Iranas gaus naudos branduolinės energetikos, prekybos, finansų, žemės ūkio ir aukštųjų technologijų srityse, jei sustabdys urano sodrinimą, kaip reikalauja įtakingos pasaulio valstybės, rodo dokumentas, kurį antradienį paskelbė JAV valstybės departamentas.
Šeštadienį Teheranui pateiktame iniciatyvų pakete siūloma proga po ne vienus metus trunkančios izoliacijos, kurią nulėmė Irano branduolinė veikla, grįžti į tarptautinę areną, rodo siūlomo susitarimo kopija.
Tarp svarbiausių nuostatų yra Iranui siūloma pagalba statant "moderniausia technologija pagrįstą lengvojo vandens reaktorių" ir "teisiškai įpareigojamos" garantijos dėl branduolinio kuro tiekimo.
"Palaipsniui atkuriant tarptautinį pasitikėjimą", Iranas taip pat gautų paramą tyrimams ir plėtrai branduolinės energetikos srityje ir pagalbą tvarkant panaudotą branduolinį kurą ir radioaktyvias atliekas.
Tai atnaujintas pasiūlymų paketas; pirmasis toks paketas Iranui buvo pateiktas 2006 metų birželį.
Naujajame pakete Iranui siūloma parama "vaidinant svarbų ir konstruktyvų vaidmenį tarptautiniuose reikaluose", kuri patenkintų Irano reikalavimus dėl bendradarbiavimo "neplatinimo, regioninio saugumo ir stabilizavimo klausimais" ir konferencijos Artimųjų Rytų saugumo klausimais.
Irano branduolinio klausimo sprendimas prisidėtų prie "Artimųjų Rytų be masinio naikinimo ginklų, įskaitant jų gabenimo priemones, tikslo realizavimo".
Iranas seniai kritikavo Izraelio branduolinių ginklų arsenalą, kuris nebuvo nei patvirtintas, nei paneigtas.
Iranui pateiktame iniciatyvų pakete taip pat raginama imtis veiksmų dėl Irano prekybinių ir ekonominių ryšių su likusia pasaulio dalimi normalizavimo padedant integruoti Teheraną į "tarptautines struktūras, įskaitant Pasaulinę prekybos organizaciją (PPO)".
Jame taip pat raginama padėti Iranui tapti visiškai maistu apsirūpinančia šalimi, bendradarbiaujant šiuolaikinių technologijų srityje ir vykdant siūlomus civilinius projektus aplinkosaugos, infrastruktūros, mokslo ir technologijų srityse.
Be to, gali būti panaikinti suvaržymai gamintojams, eksportuojantiems į Iraną lėktuvus, raginama padėti iraniečiams nustatyti kursą tokiose srityse kaip civilinė inžinerija, žemės ūkis ir aplinkos studijos.
Iranui taip pat būtų padėta plėtoti pajėgumus reaguoti į tokias nelaimes kaip žemės drebėjimai.
Šį paketą Iranui šeštadienį Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Vokietijos, Rusijos, Kinijos ir Jungtinių Valstijų vardu įteikė Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovas Javieras Solana (Chavjeras Solana).
Vienas JAV aukšto rango pareigūnas šeštadienį sakė, kad šis iniciatyvų paketas smarkiai nesiskiria nuo to, kuris buvo pateiktas prieš dvejus metus, tačiau jame yra "daugiau detalių" dėl bendradarbiavimo civilinės branduolinės energetikos srityje, pavyzdžiui, garantijos dėl kuro tiekimo.