Internete debiutavo „revoliucine“ vadinama paieškos sistema „WolframAlpha“. Užuot nukreipusi informacijos ieškančius vartotojus į kitus tinklalapius, ji pati pateikia atsakymus į užduotus klausimus.
„WolframAlpha“, kuri po uždarų bandymų etapo vakar tapo prieinama visiems vartotojams, vadinama intelektualia interneto paieškos sistema. Skirtingai nuo kitų, indeksuotų tinklalapių duomenų bazėse ieškančių geriausiai užklausą atitinkančių rezultatų, ji savarankiškai išanalizuoja užklausas ir „apskaičiuoja“ teisingą atsakymą, rašo „Physorg.com“.
„Pagrindinė „WolframAlpha“ idėja labai paprasta, – aiškina jos išradėjas, kompiuterijos specialistas Stephenas Wolframas. – Surenkate raktažodį ar pateikiate klausimą, o „WolframAlpha“ praneša atsakymą“.
S. Wolframas 1998 m. sukūrė kompiuterinę programą „Mathematica“, kurią iki šiol naudoja mokslininkai, tyrėjai ir inžinieriai, susiduriantys su didelės apimties sudėtingais duomenimis. Būtent „Mathematica“ padėjo sukurti „WolframAlpha“ duomenų bazę, kuria remdamasi sistema pateikia atsakymus į vartotojų klausimus. Ši bazė – milžiniškas įvairiausių faktų masyvas, kuriam sukaupti ir struktūrizuoti prireikė 3 – 4 metų. Pasak sistemos kūrėjų, jei ne „Mathematica“, šis darbas būtų užtrukęs nepalyginamai ilgiau.
„WolframAlpha“ iš esmės yra grynų ir tikslių faktų paieška, ji pateikia vadinamuosius „švarius duomenis“. Pavyzdžiui, įvedus miesto ar gyvenvietės pavadinimą, vartotojui parodomas gyventojų skaičius, plotas, vieta žemėlapyje, vietinis laikas, oro sąlygos, artimiausių miestų pavadinimai. Pateiktą atsakymą PDF failo pavidalu galima parsisiųsti į savo kompiuterį, jei šios informacijos gali prisireikti ateityje.
Kadangi „WolframAlpha“ atsakymus „apskaičiuoja“, manoma, kad bent jau pradiniame jos raidos etape šia paieškos sistema bus linkę naudotis mokslininkai, įvairių sričių specialistai ir studentai, tai yra tie, kurie norėtų iškart gauti tikslią informaciją, o ne „sijoti“ ją naršant po įprastinių paieškos sistemų nurodytus tinklalapius. „WolframAlpha“ gali atlikti matematinius veiksmus, pateikti akcijų kursus, grafikais ir lentelėmis iliustruoti įvairių mokslo šakų sričių atsakymus, pranešti įvairių maisto produktų energinę vertę ar sugroti nurodytas natas.
„Tai iš tikrųjų įdomus įrankis. Bandyčiau jį apibūdinti kaip „faktų paieškos sistemą“, kad žmonėms būtų aiškiau, kuo „WolframAlpha“ skiriasi nuo „Google“, – „Physorg.com“ sakė interneto paieškos sistemoms skirto specializuoto leidinio „SearchEngineLand“ vyriausiasis redaktorius Danny Sullivanas. – „Google“ jus nukreipia, o „WolframAlpha“ iš tikrųjų gali pateikti atsakymus“.
Nors „WolframAlpha“ vadinama naujos kartos interneto paieškos sistema, siejama su semantine užklausų analize, D. Sullivanas nemano, kad ji bandys pateikti save kaip „Google“ varžovę, nors ir siekia užkariauti plačią interneto vartotojų auditoriją. Pasak jo, tai pats ambicingiausias interneto paieškos projektas per kelis pastaruosius metus, jei neskaitytume nesėkmingo „Microsoft“ bandymo savąja paieškos sistema atsikovoti iš „Google“ paieškos rinkos dalį.
„Nors jie sako, kad nesistengia konkuruoti su „Google“, vis dėlto gerai žino, jog gali atlikti tam tikro pobūdžio paiešką, su kuria „Google“ tiesiog nepajėgia susidoroti. Jei jums reikia faktų, tai gali tapti parankia enciklopedija“, - teigia D. Sullivanas.
Savo ruožtu „WolframAlpha“ kūrėjai pabrėžia, kad tai, ką šiuo metu savo kompiuteriuose mato vartotojai – tik pirminė šios sistemos raidos dalis. „Mes pradėjome labai ilgą projektą. Ne viską iš pat pradžių mums pavyks padaryti, bet manau, kad žmonės pamatys, kad „WolframAlpha“ – labai galinga sistema, ir ilgainiui ji taps dar stipresnė. Per kelis ateinančius mėnesius pamatysime daug naujų dalykų“, - sakė „WolframAlpha“ projekto strateginės plėtros direktorius, jo autoriaus brolis Conradas Wolframas.