Norint veikti reikia turėti drąsos. Norint sukurti inovaciją, atrodo, reikia dar daugiau drąsos. Šiandien drąsa, rodos, styginis išteklis. Ko lyderiai laukia? Nesant inovatyviam mąstymui bei ryžtingiems veiksmams, ar gali bendrovės išsivaduoti iš ekonominio sunkmečio? Mūsų nuomone, vargiai.
Verslui reikia ryžtingų vadovų
Drąsos dėka viskas tampa įmanoma. Intelektuali drąsa būtina norint mesti iššūkį nusistovėjusioms nuostatoms bei įsivaizduoti naujas galimybes. Lyderiai privalo atmesti mąstymą, apribojantį ties veiklos sritimi.
Tarkim, Džefas Bezosas ryžtingai vedė “Amazon” nuo el. knygų parduotuvės iki turinio kūrėjo bei planšetės gamintojo. Tuo tarpu “Verizon” lyderiai matė “lubas” tradicinėje telekomunikacijoje, tad investavo milijardus į šviesolaidinį internetą ir ėmė bendradarbiauti su “Google”, jog galėtų pardavinėti išmaniuosius su “Android” operacine sistema.
Moralinė drąsa įgalina žmones tvirtai laikytis savo principų ir vertybių, užuot stovėjus nuošalyje. Tarkim, buvęs “Deloitte & Touch” valdybos pirmininkas Maiklas Kukas ryžtingai išstojo iš tik vyrams skirto konsultacijų ratelio ir viešai paskelbė, jog artimiausiu metu paaukštins ir moteris. Kitos konsultacinės įmonės vėliau perėmė “Deloitte” iniciatyvą.
Verslui nereikia bailių vadovų
Drąsos stygius neskatina pokyčių. Pagalvokite apie politikus, kurie savo poziciją pakeičia atitinkamai pagal tai, ką rodo rinkėjų duomenys, o ne įsitikinimai. Pagalvokite apie visus tuos įvykius, kai žmonės žino, kad kažkas ne taip, tačiau bijo kalbėti. Pagalvokite apie asmeninį aplaidumą – kai nepadėkojame, nepaprašome arba nepagiriame kito žmogaus.
Prastai valdomose bendrovėse mačiau panašius reiškinius. Vadovai kalba dviprasmiškai apie naują iniciatyvą, stebi konfliktus neįsikišdami ir saugodami išteklius. Jei naujasis projektas pasiteisina, jie giriasi juos finansavę, jeigu nepasiteisina, jie sako: “Juk sakiau..” Tiesiogiai atsisakyti rizikos, kaupti informaciją, bet ja nesidalinti – vidutinybės elgesys.
Drąsa nereiškia, jog baimė dingsta. Herojai yra išsigandę lygiai taip pat stipriai, bet veikia nepaisant baimės. Inovatoriai supranta, kad rizikuoja, tačiau tuo pačiu pamatuoja galimą riziką. Greitasis prototipų kūrimas sumažina riziką ir leidžia išbandyti produktą anksčiau. Taip elgiasi IBM, kai kuria kokį nors projektą – išbando jį kiek įmanoma anksčiau, sumažina riziką, tačiau neatidėlioja pačio projekto.
Kaip ugdyti ryžtingumą?
Praktika, aistra ir kolegiškumas skatina ryžtingumą. Kai karo vadas įsako būriui eiti į mūšį, arba Bronkso policininkai išskiria besimušiančias gaujas ir nuveža vaikus į mokyklas, galite būti tikri, jog tai jie daro ne pirmą kartą.
Drąsa taip pat neišvengiamai susijusi su bendru tikslu. Kai kiti pasitiki jumis, ir kai veikiate siekdami pasitarnauti kitiems, o ne asmeninei šlovei, tuomet drąsūs žygiai yra labiau tikėtini. Drąsa yra kolektyvinis elementas, pasireiškiantis kiekviename individe atskirai.
Apsistoti ties status quo yra gundanti mintis. Kai susikuriate komforto zoną, esate stabilus ir mažiau besipriešinantis. Tačiau kiti keliai turi būti ištyrinėti, tam, jog vėliau nesigailėtumėte žinodami, kad galėjote jais nueiti. Štai kodėl šiais laikais yra didžiulė paklausa ryžtingai lyderystei.