• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Aušrinė Šėmienė VL žurnalistė

Antsvorio siaubą išgyvenusi vilnietė Lina Smaidrytė padeda lieknėti kitiems žmonėms. Tam ji sukūrė specialią metodiką. Moteris įsitikinusi: jei žmogus sulieknės turėdamas žinių, kurios leis jam pakeisti įpročius, kilogramai negrįš.

REKLAMA
REKLAMA

Storėjama dėl ydų

„Dažniausiai žmonės pusryčių nevalgo, pietų – šį bei tą, tad nieko keisto, kad vakare jie persivalgo. Lietuviai – ne italai, vakare daug valgyti negali, nes jų organizmas linkęs kaupti riebalus“, – tvirtino Lina. Kita lietuvių yda – nejudrumas: į darbą jie važiuoja automobiliu, į kontorą kyla liftu, ten sėdi visą dieną, namo – vėl automobiliu. Vienintelis pasivaikščiojimas per visą dieną – apsipirkimas prekybos centre.

REKLAMA

Pas Liną daugumą žmonių atvaro nepasitenkinimas išvaizda. Kai kurie iš jų nori įlįsti į senus mėgstamus džinsus. Tačiau Lina tikina, kad po to, kai jie savaitę „išgyvena“, toliau lieknėti juos skatina gera savijauta: pasportavus organizme ima gamintis endorfinai – laimės hormonai, dėl kurių žmonės jaučiasi lengvi, pakylėti, lengviau lipa ir laiptais.

REKLAMA
REKLAMA

Į Liną kreipiasi žmonės, kurie visą dieną sėdi. Dalis iš jų su sportu susiduria pirmą kartą gyvenime, tad nieko keisto, kad jie turi nemažai antsvorio. Kartą atėjo moteris, kurios liemens nepavyko išmatuoti, nes metro nepakako. „Su tokiais žmonėmis sunku, nes jie jau yra išbandę daugybę dietų ir nusivylę. Juos sunkiau pastūmėti siekti savo tikslų ir gyventi sveikai“, – tikino pašnekovė. Tačiau dauguma ateinančių lieknėti moterų iš pažiūros yra lieknos, bet nepatenkintos savo figūra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kartais lieknėti susiruošia ir vyrai. Bet jie per tą patį laiką pasiekia trigubai geresnių rezultatų nei moterys: moterys per porą savaičių numeta vidutiniškai porą kilogramų riebalų, o vyrai – net 6 kilogramus. Kartą pas Liną atėjo 125 kg sveriantis vyrukas. Lieknėti jis nusprendė todėl, kad parduotuvėse nerado reikiamo dydžio drabužių. Vyras klusniai vykdė specialistų rekomendacijas ir per tris mėnesius numetė 25 kilogramus riebalų.

REKLAMA

Nukreipė likimas

Linos tėvai buvo sėslūs žmonės, tolimiausios jų kelionės buvo nuo namų iki sodo ir atgal. Todėl mergaitė užaugo svajodama keliauti, tad baigusi mokyklą įstojo į Vilniaus universitetą studijuoti geografiją. Netrukus ji įsitraukė į studentų laikraščio leidybą: iš pradžių tapo korespondente, po to – padalinio vadove, dirbo ir turizmo agentūrose, dažnai rašydavo ir į tuo metu populiarų turizmo žurnalą „Kelionių magija“. Vėliau Lina įsidarbino viešųjų ryšių agentūroje. Darbas jai patiko ir sekėsi, todėl įmonės savininkai jai pasiūlė tapti partnere – dalį algos gauti akcijomis. Linai toks pasiūlymas patiko. Bet atėjo krizė. Vienas mėnuo – algos nėra, kitas – irgi. Pasirodo, savininkai nusprendė, kad moteriai mokės atlyginimą tik akcijomis. Jai teko išeiti iš darbo ir be atlyginimo, ir be akcijų. Bet po mėnesio moterį susirado buvę klientai ir ji ėmė su jais dirbti asmeniškai. Dirbo namie. Prie kompiuterio praleisdavo po dvylika valandų per parą, nes visada straipsnių reikėdavo greitai. Šaldytuvas visada buvo šalia, tad moteris priaugo nemažai svorio. Ją išgelbėjo vienas klientas – sporto klubo direktorius, kuriam reikėjo viešųjų ryšių specialisto.

REKLAMA

„Ilgai galvojome, kaip moteris prisikviesti į nežinomą klubą. Kilo mintis apie lieknėjimo programą, bet ne bet kokią. Įvairūs specialistai, sporto klubai, sanatorijos siūlo visokių užsiėmimų (sporto, masažo), dietologai sudarinėja mitybos planus. Kol jų laikaisi, viskas gerai. Bet kai nustoji laikytis, kilogramai grįžta. Norėjosi kompleksinių paslaugų ir ypač žinių, kad žmogus suprastų, kas su juo vyksta, ir išmoktų sveikai gyventi, tinkamai rinktis maistą“, – pasakojo Lina ir juokėsi prisiminusi, kad įmonei buvo sugalvota daugybė vardų, bet radikaliausias iš jų buvo „Bėk, lašiny, bėk“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lina subūrė darbingą kolektyvą, parengė lieknėjimo programas, sporto pratimų kompleksus. Jai neblogai sekėsi, tačiau prieš keturis mėnesius, kai buvo devintą mėnesį nėščia, savininkas pranešė, kad salė, kur ji vesdavo užsiėmimus, pertvarkoma į konferencijų kambarį. „Lieknėjimo programa – mano kūdikis, buvo gaila ją palikti“, – tikino moteris. Todėl ji įkūrė savo lieknėjimo centrą.

REKLAMA

Mokykloje sportuoti nepatiko

Lina sakė, kad jai mokykloje sportuoti nepatiko, todėl negalėjo įsivaizduoti, kad kažkada pati ves treniruotes. „Mokykloje sportuoti buvo sunku ir nemalonu, todėl galvojau apie tokius pat žmones, kaip aš. Su specialistais moterims, kurios niekada nebuvo sportavusios, parengėme nesudėtingus fizinių pratimų kompleksus“, – pasakojo Lina ir pridūrė, kad ilgainiui ji priėjo išvadą, jog geriausi treneriai yra kineziterapeutai, nes jie išmano žmogaus anatomiją.

REKLAMA

Linos treniruotės unikalios, jos yra vidutinio intensyvumo. Mokslas įrodė, kad šitaip mankštinantis greičiausiai dega riebalai, jau po 20 minučių nuo mankštos pradžios organizmas energiją pradeda imti iš riebalų. Intensyviai mankštinantis, jau po 20 minučių juntamas nuovargis. Lietuvoje vidutinio intensyvumo treniruotės gana retos. Lietuviai mėgsta sparčias treniruotes, jiems atrodo, kad geros – tik tokios, po kurių vos pavelka kojas. Per vidutinio intensyvumo treniruotę nenuvargstama, užtat treniruojamasi penkis kartus per savaitę. Tai sugalvota tam, kad žmogui atsirastų įprotis ir susiformuotų poreikis judėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Antroji svarbi lieknėjimo programos dalis yra vadinamasis diafragminis kvėpavimas, kuris irgi padeda deginti riebalus. Klasikinio diafragminio kvėpavimo metodikos Lina išmoko iš savo pirmosios trenerės. Tačiau netrukus ji suprato, kad atliekant kai kuriuos pratimus žalojamas stuburas. Ji ypač netinka žmonėms, kurie dirba sėdėdami, ir tiems, kuriems nustatyta stuburo išvarža. Todėl minėti pratimai buvo pakeisti kitais, saugiais. „Jei žmogus nejuda, jo virškinimo sistema prastai dirba, suvalgytas maistas kaupiasi. Kai žmonės pradeda judėti, susitvarko virškinimas, paspartėja medžiagų apykaita ir svoris ima sparčiai kristi“, – pasakojo trenerė. Kad lieknėjantys žmonės pasiektų gerų rezultatų, jiems sportuoti tenka apie porą valandų.

REKLAMA

Tramdo emocijas

Viena iš sunkiausiai įveikiamų užduočių – atpažinti emocinį valgymą ir jį sutramdyti. „Su kiekviena nauja grupe atliekame tyrimą. Aiškėja, kad apie 92 proc. lankytojų priauga svorio dėl emocinio valgymo: kai susinervina, griebia saldainiukus, sausainiukus“, – sakė Lina. Įveikti šią ydą padeda psichologė: ji konsultuoja, žaidžia savęs pažinimo žaidimą, užduoda namų darbų. Namų darbų duoda ir sveikos gyvensenos bei mitybos specialistas: lankytojams būtina rašyti mitybos dienoraštį (kiek, kada ir ko suvalgė ir kaip po to jautėsi). Pasirodo, jei po pietų jaučiatės mieguisti, apsunkę, vadinasi, valgėte netinkamo maisto. Dažnai žmonės, ypač vyrai, valgo daug ir nesveikai. Po mitybos specialistų paskaitos jie susimąsto, ką dėti į burną. „Žinoma, namų darbus atlieka ne visi. Bet tie, kurie padaro, gauna didesnę paskatą toliau siekti savo tikslų“, – teigė vadovė.

REKLAMA

Pati Lina pasakoja lankytojams apie iškrovos dienas ir kviečia jų laikytis kartą per savaitę ar bent kas dvi savaites, ypač po švenčių. Specialistė teigia, kad iškrovos dieną reikėtų valgyti pasirinktą produktą. Vienas geriausių – grikių košė. Tik ją būtina gaminti be druskos ar sviesto. Grikius reikia iš vakaro užpilti karštu vandeniu ir palikti išbrinkti. Per dieną galima suvalgyti iki 200 gramų sausų grikių, bet dauguma žmonių tiek neįveikia.

REKLAMA
REKLAMA

Bet pati geriausia iškrovos diena – daržovių. Galima valgyti visas daržoves, išskyrus bulves. Per dieną galima suvalgyti net 1,5 kilogramo daržovių. Tokią dieną ne tik valomas organizmas, lengvinamas virškinimas, bet ir užsiimama tokių ligų, kaip artrozė, ateresklerozė, podagra ir kitos, profilaktika. „Bado dietos nerekomenduočiau, nes badauti gali tik visiškai sveiki žmonės, o kitiems ji gali paūminti ligas ar sukelti galvos skausmus“, – tvirtino specialistė. Kasdien reikėtų valgyti įvairaus maisto, bent keturias dienas – skirtingo. Pusryčiams patartina valgyti košę, kas rytą – vis kitokią: ryžių, grikių, avižų ir pan. Pietums vieną dieną patartina rinktis avieną, kitą – kalakutieną, trečią – žuvį, ketvirtą – varškės patiekalą. Be to, jei vakarienei norisi kažko stipraus, o per pietus, pavyzdžiui, valgėte žuvies, tai ir vakare reikėtų rinktis žuvį, o ne mėsą. Bet norint sulieknėti vakarienei reikėtų rinktis salotas ar varškės patiekalą. Ir, žinoma, neprisivalgyti prieš miegą. Lina įsitikinusi, kad šiuolaikinės trumpalaikės dietos yra žalingos. Dieta – tai gyvenimo būdas: pasirinkus tinkamą mitybą, jos reikia laikytis visą gyvenimą. „To ir siekiu. Noriu, kad žmogus išmoktų tinkamai gyventi, pakeistų įpročius. Jeigu grįšime prie nesveiko gyvenimo būdo, būsime tokie, kaip anksčiau, – samprotavo Lina. – Dėl visų šių kompleksinių priemonių žmonės pasiekia gana gerų rezultatų. Didžiausias mūsų rekordas: viena moteris per dvi savaites atsikratė 8 kilogramų. Bet geriau svorį mesti pamažu – po kilogramą per savaitę.“

REKLAMA

Ragina judėti mamas

Po gimdymo Lina pirmąkart į treniruotę nuėjo, kai sūneliui Dangiriui buvo vos pusantro mėnesio. Supratusi, kad daugeliui mamų taip pat reikia judėti, sugalvojo dar vieną naujovę – sukūrė sprotuojančių mamų klubą. „Paprastai moterys gali pradėti sportuoti po gimdymo praėjus dviem mėnesiams, bet joms vertėtų pasitarti su gydytoju. Mano tikslas – kad gerai jaustųsi ir mamos, ir jų mažyliai, kartu stiprėtų, tvirtėtų ir lieknėtų“, – pasakojo Lina. Dabar į užsiėmimus mamos ateina kartu su mažyliais: mažiausiam – 3 mėnesiai, o vyriausiai – 1,5 metukų. Mankštinasi visi kartu – mamoms mažyliai yra tarsi mažieji svareliai. „Man ši veikla teikia didžiulį manonumą, atradau save, – tikino moteris. – Gera padėti žmonėms. Kai jie pakeičia gyvenimo būdą, smagu matyti spindesį jų akyse. Tada jaučiu, kad darau prasmingą darbą.“  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų