Vakar Seime surengtoje žemdirbių organizacijų spaudos konferencijoje, kurią inicijavo LSDP frakcijos narys Mindaugas Bastys, visuomenei buvo bandyta paaiškinti, ką Lietuvos žemės ūkiui reiškia nauja skubota mokesčių sistema.
Piktinosi mokesčiais.
Žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidentas Jaronimas Kraujelis, Žemės ūkio rūmų pirmininkas Bronius Markauskas bei Lietuvos ūkininkų sąjungos vicepirmininkė Genutė Staliūnienė reiškė susirūpinimą, kad naujoji mokesčių tvarka negailestingai smogs visam Lietuvos žemės ūkiui.
„Dabar, kai mūsų ūkininkas jau kiek paaugo, pradėjo puse kojos žengti į Europą, reikia jį nušienauti nuo žemės paviršiaus“, - kritikuodama naujuosius mokesčius sakė Kauno rajone ūkininkaujanti G.Staliūnienė. Pasak ūkininkų sąjungos vicepirmininkės, naujų mokesčių su ūkininkais niekas nederino. „Mes neturėjome kada susipažinti ir pateikti normalių siūlymų. Jeigu apie tai būtų plačiau šnekėta, būtų duotas nors koks terminas išanalizuoti projektus, pasitarti, šiandien būtų kita situacija ir nekiltų tokios neapykantos, - kalbėjo G.Staliūnienė. - Mūsų ūkininkai, dirbdami pagal darbo sutartį ir mokėdami sveikatos draudimą, turės mokėti dar vieną sveikatos draudimą nuo savo ūkyje apmokestinamų pajamų. Kur matyta, kad dirbantis pensininkas, jei jis turi savo ūkį, mokėtų dar ir nuo savo pajamų sveikatos bei socialinio draudimo mokestį?“
Susipriešino ūkininkus
G.Staliūnienės įsitikinimu, naujoji mokesčių sistema supriešino ūkininkus. Tiems, kurių ūkiai nesiekia 14 Europinės vertės dydžio (EVD), reikės mokėti pelno mokestį, o tiems, kurių ūkiai mažesni nei 14 EVD, nereikės (vieną EDV sudaro 1200 eurų, t. y. 4143,36 lito). Tai diskriminacija. Ūkininkai bus priversti skaldyti ūkius, nes kiekvienas galvos apie tai, kaip išvengti šio mokesčio.“
Dalyvavo riaušėse
G.Staliūnienė - Valstiečių liaudininkų partijos narė. Ji prisipažino dalyvavusi sausio 16-ąją prie parlamento vykusioje protesto akcijoje ir netgi paragavo ašarinių dujų, nes norėjusi pamatyti teisybę. Ji mano, kad reikėtų atriboti riaušininkus nuo taikių protestuotojų. Kiekvienas pilietis turi teisę reikšti savo nepasitenkinimą valdžios vykdomais veiksmais, tačiau tai turi būti daroma civilizuotomis priemonėmis.
Moteris sakė, kad ji Kauno rajone ūkininkauja 800 ha žemės plote, o tai sudaro apie 200 EDV, ir prisipažino, jog padidėjusių mokesčių našta jos ūkį taip pat užguls. G.Staliūnienės vadovaujamas ūkis yra gavęs paramos lėšų ir iš valstybės, ir iš Europos Sąjungos (ES), tačiau kokio dydžio ta parama, ūkininkė neprisipažino, sakė buhalterės reikia klausti. Redakcijos duomenimis, ūkininkės vyro ir sūnaus vardu ūkis gavo apie 4,5 mln. litų nacionalinės ir ES paramos lėšų. „Mano ūkis dėl padidėjusių mokesčių tikrai nebankrutuos. Tačiau šį kartą kalbėjau ne privačiai, o kaip Ūkininkų sąjungos vicepirmininkė. Mes pasisakome ne prieš naujus mokesčius, bet norime, kad žmogui būtų įmanoma juos susimokėti, kad ūkiai nebūtų priversti bankrutuoti vien dėl to, kad nesusigaudo naujų mokesčių sistemoje.“
Gintaras Mikšiūnas