Rusijos propaganda labai sumaniai piešia priešiškų šalių apsiaustos ir apsuptos valstybės paveikslą. Tačiau iš tiesų šis bandymas suversti kaltę už nepavykusią Rusijos modernizaciją, už nesukurtą socialinę valstybę ir surasti kaltus dėl dabartinės ekonominės ir socialinės krizės užsienyje“, – pareiškė I. Ščerbakova. Aktyvistė, taip pat akcentavo Rusijoje dažnai naudojamą mitą, kad Vakarai tariamai savo veiksmais įžeidžia rusų nacionalinį pasididžiavimą. „Jeigu kas nors taip ir jaučiasi, tai tik valdžia Kremliuje, o ne paprasti žmonės,“ – tikina I. Ščerbakova.
Netiesa, anot I. Ščerbakovos, yra ir tai, kad rusai kenčia dėl Vakarų įvestų sankcijų: „Tai Rusijos propagandos teiginiai. Tačiau iš tiesų žmonėms problemas kelias Kremliaus įvestos „kontrsankcijos“: daugelis kasdienio vartojimo prekių pabrango arba išvis dingo iš lentynų. O žiūrėti į tikslingą taip vadinamųjų draudžiamų produktų naikinimą iš tiesų yra baisu.“
Istorijos šešėliais bandoma užkimšti tuštuma
I. Ščerbakova teigia, kad Rusijos valdžia ir prezidentas V. Putinas asmeniškai taip dažnai atsisuka į šalies istoriją, iki pat Stalino laikų, norėdami paaitrinti patriotizmą, nes šiandieninėje Rusijoje praktiškai nėra kuo pasigirti, praneša leidinys.
„Šiandien Rusijos istorija keičia prarastą ideologiją. Esmė ta, kad Rusijos visuomenė neturi ateities, – pasakoja istorikė. – Samprata „demokratija“ nėra naudojama, o dabartines autoritarines sąlygas oficialiai nedrįstama. Štai todėl šalyje ir koncentruojasi išskirtinai į istoriją, išryškina buvusią Rusijos didybę, tuo stiprindami patriotizmą“. Rusai neturi kuo didžiuotis savo šalimi iš dabartinių pasiekimų – savo šalies ar socialinių standartų modernizacijos. „Čia nėra kuo didžiuotis“, – konstatuoja I. Ščerbakova. Todėl yra pateikiama istorinė didybė, kurią sieja su galios vadovavimu. „Nėra nuostabu, kad tokioje kombinacijoje, toks asmuo kaip Stalinas, įgauna naują, teigiamą įvertinimą. Jis yra galios valstybės simbolis, – pasakoja istorikė. – Tai susiję su istorijos analizės trūkumu.“
Ekspertė pripažino, kad stengiasi „nepulti į neviltį“, ypač kaip istorikė, ji stengiasi neskubėti pulti į paniškas nuotaikas, tačiau susirūpinimo jai išvengti nepavyksta.