„Neatiduokite nė vieno žemės lopinėlio, kurį išlaisvinote, – taip į islamistus šiame įraše kreipiasi vadinamosios Irako ir Levanto islamiškos valstybės spaudos atstovas, – žygiuokite į Kalifato Bagdadą“.
Juos veda Abu Bakras al Bagdadis, anksčiau jis vadovavo „Al Qaeda“ atšakai Irake, bet dabar „Al Qaeda“ palaikymo neturi.
B. Al Bagdadžio musulmonai sunitai deklaruoja norintys atkurti didįjį islamo kalifatą, o vėliau užkariauti ir visą pasaulį. Musulmonų šiitų Irako vyriausybė sako sulaikiusi puolimą ties Samaros miestu. Saugumo pareigūnai tebevaldo ir didžiausią šalyje naftos gavybos gamyklą Baidžyje.
„Su tuo, kas įvyko susitvarkysime patys. Rakštis iš pėdų ištrauksime be kitų pagalbos. Sėkmę lems Ninevijos regiono savanorių valia, jie jau pakėlė ginklus prieš šį sąmokslą“, – sakė Irako premjeras Nuris Al Malikis.
Tačiau islamistai jau valdo kaimyninės pilietio karo draskomos Sirijos rytinę dalį – Azazo, Rakos ir Abu Kamalio miestus, praėjusių metų pabaigoje įžengė į Vakarų Iraką ir užėmė Faludžos bei Ramadi miestus. O pastarosiomis dienomis žengė į šiaurinę dalį – antrą pagal dydį Mosulo miestą ir amerikiečių nuverto Sadamo Huseino gimtinę Tikritą.
Nebus lengva susitvarkyti su tokiu sąmokslu – šiuo žodžiu neseniai perrinktas premjeras N. Al Malikis pavadino padėtį, kai gerokai gausesnės Irako pajėgos pabėgo nuo islamistų nepabandžiusios jų sulaikyti. Kariai bėga drauge su daugybe gyventojų.
„Žmonės čia bando patekti į kurdų Irbilo provinciją. Yra tokių, kurių provincijoje niekas nelaukia, jie neturi pinigų. Vyriausybė tokiems įkūrė laikinąją stovyklą, kad būtų kur apsistoti“, – kalbėjo Jungtinių Tautų atstovė Catherine Robinson.
Laikinosios stovyklos kuriamos savivaldą Irake turinčių kurdų žemėse, čia islamistai žengti nedrįsta, kurdų kovotojai stiprūs, pabėgus irakiečiams jie perėmė regiono centro Kirkuko kontrolę. Kurdų pareigūnai jau kreipėsi į Jungtines Tautas prašydami pagalbos, tarptautinė migracijos tarnyba sako, kad bėgančiųjų gali būti pusė milijono.
Islamistai juos seka turėdami Irako pareigūnų sąrašus, jei pasiveja – sušaudo, įkaitais paėmė ir 80 Turkijos pareigūnų. NATO surengė specialų pasitarimą, padėtį vakare svarstys JT saugumo taryba. Tarptautinė bendruomenė islamistų žygį smerkia, bet jokia šalis karių į Iraką siųsti neketina. Iš šalies prieš trejus metus pasitraukę amerikiečiai sako, kad svarstys Irakui padėti bepiločių lėktuvų smūgiais, kurių irakiečiai prašė jau anksčiau.