Spėjamas buvusios gyvenvietės ant Luokesų ežero modelis, archeologų archyvo nuotr.
Povandeniniai archeologai ruošiasi atkurti 2,5 tūkst. metų senumo gyvenvietę stovėjusią virš Luokesų ežero, praneša „Panorama“.
Tokių gyvenviečių, pasak archeologų, daugiausiai būta Alpių kalnų regione, tačiau kol kas istorikai neturi atsakymo, kodėl prieš tūkstančius metų žmonės kūrėsi virš vandens.
„Suradus kelis iš dumblo kyšančius polius buvo pagalvota, kad tai tiltas, bet vėliau pamačius, kad tie poliai eina ratu, turi kvadratinę struktūrą, buvo suprasta, kad tai gyvenvietė. Išlindo puodai, kurie gulėjo tiesiog viršuj ant dumblo. Trinamosios girnos, kurios net neleido suabejoti, kad tai yra gyvenvietės“, – apie gyvenvietės atradimą „Panoramai“ pasakojo povandeninė archeologė Elena Pranckėnaitė.
Archeologai spėja, kad šeimos čia gyveno nuolat, ne tik vasaromis. Manoma, įskurdavo 40 metų. Vėliau jau vandens apardytą gyvenvietę susitvarkydavo ir gyventi atsikeldavo kiti. Šis procesas truko apie 400 metų – kol kylant vandens lygiui viskas atsidūrė ežero dugne.
Dabar likę tik tokie namų pamatai. Tačiau narams ežere dirbant jau 10 vasarų baigiamas atkurti gyvenvietės vaizdas. Į kol kas neaiškaus gylio vandens telkinį buvo įkalti pastoliai, ant jų padaryta platforma, ant kurios pastatyta mažiausiai 10 trobų gyvenvietė.
„Viskas labai gerai yra išlikę. Išlikę netgi tokie kaip ir šiaudų kuokštai, kur galima traktuoti, kad tai buvo ir stogo konstrukcijos dalys“, – teigia archeologas Zenonas Baubonis.
Archeologai siūlys unikalią gyvenvietę virš vandens atkurti kaip muziejų ir įtraukti į UNESCO saugomų kultūros vertybių sąrašą.
Spėjamas buvusios gyvenvietės ant Luokesų ežero modelis, archeologų archyvo nuotr.