JAV vadovaujama ekspertų grupė, ieškanti Irake masinio naikinimo ginklų, šalyje nerado jokios biologinės ir cheminės ginkluotės, tačiau tęs paieškas, ketvirtadienį (10.02) sakė Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) patarėjas Davidas Kay (Deividas Kėjus).
Buvęs Jungtinių Tautų (JT) ginkluotės inspektorius, vadovaujantis cheminių ir biologinių ginklų bei įkalčių, kad Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) režimas bandė pasigaminti branduolinių ginklų, paieškoms, JAV įstatymų leidėjams uždarame posėdyje pristatė slaptą preliminarią ataskaitą.
"Kol kas mes neradome jokių ginklų, tačiau dar negalime tvirtai pasakyti, ar jų apskritai nėra, ar jie buvo prieš karą, ir pagrindinis mūsų tikslas yra išsiaiškinti, kur jie dingo", - sakė D. Kay savo pareiškime, kurio kopiją gavo naujienų agentūra "Reuters".
Ekspertų grupei taip pat nepavyko rasti jokių įrodymų, galinčių patvirtinti prieš karą skelbtą informaciją, kad Irako kariuomenė buvo pasirengusi prieš amerikiečių vadovaujamas pajėgas panaudoti cheminius ginklus.
Jungtinės Valstijos būtinybę surengti invaziją į Iraką grindė šios šalies biologinių, cheminių ir branduolinių ginklų keliama grėsme, tačiau nuo balandžio mėnesio, kai buvo nuverstas Saddamo Husseino režimas, šalyje nebuvo aptikta jokios draudžiamos ginkluotės.
Tai paskatino kritikus iškelti klausimą, ar George'o W. Busho (Džordžo V. Bušo) administracija neišpūtė Bagdado masinio naikinimo ginklų keliamos grėsmės, siekdama užsitikrinti paramą karui su Iraku. Pareigūnai savo ruožtu ragina turėti daugiau kantrybės ir teigia, kad Irakas didelė šalis, kurioje pakankamai nesunku paslėpti tokią ginkluotę.
Daug įkalčių buvo "negrįžtamai prarasti", sakė D. Kay. "Dar anksti daryti galutines išvadas, o kai kuriose srityse mums apskritai gali nepavykti pasiekti šio tikslo", - sakė jis.
"Nepaisant įrodymų apie senas Saddamo Husseino ambicijas įsigyti branduolinį ginklą, iki šiol mes neradome jokių įkalčių, kad po 1998 metų Irakas ėmėsi reikšmingų žingsnių pasigaminti branduolinių ginklų ar besidalijančių radioaktyviųjų medžiagų", - sakė ekspertas.
"Tačiau jis ėmėsi žingsnių išsaugoti tam tikrą iki 1991 metų turėtos branduolinių ginklų programos technologinį pajėgumą", - sakė jis.
D. Kay nurodė kelis faktorius, apsunkinančius ekspertų pastangas išsiaiškinti, kas nutiko Irako masinio naikinimo ginklams.
Kai kurie už masinio naikinimo ginklus atsakingi pareigūnai prieš konfliktą ir jo metu "važinėjo per sienas" ir galėjo išvežti ne tik įrodymus, bet ir "ginklų gamyboje naudojamas medžiagas", sakė D. Key. Ekspertas nepaminėjo jokios šalies, tačiau praeityje JAV atstovai yra nurodę, kad Irako pareigūnai vykdavo į Siriją, nors oficialusis Damaskas šiuos kaltinimus griežtai paneigė.
Bet kokie biologiniai ir cheminiai ginklai ar medžiagos greičiausiai buvo maži, o didžiausios jų dalys galėjo tilpti dviem mašinoms skirtame garaže, sakė D. Kay.
Ekspertų grupei pavyko rasti nemažai su masinio naikinimo ginklais susijusios veiklos pėdsakų ir daug įrangos, kuri buvo nuslėpta nuo Jungtinių Tautų per 2002 metų pabaigoje prasidėjusias inspekcijas, sakė D. Kay.
Jis paminėjo Irako žvalgybos tarnybos laboratorijas bei slėptuves, aprūpintas įranga, tinkama cheminių ir biologinių ginklų tyrimams, taip pat kalėjimo laboratorijų kompleksą, kuriame galėjo būti atliekami biologinių medžiagų bandymai su žmonėmis.
Be to, pasak D. Kay, vieno mokslininko namuose buvo aptikta paslėptų mikroorganizmų štamų, vienas iš kurių gali būti panaudotas ginklams kurti.
Sistemingai ir apgalvotai buvo naikinami įkalčiai, įskaitant kompiuteriu kietuosius diskus bei failus. Kai kuri įtartina įranga bus kruopščiai nuvalyta, greičiausiai siekiant nuslėpti, kam ji buvo naudojama, sakė D. Kay.
Iki šiol sužinota informacija leidžia manyti, kad po 1996 metų Irakas pagrindinį dėmesį sutelkė į "nedideles ir slaptas priemones, kurios galėtų būti greitai panaudotos biologinių medžiagų gamybai pradėti", sakė D. Kay.
Pasak eksperto, cheminių ginklų paieškas apsunkina tai, kad Irakas turi didelį nedraudžiamos ginkluotės arsenalą, kuriame greičiausiai paslėpti tokie ginklai.
Įvairūs šaltiniai ekspertų grupei sakė, kad "Irakas po 1991 metų neturėjo didelės, centralizuotai kontroliuojamos cheminių ginklų programos", sakė D. Kay. Iki šiol surinkta informacija rodo, kad anksčiau Irako turėtos didelės galimybės kurti cheminius ginklus "gerokai sumažėjo arba jų apskritai nebeliko", sakė ekspertas.
D. Kay savo ataskaitą baigė pareikšdamas: "Ką mes besurastume, tai greičiausiai skirsis nuo prieš karą gautų žvalgybos duomenų. Vietoje surinkti duomenys visada skiriasi nuo žvalgybos išvadų, kurios turi būti daromos kruopščiai įvertinant laiko, atstumo ir informacijos faktorius".
"Reuters"-BNS