Sveikatos apsaugos ministerija pasiryžusi sumažinti gyventojų sergamumą plėsdama ne asmens sveikatos, o visuomenės sveikatinimo paslaugas. Lėšos šiam reikalui bus skiriamos su sąlyga, kad jų skirs ir savivaldybės.
Tokia visuomenės sveikatos strategijos ir finansavimo politika galutinai išryškėjo praėjusį ketvirtadienį, Kėdainiuose posėdžiaujant būriui SAM ir šalies savivaldybių atstovų. Surengti išvažiuojamąjį ministerijos posėdį mūsų mieste paskatino vienerių metų sukaktis, kurią atšventė Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras – iš savivaldybės ir valstybės biudžeto išlaikoma įstaiga, kurių plėtrą šalyje taip skatina ministerija.
Kol kas yra sunkumų
Į renginį viešbučio „Smilga“ konferencijų salėje susirinko daug žmonių, susidomėjusių palyginti nauju reiškiniu: tiek ministerijos pozicijai atstovaujantys valdininkai, tiek savivaldybių administracijų vadovai, savivaldybių gydytojai, jau veikiančių visuomenės sveikatos biurų vadovai.
Susirinkusius į Lietuvos centrą pasveikino rajono vicemeras Rimgaudas Rimošaitis, paminėjęs, kad visuomenės sveikatos plėtra Kėdainiams yra ypač aktuali dėl chemijos pramonės taršos.
SAM poziciją dėl visuomenės sveikatos ir biurų plėtros pristatė ministerijos sekretorius Romualdas Sabaliauskas. „Visuomenės sveikatos biurų veiklos tikslai – keisti žmonių mąstymą ir elgseną, aiškinti žmonėms apie grėsmę sveikatai ir kaip jos išvengti, rengti savivaldai geriausius su tuo susijusius sprendimus. Tai naujas reiškinys, kol kas sunkiai sprendžiami kai kurie finansiniai ir organizaciniai klausimai, tačiau gyventojų sergamumo sumažėjimą Lietuvoje matau tik per biurų plėtrą“, – kalbėjo šios veiklos iniciatorius. Jis pabrėžė, kad visuomenės sveikatos biurų steigimas yra naujas reiškinys ne tik mūsų, bet ir kitoms buvusioms Rytų bloko šalims. Ši idėja atėjusi iš Vakarų, kur jos nauda neabejojama.
Su visuomenės sveikatos priežiūros plėtros aktualijomis, teisės aktais ir finansavimo šaltiniais supažindino SAM Visuomenės sveikatos strategijos skyriaus vedėja Rita Pazdrazdytė. Pasak jos, prie keturių iki šiol šalyje veikusių biurų idėjos nusprendė
prisidėti dar apie 16 savivaldybių. Kol kas žinių apie tai nėra iš Vilniaus, Telšių, Marijampolės apskričių.
Siūlo žvelgti į ateitį
Aktualiausias klausimas, kurį posėdžio metu kėlė savivaldybių atstovai – finansavimas. R. Sabaliauskas teigė, kad savivaldybės, skirsiančios biurų veiklai ne mažiau kaip trečdalį reikalingų lėšų, kitą dalį gaus iš ministerijos. Savivaldybių atstovai apgailestavo, kad tas trečdalis savivaldybėms (šiemet – 6 mln. litų) skirtas ne atskira biudžeto eilute, o sumestas į „bendrą katilą“. Tokia pati tvarka, tik didėjančia suma, numatyta dar porai metų į priekį.
„Mūsų politikai neskuba skirti pinigų biurų steigimui, nes jie nesupranta visuomenės sveikatos priežiūros reikalingumo“, – apie finansavimo sunkumus, kurie kyla nesant tikslinių valstybės dotacijų, teigė vienos savivaldybės atstovas.
Tačiau SAM atstovų teigimu, kitos išeities šiuo metu negalinti pasiūlyti Finansų ministerija.
R. Sabaliauską stebino ir tai, jog kai kurių savivaldybių vadovai ir politikai nesupranta visuomenės sveikatos priežiūros svarbos. „Reikia gyventi ne tik šia diena, bet žiūrėti, kas bus ateityje. O Lietuvoje gyventojų sergamumas – vienas didžiausių Europoje. Penkiasdešimt procentų žmogaus sveikatos lemia elgsena. Nepakeisime elgsenos – ateityje turėsime dar daugiau susirgimų“, – dėstė ministerijos atstovas, paminėjęs tokias problemas kaip psichinė gyventojų sveikata, paauglių narkomanija, rūkymas, alkoholizmas ir kt.
Kėdainiuose nauda tikima
Šiuo atžvilgiu išsiskiria mūsų rajonas, kurio politikus ir vadovus pavyko įtikinti visuomenės sveikatos biuro reikalingumu. Pirmųjų veiklos metų ataskaitą, sulaukusią plojimų, susirinkusiems pristatė biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė.
Aktyvią biuro darbuotojų veiklą vaikų ugdymo įstaigose, bendruomenėse, seniūnijose teigiamai įvertino ministerijos atstovai ir kolegos iš kitų miestų. Visuomenės sveikatinimo nauda neabejojo ir posėdyje dalyvavę rajono savivaldybės Tarybos Sveikatos reikalų komiteto nariai, darbiečiai Egidijus Tamulis bei Aldona Paškevičiūtė. „Stebėjau biuro veiklą praėjusiais metais ir manau, kad dirbama tinkama kryptimi. Šios veiklos rezultatai ypač ryškūs mokyklose. Kaip gyventoja, esu patenkinta žiniomis, kurias įgyja biuro renginiuose mokykloje dalyvaujantis mano sūnus“, – sakė A. Paškevičiūtė.
2008 metams rajono Visuomenės sveikatos biuro veiklai rajono Taryba be diskusijų skyrė apie 100 tūkst. litų. Dvigubai daugiau biuras gaus iš SAM, kai tik bus pasirašytos šių metų veiklos sutartys.
Irmina Valantonytė