Kalbama apie Irano naftos eksportą į Prancūziją, Nyderlandus, Italiją, Ispaniją, Portugaliją ir Graikiją.
Tiesa, Irano naftos ministerija paneigė pranešimus, skelbia laikraštis „Jerusalem Post“. Pasak ministerijos atstovo, tokį sprendimą būtų paskelbusi Nacionalinio saugumo aukščiausioji taryba.
Europa nutrauks naftos pirkimą Irane nuo 2012 m. antrojo pusmečio. Tuo tarpu oficialūs Irano atstovai skelbė esantys pasirengę sustabdyti eksportą nedelsdami.
Į ES šalis patenka apie 20 proc. visos Irano eksportuojamos naftos. Nutraukęs tiekimą į šias šalis Iranas priverstas ieškoti kitų partnerių, pirmiausia Azijoje. Europiečiai savo ruožtu bus priversti pirkti naftą Saudo Arabijoje, kuri pažadėjo aprūpinti rinką pritrūkus žaliavos.
Pasak Izraelio laikraščio „Haaretz“, 2012 m. sausį Irano naftos importas į Indiją išaugo 37 proc., palyginus su tuo pačiu ankstesnių metų mėnesiu. Iranas ir Indija praėjusį mėnesį tarėsi, kokia valiuta indai mokės už tiekiamą naftą, nes įprastinis atsiskaitymas pervedimais dėl įvestų sankcijų smarkiai apsunkintas.
JAV ir ES įvedė prieš Iraną sankcijas, nes įtaria, kad Iranas kuria branduolį ginklą.
Iranas giriasi branduolinės energetikos pasiekimais
Iranas trečiadienį gyrėsi savo pasiekimais branduolinės energetikos srityje ir paskelbė, kad pasistatė naujas urano sodrinimo centrifugas ir branduolinėje jėgainėje pradės naudoti savarankiškai pagamintą kurą.
Pranešimas rodo, kad Iranas pasiryžęs tęsti branduolinę programą. Šalies valdžia mano, kad branduolinė programa yra galios ir prestižo ženklas, ir nepaiso Vakarų sankcijų, kurios daro žalą Irano ekonomikai.
Teheranas jau keletą metų kūrė ir bandė naujas centrifugas, kurios galėtų pakeisti pasenusias senąsias. Sausio mėnesį Iranas pranešė, kad sėkmingai pagamino ir išbandė kurą branduolinėms jėgainėms.
Trečiadienį paskelbto pranešimo tikslas yra parodyti, kad Iranas stumiasi į priekį branduolinės energetikos srityje ir kad Vakarų sankcijos neveikia. Vakarai mano, kad Teherano branduolinės sistemos tikslas - sukurti atominę bombą.