O profsąjungos piktinasi – esą kai kurie verslai vadovaujasi botago principu ir užuot ieškoję sprendimų varo žmones iš darbų.
Kasdien traukinio bilietus gyventojams pardavinėjanti Jolanta aptarnauja daugybę žmonių. Tiesa, moteris prisipažįsta, nepaisant koronaviruso grėsmės, ji kurį laiką dvejojo dėl vakcinos. Ir tik žinia apie privalomą testavimą kas 7-10 dienų ją privertė pasiskiepyti nuo koronaviruso.
„Nepatinka tie testai. Tas ir labiausiai apsisprendimą palengvino, nes tas testavimas irgi ne ką geriau“, – sako Jolanta.
Darbuotojai, kurie atsisako ir skiepo, ir testo, jau tampa tikru galvos skausmu darbdaviams. Pagal Vyriausybės nutarimą privalomai testuotis turi tam tikrų profesijų – maitinimo, aptarnavimo, transporto sektoriaus darbuotojai, kurie nėra pasiskiepiję ar persirgę COVID-19.
Valstybinė įmonė „Lietuvos geležinkeliai“ nevynioja žodžių į vatą – nepasiskiepiję ir testuotis nesutikę darbuotojai jau dabar nušalinami nuo darbo, jie negauna atlyginimo. Iš viso „Lietuvos geležinkeliai“ nušalino 15 žmonių, kurie dirba aptarnavimo ir gamybos srityje.
Saugos ir rizikų valdymo vadovas Rolandas Šlepetys: „Tiesiog jie pasakė, kad nėra pasiskiepiję, atsisakė pateikti bet kokius dokumentus, atsisakė pateikti testą. Tikrumo dėlei reiktų pasakyti, kad buvo nušalinta 19 darbuotojų, bet 4 vis dėlto apsigalvojo, pasidarė testą ir grįžo į darbus.“
O barų ir lošimo namų vadovė Inga Česnakienė tvirtina, kad maitinimo sektoriui ir taip trūksta žmonių, tad nušalinus nuo darbo kone aukso vertės darbuotojus, išvis nebus kam eiti į darbą.
Barų ir lošimo namų vadovė Inga Česnakienė sako: „Verslas yra verslas, reikia dirbančio žmogaus. Mes visaip galvojame, gal leisti žmogui savaitę pailsėti ir visgi pagalvoti. Panašu į tai, kad nei vienoje darbovietėje negalės dirbti nepasiskiepijęs ir žmogui nebus, kur dingti.“
Apie nušalinimus nuo darbo prabyla vis daugiau įmonių – ir prekybininkai, ir viešbučių, ir restoranų savininkai.
Darbuotojų profsąjungos piktinasi. Esą kai kurios įmonės vadovaujasi botago principu – grasinimais ir spaudimu verčia darbuotojus skiepytis ir testuotis.
Darbuotojų atstovai sako vos spėjantys skaityti skundus. Žmonės nuogąstauja, kad darbdaviai juos verčia testuotis ar skiepytis, taip pat reikalauja pasisakyti, ar šie yra vakcinuoti.
Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė tvirtina: „Šiai dienai darbovietėse yra didžiulė panika ir mes tai jaučiame dėl daugybės skundų, kuriuos mes gauname. Pagrindiniai skundai, kad darbdaviai pradeda painioti sąvoką skiepas ir testas, ir kartu verčia privalomai skiepytis, pažeidžia įstatymus, reikalaudami pasisakyti, ar tu pasiskiepijai, ar ne.“
Sveikatos apsaugos ministerija tvirtina, kad tiems asmenims, kurie nesutinka skiepytis ar privalomai testuotis pagal Vyriausybės nutarimą, turi būti pasiūlytas nuotolinis darbas arba kitos pareigos toje pačioje darbovietėje. Ir jei tokios galimybės nėra, žmogus gali būti nušalintas nuo darbo neribotą laiką, jisai negauna ir algos.
„Mes viliamės į žmonių sąmoningumą, kad vis tik žmogus, jei nušalinamas, negaudamas pajamų, darys kažkokias išvadas. Arba priims siūlymus tęsti darbą, arba apsispręs kitaip. Į darbą einame todėl, kad gautume pajamas“, – sako viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė.
Pastaruoju metu į vakcinacijos centrus skubant vis daugiau žmonių, prezidentas Gitanas Nausėda džiaugiasi besiskiepijančiais. Pasak prezidento, kalbos apie ribojimus duoda rezultatų, mat skiepijimosi tempai išaugo.
„Mes matome, kad procentai kiekvieną dieną didėja. Mes atkakliai iriamės link tų 70 procentų suaugusių šalies gyventojų, šiandien jau apie 63 procentai suaugusiųjų. Išlaikydami tokį tempą, mes, ko gero, 70 procentų galėsime pasiekti iki pirmosios rugsėjo pusės“, – sako G. Nausėda.
Tiesa, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija prabyla apie naujus ribojimus. Ministerija įregistravo Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisas. Siūloma, kad ligos išmokų negautų tie asmenys, kurie nepasiskiepijo nuo koronaviruso ir užsikrėtė COVID-19. Išimtys būtų taikomos tik tiems žmonėms, kurie negali vakcinuotis dėl medicininių priežasčių arba vakcina jiems buvo neprieinama.