Rusijos Vartotojų teisių tarnyba panaikino vyno importo embargą keliems Moldovos vyno gamintojams, praneša „RIA Novosti“.
Du Moldavijos vyno gamintojai į Rusijos rinką sugrįš po beveik pusantrų metų pertraukos - 2006 metų kovą rusai uždarė savo šalies rinką Gruzijos ir Moldovos vynams esą dėl prastos gaminių kokybės. Tuomet buvo teigiama, kad šių šalių vyno gaminiuose rusų sanitarinės tarnybos aptiko pesticidų ir sunkiųjų metalų medžiagų.
Šiuo metu yra tikrinami dar šešių Moldovos vyno gamintojų produktų pavyzdžiai. Moldovos vynininkai siekia susigrąžinti turėtą 30-35 proc. Rusijos vynų rinkos dalį, rašo „Kommersant“.
Politiniai motyvaiRusijos valdžia vienu metu uždraudė įvežti Gruzijos ir Moldovos gamintojų vynus, argumentuodama kokybės problemomis, sanitarinių normų pažeidimais. Tačiau mažai kas abejoja, jog šis sprendimas buvo politiškai motyvuotas. Manoma, jog taip Rusija siekė keršyti Gruzijai už jos draugystę su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis, siekį įstoti į NATO, o taip pat už prorusiškų politinių jėgų įtakos drastišką apribojimą šalies viduje.
Moldova, kuri tuo metu taip pat reiškė į norų integruotis į Vakarus, irgi, kaip manoma, buvo nubausta. Be to, V. Putinas leido suprasti, jog Moldovos vynų klausimo sprendimas priklausys nuo to, kaip seksis derybos dėl Padnestrės – dalies Moldovos teritorijos, kuri faktiškai yra prorusiškai nusiteikusių jėgų atplėšta ir, ten dislokuoto Rusijos karinio kontingento dėka, išlaikoma de facto nepriklausoma nuo Kišiniovo.
Gruzijai, kurios vyndariai valdė apie 10 proc. rinkos, šios akcijos, kaip ir gruzinų deportacijos iš Rusijos, energetinė blokada bei kitos spaudimo formos nepadarė didesnio įspūdžio. Suradusi, kad ir brangesnių energetinių alternatyvų šlis nesirengia keisti politikos. Kalbant apie vynų eksportą pažymėtina, jog dėl Rusijos demaršo kilęs tarptautinis ažiotažas padėjo išpopuliarinti šią produkciją kitose šalyse ir įsiskverbti į mokias Vakarų rinkas. Rusijoje jau seniai pripažįstama, kad sankcijų politika, Gruzijos atžvilgiu, iš esmės nieko nedavė.
Moldovos padėtis keblesnė, nes jos dalis Rusijos vynų rinkoje sudarė net 50 proc. ir smūgis buvo ypač skaudus. Be to šalies ekonomika ir verslas visomis prasmėmis, taip pat ir psichologiškai labai aiškiai orientuotas į Rusiją. Prezidentas Voroninas mėgina subalansuoti šią situaciją, kviesdamas Vakarų investitorius į vynų sektorių, kuriam vėl, kaip tikimasi, atsivertų Rusijos rinka.