Portalo tv3.lt skaitytoja Ugnė pasakojo, kad šiemet sausį Vilniuje nusipirko dviejų kambarių, apie 45 kvadratinių metrų ploto butą su daline apdaila.
„Butą pirkau iš brėžinio, tad kol jis dar nebuvo pastatytas ėmiau ieškoti meistrų butui įrengti. Pirmiausia kreipiausi į įmones, tačiau jos turėjo ilgas eiles. Be to, ten ir kainos didesnės, vien už darbą apie 10 tūkst. eurų, o kur dar medžiagos ir baldai.
Nusprendžiau samdyti meistrus atskiriems darbams atlikti – apdailininką-dažytoją, santechniką, elektriką ir kt. Butą be baldų pavyko įsirengti už šiek tiek daugiau nei 10 tūkst.“, – pasakojo moteris.
Anot jos, visi remonto darbai užtruko beveik pusmetį.
„Buvo sunku rasti, kad vienas po kito galėtų meistrai dirbti, jie turėjo ir kitų objektų. Tad tekdavo kelias savaites laukti eilėje. Tačiau nemanau, kad pasamdžiusi įmonę butą būčiau įsirengusi greičiau“, – sakė Ugnė.
Klausia, ne kiek kainuos, bet kiek teks laukti
Vidaus apdailos ir santechnikos darbus atliekantis Andrejus dirbdamas su individualios veiklos pažymėjimu.
„Dažniausiai dirbame dviese arba trise, priklauso nuo objekto dydžio. Užsakymų sulaukiame labai daug. Vis galvojome, kaip eiles formuoti, galiausiai nusprendėme jų nedaryti. Jeigu tenka laukti ilgiau negu pusmetį, galiausiai žmonės atsisako tiek laukti.
Tad dabar kol dirbame viename projekte, naujų užsakymų nepriimame, tačiau, kai lieka kelios savaitės iki pabaigos, imame ieškoti naujų klientų. Dažniausiai jie patys mus suranda. Klientų trūkumu nesiskundžiame“, – pasakojo Andrejus.
Anot jo, paskambinę žmonės klausia ne kiek kainuos darbai, bet kiek teks laukti eilėje.
„Turbūt kas antras paskambinęs žmogus pirmiausia papasakoja apie savo būstą, klausia ar apsiimsime ir kiek reikės laukti eilėje. Kai pasakome, kad galėsime darbus pradėti už kelių savaičių, žmonės net sutinka mokėti daugiau, kad tik nereikėtų laukti eilėse“, – tikino vyras.
Jis pasakojo, kad darbus atlieka Vilniuje, Molėtuose, Šalčininkuose, Trakuose, Elektrėnuose, Kaišiadoryse, Širvintose.
„Skambina žmonės ir iš kitų miestų, dažnai iš Kauno. Tačiau nevažiuojame, mums pakanka arčiau esančių užsakymų. Neapsimoka toliau važiuoti.
50 kvadratinių metrų ploto butą su daline apdaila vidutiniškai įrengiame per 2 mėnesius“, – teigė Andrejus.
Anot jo, 50 kvadratinių metrų ploto, 2 kambarių buto įrengimo darbai ir pagrindinės medžiagos, pavyzdžiui, tinkas ir kt. kainuoja apie 4–5 tūkst. eurų.
„Dar atskirai klientas pats perka kitas medžiagas, dažus, grindis lubas. Vieni renkasi pigesnes medžiagas, kiti brangesnes“, – sakė Andrejus.
Eilėse tenka laukti ir metus
Remonto ir būsto apdailos įmonės „Būsto vizija“ vadovas Marius Valivonis teigė, kad jeigu šiandien klientas norėtų užsisakyti būsto įrengimo paslaugas, darbai būtų pradedami kitų metų gegužės mėnesį.
„Žmonės pradėjo jau anksčiau užsisakyti būsto įrengimo paslaugas. Turime klientų, su kuriais pasirašėme sutartis kitų metų rugsėjo mėnesiui. 2021 metais pasirašome sutartis darbams, kurie bus atlikti 2022 metais. Dabar normali praktika tokie terminai.
Esame daugelio nekilnojamo turto (NT) vystytojų partneriai. Tad žmonės jau pirkdami būstus iš brėžinių iš anksto ima planuoti ir jų įrengimą. Nuo raktų gavimo iki įsikėlimo gali tekti laukti apie metus“, – pasakojo įmonės vadovas.
Anot jo, įmonė užsiima tik būstų įrengimu, bet ne remontu.
„Su medžiagų trūkumu nesusiduriame, tačiau pailgėjo įrengimo terminai. Pavyzdžiui, anksčiau duris pagamindavo per 10–12 savaičių. Dabar tenka laukti 12–14 savaičių.
Vidutiniškai dviejų kambarių būsto įrengimas užtrunka apie 4 mėnesius“, – sakė M. Valivonis.
Pasak jo, darbų kaina pandemijos metu išaugo 10 proc.
„Tačiau dar daugiau brango medžiagos. Jų kaina 20–30 proc. didesnė. Tad iš viso būsto įrengimas pabrango 30–40 proc. Tačiau tikslesnė kaina priklauso nuo kliento norų ir dalinės apdailos, kokia ji yra. Projektai yra visi skirtingi, pavyzdžiui, vieni turi pertvaras, kiti – neturi. Taip pat žmonės perka skirtingas medžiagas. Pavyzdžiui, vienas klientas perka grindų laminatą už 10 eurų vienam kvadratiniam metrui, kitas perka grindų parketą už 60 eurų.
Kiek žmogus išleidžia būsto remontui, priklauso nuo projekto ir kam yra perkamas būstas. Jeigu jis skirtas nuomai, tada gyventojai renkasi pigesnes, paprastesnes medžiagas. O jeigu būstą įsirenginėja sau, tada renkasi brangesnes, geresnes medžiagas. Stengiasi sau netaupyti“, – pastebėjo įmonės vadovas.
M. Valivonis pasakojo, kad būstus įrenginėja tik Vilniuje.
„Tačiau nemažai skambučių sulaukiame ir iš kitų miestų. Šiuo metu remonto paslaugų poreikis jaučiamas Palangoje. Tačiau darbų turime pakankamai ir kitur nevažiuojame“, – sakė įmonės vadovas.
Kainos nekris, bet augs?
„Luminor“ banko vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas teigė, kad Lietuvoje augo ne tik būstas, bet ir visos su juo susijusios paslaugos, būsto remontas.
„Būstą remontuoti ar įsirengti norintys žmonės net neklausia, kiek kainuos paslaugos, jie klausia, ar meistras galės imtis darbų ir kada juos galės padaryti. Tokia dabar situacija būsto rinkoje.
Aukštos kainos statybos paslaugų sektoriuje dar laikysis iki metų pabaigos ir persikels į kitus metus. Labai daug yra susikaupusių užsakymų ir visi darbai per šiemet dar nebus atlikti. Tad kainos bent kitų metų pirmą pusmetį irgi laikysis panašios“, – prognozavo Ž. Mauricas.
Statistikos departamento duomenimis, 2021 m. sausio–rugpjūčio mėn. statybos darbų šalyje atlikta už 2,1 mlrd. EUR. Palyginti su 2020 m. sausio–rugpjūčio mėn., jų atlikta 1,5 proc. daugiau.
Registrų centras skaičiuoja, kad per 10 šių metų mėnesių Lietuvoje iš viso jau įregistruota 134,3 tūkst. NT pirkimo-pardavimo sandorių. Tai yra 28 proc. daugiau nei 2020 metų sausį-spalį, kai buvo įregistruota 104,8 tūkst. NT sandorių. Palyginti su analogišku 2019 metų laikotarpiu, kai buvo fiksuota apie 106,5 tūkst. NT sandorių, šių metų rezultatas taip pat yra ketvirtadaliu didesnis.