Metodai, kuriuos naudoja ir programišiai, ir valdžios struktūros yra identiški – negalėdami veikti atvirai, savo oponentus diskredituoja „naudodami svetimas rankas“.
Ukrainos valdžia ir ją palaikanti Rusija (kartu su galingu žiniasklaidos ir propagandos palaikymu) dažnai savo kalbose akcentuoja „priešininkų“ stovyklos susiskaldymą ir opozicijos negebėjimą kontroliuoti „nacistinių grupuočių“. Politikų pareiškimai atsispindi ir internetinėje veikloje, kurią ne tik užtvindė dezinformacijos lietus, tačiau ir tariamai opoziciją kompromituojantys įsilaužimai.
laurynas@beveikprezidentūra.lt
Internete vasario 13 d. paskelbti tariamo Ukrainos opozicinės „UDAR“ partijos susirašinėjimo su Lietuvos prezidentės Dalio Grybauskaitės patarėju Laurynu Jonavičiumi laiškai.
Kaip ir prieš savaitę pasirodę „nulaužtos“ „UDAR“ partijos „Gmail“ paskyros laiškai, taip ir šį kartą laiškai buvo tvarkingai sugrupuoti į „svarbius“ ir „likusius“, bei įkelti į tradiciškai programišių naudojamas bylų apsikeitimo svetaines. Svarbiais vadinami tariamai Ukrainos opoziciją kompromituojantys laiškai, kituose palikta asmeninė ar „aktyvistų“ susidomėjimo nesukėlusi informacija.
L. Jonavičius jau pripažino portalui 15 min.lt, kad „programišiai“ pateikia tikrą jo elektroninio pašto dėžutę, nurodydami adresatą. Iš šios pašto dėžutės L. Jonavičius neva susirašinėdavo asmeniniais tikslais.
„Programišiai“ nepasikuklino ir norėdami įrodyti, kad laiškai yra tikri, nutekino ir kelis asmeninius L. Jonavičiaus susirašinėjimus. Užsienio reikalų ministerija ketina tirti šį atvejį, tačiau kol kas komentarų nedalina.
2014 m. vasario 11 d. Latvijos vidaus reikalų ministerija publikavo ataskaitą dėl kibernetinių atakų prieš Baltijos valstybes per NATO „Steadfast Jazz“ mokymus 2013-ais metais. Tuomet Baltijos šalyse ir Lenkijoje ženkliai išaugo kibernetinių atakų, nukreiptų prieš valstybines struktūras, skaičius.
Estijos gynybos ministerija prieš pat mokymų pradžią buvo nulaužta ir kurį laiką neprieinama. "Hakeriai" paliko tariamą NATO pareiškimą, diskredituojantį visą aljansą ir „Stedfast Jazz“ susirinkimą.
Taip pat tariamai nuo NATO kibernetinės apsaugos centro, įsikūrusio Estijoje, buvo išsiuntinėti laiškai kompromituojantys minėtų šalių valstybines struktūras.
Tuomet atsakomybę už veiksmus prisiėmė programišių grupuotė pasivadinusi „Anonymous Ukraine“. Tačiau po trijų Baltijos šalių teisėsaugos struktūrų pravesto tyrimo, kurio rezultatus paskelbė paskelbė latviai, nepavyko nustatyti jokių sąsajų su Ukrainos programišiais.
„Buvo nustatyta, kad puolimas įvykdytas iš kelių Rusijos IP adresų. Tai leidžia manyti, kad šio puolimo organizatoriai yra būtent šioje šalyje“, - teigiama pranešime.
Puolimas visomis kryptimis
Šių metų sausio 31 dieną Ukrainoje buvo „nulaužta“ daugiau nei 300 valdžios ir žiniasklaidos tinklalapių. Už išpuolį atsakomybę prisiėmė programišiai iš „Svoboda“ - Ukrainos neonacių grupuotė nariai.
Internete pasirodė „nulaužtų“ tinklalapių sąrašas kartu su trumpu aprašymu: „Programišiai iš Ukrainos „Svoboda“ partijos „nulaužė“ daugiau nei 300 Ukrainos valdžios ir žiniasklaidos tinklalapių“. Savo atsišaukime jie teigia, kad partija yra pasiruošusi valdyti Ukrainą ir jie yra vienintelė tikra politikos jėgas šalyje.“
Po sąrašu tarsi netyčiomis paliktas „pastebėjimas“: „Atrodo, kad naciai laimi“. Tokia pozicija yra itin naudinga Rusijai ir Ukrainai derybose su opozicijos lyderiais, kuriems ne sykį buvo priekaištaujama nesugebėjimu valdyti nacionalistinius judėjimus.
Kas yra „Anonymous Ukraine“?
„Anonymous Ukraine“ grupuotė, kuri „Facebook“ tinkle turi paskyrą jau nuo 2012-ųjų sausio, ir kurios deklaruojama veikla yra nesusijusi nei su neonaciais, nei su valdžios struktūromis, vakar viešai paneigė pasirodžiusią informaciją, kad tai jie atsakingi dėl „UDAR“ partijos pašto duomenų nutekinimo.
Ši grupuotė savo veiklą vykdo jau kelerius metus, tuo metu kai prieš ES ir JAV nukreipta veikla, jungiantis iš Rusijos IP adresų, prasidėjo tik pernai rugpjūtį.
S. Lavrovui situacija tarptautinėje politikoje komplikuojasi, o eilėje – Latvija?
Pernelyg daug į diplomatinį Ukrainos palaikymą neinvestavę latviai artimiausiu metu turės spręsti kitą skausmingą problemą, kuri tiesiogiai liečia Rusijos vidinės politikos problemas.
Latvijos Seimas netrukus turėtų svarstyti baudžiamojo kodekso pataisas, pagal kurias iki trijų metų kalėjimo galėtų būti nubausti asmenys, neigiantys Sovietų ar nacistinę okupaciją.
Rusijoje dėl šio kaimyninės valstybės sprendimo kilo pasipiktinimas, nes jau nuo šių metų rugsėjo Rusijoje bus keičiami visų mokyklos klasių istorijos vadovėliai, kuriuos specialiai sudaryta komisija pristatė asmeniškai V. Putinui. Naujojoje Rusijos istorijoje nebebus „neteisingų“ Sovietų istorijos faktų, o stalinizmo laikotarpis bus vadinamas kaip „sovietinis modernizacijos variantas“.
Liberaldemokratų lyderis Vladimiras Žirinovskis jau paragino Rusijos valdžią „imtis visų įmanomų priemonių“, kad toks įstatymas nebūtų įteisintas.
Tuo metu Rusijos užsienio politikos architektas Sergejus Lavrovas, vakar publikuotame straipsnyje dienraštyje „Kommersant“ užsipuolė ES ir JAV atstovus kišantis į Ukrainos vidaus reikalus. Šiame straipsnyje patyręs politikas užsiminė ir apie vis labiau komplikuotus tarptautinius santykius, kurių atspindys ir gali būti aktyvesnės tariamų programišių atakos.