaujama grupė kontroliavo automobilių aikšteles prie automobilių turgaus, dar keletą teritorijų, o pinigai buvo gaunami sudarant jiems naudingas komercines sutartis.
Kriminalistai S. Begliką buvo sulaikę kelis kartus. 1993 m. liepos 31 d. į S. Begliką buvo pasikėsinta. Tada jo vairuotą VAZ-2108 tarp I ir II Melnragių pasivijo mašina, iš jos išlipę du vaikinai pradėjo šaudyti.
Kaip rašoma spaudoje, S. Beglikui buvo lengvai sužeista kairė koja. Manoma, kad šūviai Melnragėje buvo sąskaitų suvedinėjimas arba grupuočių tarpusavio „aiškinimasis“. Įtarta, kad šaudyti galėjo Sigito Gaidjurgio grupuotės nariai, mat tą dieną tarp jo ir Sigito Gaidjurgio „Vėtrungės“ kavinėje, kur S. Beglikas buvo įkūręs biliardinę, įvyko konfliktas.
S. Beglikas ne vienerius metus laikytas pagrindiniu S. Gaidjurgio konkurentu. Tais pačiais 1993 metais S. Beglikas dažnai susitikdavo su į Klaipėdą atvykusiu samdomu žudiku Stanislavu Dudaku, buvo įtartas pasikėsinimais nužudyti jį ir dar porą klaipėdiečių.
1994 m. pavasarį Raudonojo Kryžiaus ligoninėje, atėjęs aplankyti peiliu sužaloto draugo, S. Beglikas sumušė gydytoją. Jis buvo sulaikytas po pusmečio, tačiau šis konfliktas buvo užglaistytas, neoficialiais duomenimis, nukentėjusiajam atlyginus skriaudą nemaža suma pinigų.
1995 m. Sergejus Beglikas buvo teisiamas už tai, kad per vieną greitojo reagavimo rinktinės „Aras“ Klaipėdos kuopos operaciją tuometiniam rinktinės vadui pagrasino jį nužudysiąs. Tąkart S. Beglikas buvo išteisintas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!