Ūkio ministerija kviečia Lietuvos įmones ir asociacijas iki gruodžio 1 dienos teikti protestus dėl kitų Europos Sąjungos (ES) valstybių narių pateiktų prašymų sustabdyti autonominio tarifo taikymą ir suteikti tarifines kvotas žaliavoms, pusfabrikačiams ir sudedamosioms dalims.
Europos Komisijos (EK) Komunikatas dėl autonominio tarifo sustabdymo ir kvotų suteikia galimybę ūkio subjektams prašyti suteikti kvotas ir netaikyti importo muitų gamybai reikalingoms žaliavoms. Taip siekiama, kad ES įmonės gautų žaliavų, pusfabrikačių ir sudedamųjų dalių, kurios ES valstybėse negaminamos ar jų gaminama nepakankamai, be įprastų privalomųjų muitų, nustatytų bendrajame muitų tarife. Tačiau tai netaikoma gataviems gaminiams.
Tarifinė kvota – ES teisės aktų nustatytas tam tikras prekių kiekis, kuris gali būti importuotas per nustatytą laikotarpį mokant mažesnį negu bendrąjį arba preferencinį muitą. Muitas gali būti sustabdytas penkeriems metams, o tarifinė kvota nustatoma metams ar pusmečiui. Prekės, kurių importui muitų taikymas yra sustabdytas ir kurios importuojamos pagal tarifines kvotas, gali laisvai judėti visoje ES. Taip bet kuris ūkio subjektas bet kurioje valstybėje narėje turi teisę tuo pasinaudoti.
Pasak Ūkio ministerijos Eksporto ir investicijų departamento direktorės Živilės Kriščiūnienės, EK, išnagrinėjusi komunikato reikalavimus atitinkančias valstybių narių paraiškas, priima sprendimą dėl muitų sustabdymo ir tarifinių kvotų suteikimo. Galimybė sustabdyti muitus yra parankesnė didelėms bendrovėms, nes privaloma prašymo sąlyga – kad nesurinktų muitų suma būtų ne mažesnė nei 20 tūkst. eurų per metus.
„Smulkiosios įmonės taip pat gali teikti prašymus sustabdyti muitus ar nustatyti tarifines kvotas, bet tokiu atveju jos turėtų susivienyti, kad pasiektų nustatytą muitų sumos ribą", – sako Ž. Kriščiūnienė.
ES valstybės narės jau pateikė Europos Komisijai 116 prašymų nuo 2010 m. liepos 1 d. sustabdyti importo muitus ir suteikti tarifines kvotas.
Ž. Kriščiūnienės teigimu, jei Lietuvos įmonės gamyboje naudoja ES valstybių narių prašymuose nurodytas žaliavas, pusfabrikačius ar sudedamąsias dalis, jos gali prisijungti prie kitų valstybių jau pateiktų prašymų ir padidinti prašomos kvotos dydį. Tačiau jei ES valstybių narių prašymuose nurodyti produktai gaminami Lietuvoje ir šalies gamintojai gali patenkinti prašymus pateikusių kitų ES valstybių narių šių produktų poreikį, jie gali pateikti protestus dėl naujų kitų ES valstybių narių pateiktų prašymų. Protesto pagrindimas turi būti išdėstytas raštu pagal pirmiau nurodyto komunikato 3 priede pateiktą pavyzdį.