Finansų ministerija 2008 metų valstybės biudžetą rengė pagal konservatyvias ūkio raidos prognozes, todėl lėtėjanti ekonomika gali ir nesutrukdyti surinkti planuotų pajamų iš mokesčių.
Įvykdyti biudžeto planą padeda ir infliacija, o jos prognozės didinamos, rašo „Verslo žinios“.
„Finansų ministerijos makroekonominės prognozės buvo konservatyvesnės nei Lietuvos banko, todėl lėtėjantis bendrojo vidaus produkto (BVP) augimas šiemet neturėtų kelti didesnės grėsmės biudžetui“, - sakė Lietuvos banko Ekonomikos departamento Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus viršininkė Rūta Rodzko.
Finansų ministerijos Fiskalinės politikos departamento Planavimo ir analizės skyriaus vedėja Audronė Miknevičienė taip pat pažymėjo, kad Finansų ministerija valstybės biudžetą sudarė pagal konservatyvias ekonomikos prognozes, todėl su biudžetu neturėtų kilti keblumų ir ekonomikai kiek sulėtėjus.
Šiemet pirmąjį ketvirtį iš pagrindinių mokesčių į valstybės biudžetą buvo surinkta 22 proc. daugiau pajamų nei pernai tuo pačiu metu.
Biudžeto pajamos nenukrypo nuo Finansų ministerijos prognozių. Labiausiai augo pajamos iš pelno mokesčio - 70 proc. Šios pajamos su kaupu kompensuoja prarastas pajamas iš panaikinto socialinio mokesčio.
Nors 2008 m. pajamų mokesčio tarifas sumažėjo iki 24%, pajamų mokesčio šiemet pirmąjį ketvirtį surinkta 15% daugiau – beveik 1 mlrd. Lt.
„Jau kelerius metus pastebime tendenciją, kad pajamos iš PVM auga sparčiau nei galutinis vartojimas, – sako p. Miknevičienė. Galutinis vartojimas 2008 m. pirmąjį ketvirtį augo 16,9%, o pajamos iš PVM – 27%. FM šią tendenciją sieja su geresniu administravimu, mažesnėmis PVM grąžinimo problemomis ir augančiu PVM mokėtojų būriu.
Akcizo tarifas benzinui 2008 m. išaugo apie 12,6%, o akcizo pajamų už benziną I ketvirtį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, gauta 14,1% daugiau. Atitinkamai dyzelinių degalų tarifas augo 12,4%, o akcizo pajamų gauta 21,7% daugiau. Pajamos iš cigarečių akcizų išliko tokios pačios.
Šiemet 28% išaugo pajamos iš bendrovių ir organizacijų nekilnojamojo turto mokesčio, nes baigėsi pereinamasis laikotarpis, kai buvo galima taikyti tam tikras šio mokesčio lengvatas.