Dėl įkeisto Televizijos bokšto naujos kartos bevieliu internetu „WiMax“ Lietuvoje bus galima naudotis jau po pusmečio, rašo „Respublika“.
Vilniaus televizijos bokštą valdytoja Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija (Telecentras) už 10 mln. litų įkeitė bankui, mat lėšas nori panaudoti verslo projektui vykdyti - naujai mobiliojo plačiajuosčio interneto paslaugai „WiMax“ diegti, papildomai Telecentras iš banko tam gavo paskolą. Tikimasi, kad diegiama nauja technologija Lietuvoje didins darbo našumą ir per ekonominę krizę įmonei padės likti konkurencingai.
Baimė nepagrįsta
Nors bokštas taps vienu iš keturių įmonės užstatomų nekilnojamojo turto objektų, Telecentro generalinio direktoriaus Algirdo Vydmonto teigimu, kilusi baimė dėl Televizijos bokšto praradimo esanti nepagrįsta.
„Apskaičiavome, kiek mums reikia kredito. Nutarėme, kad galbūt geriau būtų užstatyti vieną objektą, o ne kelis. Kitas turtas daugiausia yra periferijoje, todėl pasirinkome būtent Vilniaus objektą“, - „Respublikai“ sakė A. Vydmontas.
Anot pašnekovo, tai nesanti jokia naujiena, mat bokštas įkeičiamas nebe pirmą kartą ir kreditą visada pavykdavo grąžinti. Šį kartą paskolą ketinama atiduoti per septynerius metus, tačiau dėl jo vertės dar iki šiol kyla daug diskusijų, mat bokštas įvertintas ne pagal statybos kainą, o pagal piniginius srautus - taip nusprendė turto vertintojai.
„Bokšto kaina - 10 mln. - yra per maža. Esmė ta, kad objekto kaina yra vertinama pagal tai, kiek pinigų atneša tas objektas, kiek pelno lieka ir per kiek laiko jis gali atsipirkti. Jei projektas būtų nesėkmingas, bankas iš mūsų galėtų pasiimti turtą. Mes esame tikri, kad projektas bus sėkmingas. Jei kas nors atsitiktų, tokiu atveju įmonė sustabdytų „WiMax“ projekto vykdymą“, - teigė A. Vydmontas. „Dar turime išteklių, esame pajėgūs gyventi ir galime atiduoti kredito dalį“, - pridūrė jis.
Anot jo, remiantis nustatyta metodika, kartu įkeičiant statinius buvo įkeista ne pati žemė po Televizijos bokštu, kurią Telecentras nuomoja iš valstybės, o žemės nuomos teisė, kuri turto vertintojų įvertinta simboline 1 lito kaina, nes reali žemės sklypo nuomos teisė įtraukta į pastatų ir statinių vertę.
„Derėjomės dėl žemės kainos, jos kainą įskaito į objekto vertę. Mat jei jį (bokštą - aut. past.) kas nors įsigytų, negalėtų nugriauti ir pastatyti gyvenamųjų namų rajono. Vis tiek turėtų tarnauti bokštui“, - teigė A.Vydmontas.
Estijoje bokštas parduodamas
Kaip praneša Estijos tinklaraštis „aripaev.ee“, Estijos sostinėje Taline stovintis televizijos bokštas gyvena nekokius laikus, todėl jos savininkė įmonė „Levira“ Talino savivaldybei pasiūlė jį pirkti už 70 mln. Estijos kronų - apie 15 mln. litų - arba kasmet mokėti po 11 mln. kronų.
Televizijos bokšto restoranas ir apžvalgos ratas buvo uždaryti dar praėjusių metų gruodį dėl saugos reikalavimų. Uždarius „Levira“ ir savivaldybė pradėjo diskusijas dėl būtinybės atidaryti bokštą kaip vieną pagrindinių užsienio turistų traukos centrų.
„Kalbėjausi su direktoriumi. Jų bokšte uždarė restoraną dėl kažkokių nesklandumų. Jie sako, kad investuoti neturi lėšų ir patys gauti jų negali, todėl nutarė bokštą parduoti savivaldybei, kad panaudodami ES pinigus galėtų sutvarkyti televizijos bokštą. Dėl kavinės-baro tiek Estijoje, tiek Latvijoje nepasisekė. Mes patys tvarkomės su kavine, mums ji dirba pelningai. Šiuo metu maistas yra geras, svečių turime daug ir pelningumas yra ne mažesnis negu mūsų kitų įmonių“, - sakė A. Vydmontas.
Naujos kartos ryšys
Dėl banko suteiktos paskolos ir bokšto užstato naujos kartos bevielio ryšio technologija „WiMax“ Lietuvoje bus galima naudotis jau po pusmečio, prognozuoja Telecentras. Visą šalies teritoriją bevielis ryšys turėtų padengti per artimiausius trejus metus.
„Funkcionalumo prasme tai yra geresnė technologija, negu dabar naudojama. Visų pirma greitaveika, kurią galima pateikti žmonėms, yra keletą kartų greitesnė negu 3G ir kur kas pigesnė“, - „Respublikai“ sakė techninės plėtros direktorius Gediminas Budrytis.
„WiMax“ technologija gali suteikti bevielio ryšio prieigą keliasdešimt kilometrų spinduliu nuo ryšio stotelės arba pasiekti iki 70 megabitų per sekundę greitį. Pirmaisiais metais „WiMax“ planuoja įrengti didžiuosiuose šalies miestuose, 2009 m. pabaigoje ryšys turėtų būti prieinamas ir periferijose. Į naujos technologijos diegimą ir plėtrą per trejus metus numatoma investuoti 100 mln. litų, o investicijos turėtų atsipirkti po penkerių metų.
Per šių metų devynis mėnesius, palyginti su 2007 m. tuo pačiu laikotarpiu, įmonės pajamų augimas buvo per 26 proc., o šių metų pabaigoje tikimasi 9 mln. litų pelno. Dėl projekto vykdymo kitais metais tikimasi pelno sumažėjimo, tačiau iš 2010 m. pelnas esą turėtų augti. Šiuo metu 50 proc. pajamų gaunama iš radijo ir televizijos veiklos.
„Mes stengiamės šitą projektą įgyvendinti labai greitai, pagal savo galimybes investuojame daug. Didžioji dalis lėšų yra skolinta. Kad projektas yra geras, rodo ir bankų požiūris. Šiais laikais rizikingiems projektams bankai pinigų neduoda. Taigi esame tikri, kad šis projektas yra geras ir paslauga bus gera. Visas šurmulys yra susijęs iš baimės, kad į Lietuvą ateina geras projektas ir jį daro valstybės valdoma įmonė“, - „Respublikai“ sakė A. Vydmontas.
Anot jo, technologija padidins darbo našumą Lietuvoje. Projektą pradėti įgyvendinti ketinama jau po dviejų savaičių, o interneto ryšį bus galima išbandyti jau kitų metų kovą ar net anksčiau. Tikimasi, kad 2009 m. pabaigoje „WiMax“ technologija naudosis daugiau kaip 40 tūkst. klientų, o preliminariai paslaugos kaina turėtų būti apie 65 litus. Prognozuojama, kad visi elektroniniai įrenginiai bus komplektuojami „WiMax“ modemais.
Indrė Lauciūtė
Parengta kartu su Susisiekimo ministerija
Daugiau šia tema galite pasiskaityti ankstesniuose balsas.lt straipsniuose