Grupė opozicinių frakcijų Seimo narių įregistravo Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo projekto pataisas, kuriomis siūloma, kad nepilnamečiam pacientui sveikatos priežiūra teikiama tik su jo atstovų sutikimu, išskyrus būtinosios medicinos pagalbos paslaugų teikimo atvejus.
Šiuo metu nepilnamečiai asmenys nuo 16 metų turi teisę savarankiškai be tėvų (įtėvių, globėjų) sutikimo kreiptis dėl bet kokių sveikatos priežiūros suteikimo.
Teikiamo projekto tikslas – pašalinti teisinį neaiškumą sveikatos priežiūros paslaugų srityje nepilnamečių asmenų, sulaukusių 16 metų amžiaus, atžvilgiu bei užtikrinti tokių asmenų tėvų, įtėvių ar globėjų teisę žinoti, kokios sveikatos priežiūros paslaugos buvo suteiktos jų vaikui.
Taip pat – užtikrinti teisę išsakyti savo nuomonę dėl vaiko sveikatos priežiūros sutinkant arba nesutinkant su konkrečių sveikatos priežiūros paslaugų teikimu jų vaikui.
Pas gydytoją kreiptis gali, o tatuiruotės pasidaryti – ne
Aiškinamajame rašte pažymima, kad Civiliniame kodekse nepilnamečių asmenų nuo 14 iki 18 metų veiksnumas apibrėžiamas taip: „Nepilnamečiai nuo keturiolikos iki aštuoniolikos metų sandorius sudaro, turėdami tėvų arba rūpintojų sutikimą. Sutikimo forma turi atitikti sudaromo sandorio formą. Sandoriai, sudaryti be atstovų pagal įstatymą sutikimo, galioja, jeigu tokį sutikimą atstovas pagal įstatymą duoda po sandorio sudarymo.“
Tai reiškia, jog įgyvendinti savo teises, t. y. sudaryti sutartis, pasirašyti leidimus ar sutikimus, asmuo įgyja tik nuo pilnametystės.
„Įvertinant, kad asmens visiškas veiksnumas visų pirma siejamas su pilnametyste (arba emancipacija), o dalinis veiksnumas atsiranda nuo 14 metų amžiaus, akivaizdu, kad valstybei iškyla pareiga teisinėmis priemonėmis įtvirtinti neturinčių veiksnumo dėl amžiaus asmenų atstovavimo teisinius pagrindus“, – dėstoma siūlomų pataisų aiškinamajame rašte.
Pažymima, kad šiandien galiojančiu teisiniu reguliavimu valstybė, viena vertus, leidžia nepilnamečiam vaikui nuo 16 metų pačiam be tėvų žinios ir be jų sutikimo apsispręsti ir kreiptis dėl sveikatos priežiūros paslaugų suteikimo, tačiau, kita vertus, visą riziką ir atsakomybę dėl galimos žalos vaiko sveikatai po tokių savarankiškų sprendimų priėmimo perkelia vaiko tėvams (įtėviams, globėjams), nors tėvai yra visiškai eliminuoti iš sprendimų dėl sveikatos priežiūros paslaugų priėmimo.
„Galiojant tokiam teisiniam reguliavimui, valstybėje susiklosto paradoksali ir prieštaringa situacija, kuomet nepilnametis asmuo, sulaukęs 16 metų, be tėvų sutikimo negali užsisakyti tatuiruotės, negali įsiverti auskaro, negali įsigyti alkoholio, tabako gaminių ar net energetinių gėrimų, negali kreiptis psichologo pagalbos, negali kreiptis į teismą dėl savo teisių gynimo, tačiau gali savarankiškai spręsti visus klausimus dėl savo sveikatos priežiūros“, – dėstoma aiškinamajame rašte.
Siūloma, kad įstatymas įsigaliotų nuo 2022 m. kovo 1 d.
Įstatymo pataisas teikia šie Seimo nariai: Ligita Girskienė, Arvydas Nekrošius, Aidas Gedvilas, Dainius Kepenis, Dainius Gaižauskas, Asta Kubilienė, Valius Ąžuolas, Gintautas Kindurys, Laima Mogenienė, Vilija Targamadzė, Beata Petkevič, Kęstutis Mažeika, Guoda Burokienė, Zenonas Streikus, Deividas Labanavičius.