Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Davidas Cameronas pagerbė karalienę kaip britų „valstybės stiprybės uolą“, o jos sūnus ir sosto įpėdinis princas Charlesas per specialią BBC radijo transliaciją perskaitė Williamo Shakespeare'o eiles.
„Jos Didenybė buvo nepalaužiama – stiprybės uola mūsų valstybei, mūsų Sandraugai ir, daugeliu progų, visam pasauliui“, – sakė ministras pirmininkas ir pažymėjo, kad ilgiausiai valdanti britų monarchė išgyveno ypatingų periodų, nuo Antrojo pasaulinio karo iki žmogaus išsilaipinimo mėnulyje, Šaltojo karo pabaigos, ir taikos Šiaurės Airijoje.
Monarchė, kuri pernai rugsėjo 9-ąją tapo ilgiausiai valdančia britų monarche, šiuo atžvilgiu pranokusi savo proprosenelę karalienę Victorią, vėliau ketvirtadienį netoli Vindzoro pilies susitiks su sveikintojais, o vakare įžiebs pirmąjį iš 1 tūkstančio švyturių Didžiojoje Britanijoje ir jos užjūrio teritorijose, ir dalyvaus šeimos vakarienėje.
Nors tebėra aktyvi monarchė, Elizabeth II, kuri valdo nuo 1953-iųjų, pastaraisiais metais dalį savo pareigų perleido princui Charlesui ir vaikaičiui princui Williamui su žmona Kate.
Karališkoji šeima tebėra populiari, bet kai kurie analitikai klausia, kas įvyks, kai karalienės, kuri yra geros sveikatos, nuolat jodinėja savo mėgstamiausiu poniu ir vedžioja pasivaikščioti savo šunis, gyvenimas priartės prie pabaigos.
Laikraštis „The Times“ redaktoriaus skiltyje giria karalienę kaip „tęstinumo simbolį ir geriausią mūsų turimą sudėtingo nacionalinio identiteto įkūnijimą“.
Tačiau laikraštis perspėja, jog monarchija „neilgai išlaikys savo populiarumą“, jeigu bus manoma, kad Charlesas, atkaklus gamtosaugininkas, kišasi į politiką pažeisdamas konstitucinę tvarką.
Karalienės patrauklumą Britanijoje iš dalies lemia tai, kad ji laikoma esančia virš politinių peštynių Vestminsteryje, o Charleso pažiūros dažnai būna vertinamos prieštaringai.
Naujos šeimos nuotraukos
Britų parlamentarai didžiąją dienos dalį skirs debatams jos garbei, kuriems Bendruomenių Rūmuose vadovaus D. Cameronas. Parlamentas bus nušviestas raudonomis, baltomis ir mėlynomis – Britanijos vėliavos spalvų – šviesomis.
Du kariniai saliutai nuaidės Londono Haid Parke ir Londono Taueryje.
Bakingamo rūmai paskelbė naujas oficialias karalienės nuotraukas, kurias pastarosiomis savaitėmis padarė JAV fotografė Annie Leibovitz Vidzoro pilyje, kur karalienė penktadienį priims JAV prezidentą Baracką Obamą ir jo žmoną Michelle.
Įžymybių fotografė karalienės savaitgalių rezidencijoje į vakarus nuo Londono iš viso padarė tris jaukias nuotraukas, kuriose karalienė įamžinta su šeimos nariais ir augintiniais.
Vienoje jų monarchė stovi ant sodo laiptų su keturiais savo šunimis: korgiais Willow bei Holly ir dorgiais Vulcanu bei Candy.
Kitoje nuotraukoje ji įamžinta su penkiais savo provaikaičiais, tarp jų – princu George'u ir princese Charlotte, ir dviem vaikaičiais.
Joje Mia Tindall – karalienės vaikaitės Zaros ir jos buvusio vyro, regbio žaidėjo Mike'o Tindallo dukra – laiko karalienės rankinę. Ši mergaitė jau spėjo sužavėti pusę pasaulio. Užsienio žiniasklaidoje netyla pranešimai apie mielą mergaitės (kurią matėte pagrindinėje straipsnio nuotraukoje) išvaizdą.
Trečioje nuotraukoje karalienė sėdi ant sofos su savo dukra princese Anne.
Princas Charlesas motiną pagerbė per radiją perskaitydamas ištrauką iš W.Shakespeare'o „Karaliaus Henriko VIII“ apie būsimąją Elžbietą I.
„Ji bus, Anglijos laimei, amžinga princesė“, – sakoma tekste, kuriame ji taip pat vadinama „pavyzdžiu visiems princams, gyvenantiems su ja/Ir visiems, kurie gyvens vėliau“.
Dauguma Britanijos laikraščių ketvirtadienį spausdina karalienės nuotraukas ir pagyras jai.
„Laiminga ir nuostabi“, – skelbė „The Times“ antraštė, nors išspausdinta karikatūra buvo užuomina apie platesnius klausimus dėl perspektyvos princui Charlesui perimti sostą.
Karikatūroje pavaizduota kalba, sklindanti iš dūmų apimtų Bakingamo rūmų: „Neiškrapštysi manęs... Per daug nerimauju dėl įpėdinio kokybės!“
Karališkosios šeimos gerbėjas Johnas Loughrey, kuris ant suoliuko prie Vindzoro pilies miega nuo pirmadienio, kad ketvirtadienį turėtų geriausią vietą, sakė, kad karalienė kas 10 metų „modernizuoja“ monarchiją.
„Ji nėra ir kojos blogai pastačiusi“, – sakė J. Loughrey, kuris vilkėjo Britanijos vėliavos spalvų drabužius ir ėmė giedoti šalies himną.