Rinkimų dieną Vilniaus neįgaliųjų centro socialinė darbuotoja Rūta Čepienė iki balsadėžių lydėjo judėjimo ir regos negalią turinčius centro lankytojus. Kaip sekėsi?
Trys laipteliai – kliūtis
Tik su vaikštyne galinti judėti Neįgaliųjų centro lankytoja Audrutė Masiukaitė gyvena Minties g. 15, Vilniuje. Šalia jos namų yra neįgaliesiems visiškai pritaikyta rinkimų apylinkė (Minties g. 3), bet neįgaliai merginai paskirta balsuoti esančioje Kalvarijų g. 87, Šv. Kristoforo progimnazijos patalpose.
Per šiais metais vykusius savivaldybių rinkimus Audrutė ėjo į jai patogesnę rinkimų apylinkę, tačiau ją pasiuntė į kitą, kurioje įėjimas nebuvo pritaikytas judėjimo negalią turintiems asmenims. Šį kartą įėjimą randame pritaikytą: įrengtas naujas patogaus nuolydžio pandusas. Vis dėlto eidami vietos, kur įsikūrusi rinkimų apylinkė, link, susiduriame su pirmąja kliūtimi: koridoriuje – trys laipteliai, kurių su vaikštyne judanti Audrutė be pagalbos įveikti negali. Šiuos laiptelius nepatogu įveikti ir mamai, vežančiai vaiką vežimėlyje.
R. Čepienės padedama Audrutė įveikia kliūtį ir juda rinkimų apylinkės link, bet pastebime, kad rinkimams skirtoje patalpoje nėra neįgaliesiems pritaikytos kabinos ar balsadėžės. Apsidžiaugiame, kai rinkimų komisijos narys sutinka Audrutei padėti įmesti biuletenius į balsadėžę. Įvertiname padėtį – neįgaliojo vežimėliu judantis šioje apygardoje savarankiškai balsuoti negali.
R. Čepienė priduria: Audrutei sudėtinga savarankiškai atvykti į šią rinkimų apylinkę. Neįgali, sunkiai judanti mergina pakeliui iš namų turi įveikti senovinius stačius laiptus, be to, autobusas, kuris kursuoja nuo jos namų, sustoja gana toli nuo šios rinkimų apylinkės. Pasak socialinės darbuotojos, juokinga matyti, kad žemėlapis, kuriame sužymėtos neįgaliesiems pritaikytos apylinkės, pakabintas prie rinkimų apylinkės pirmininko stalelio. Kaip vežimėliu judančiam žmogui įveikti kliūtį – laiptelius koridoriuje – ir pamatyti žemėlapį?
Leiskite man balsuoti savarankiškai
Rateliais judanti kita centro lankytoja Irena Žemaitienė gyvena Rinktinės gatvėje. Balsuoti ją vežame į Irenai priklausančią 158-ąją rinkimų apylinkę Kazliškių g. 4, esančią Šv. Kristoforo gimnazijos patalpose. Ten pat veikia ir 159-oji rinkimų apylinkė. Deja, į vidų Irena patekti negali, nes priešais – laiptai, nuolaidaus panduso nėra. Einantys balsuoti žmonės klausia Irenos, kodėl ji negalėjo balsuoti namuose ar savivaldybėje, bet moteris jiems atsako: „Esu savarankiška, noriu kaip visi balsuoti toje apylinkėje, kuri man ir priklauso.“
Užkeliame Irenos vežimėlį laiptais ir judame link rinkimų patalpos. Kabinos pritaikytos, Irena galės balsuoti savarankiškai, tačiau ją sutrikdo rinkimų apylinkės darbuotoja, kuri kreipiasi ne į Ireną, o į ją lydinčią Rūtą. Irena darbuotojai pati pasako, kad ji puikiai supranta, kaip elgtis su biuleteniais. R. Čepienė pastebi, kad komisijos nariai nemoka bendrauti su negalią turinčiais žmonėmis. Ji svarsto, kad jiems prieš rinkimus turėtų vykti mokymai arba juos reikėtų bent supažindinti, kaip kalbėtis su neįgaliu žmogumi, neįžeidžiant jo orumo.
Negana to, judant link balsavimo kabinos, Irenai kelią pastoja kliūtis. Paradoksas: kabina ir balsadėžė šioje rinkimų apylinkėje pritaikytos neįgaliesiems, bet jas pasiekti trukdo du laipteliai – nors perskrisk. Irena sako, kad šią problemą išspręstų prie laiptelių pritvirtinta paprasčiausia lenta. Tad labai nedaug reikia padaryti, kad judėjimo negalią turintis žmogus galėtų oriai balsuoti.
Važiuojame prie Irenos namų Rinktinės g. 53. Pakeliui pamatome šaligatvyje iškritusias tris trinkeles. Irena rodo, kaip žiemą jai sudėtinga važiuoti neįgaliojo vežimėliu. „Esu priversta visaip sukinėtis, kaskart drebu, kad neiškrisčiau“, – sako moteris. Belieka tikėtis, kad seniūnijoje dirbantys žmonės vieną kartą susigriebs ir pasirūpins, kad trūkstamos plytelės būtų sudėtos.
Kas trukdo padaryti nuolydį nors prie vienų durų?
Prie komandos prisijungia dar viena narė – neregė Vaida Bandzaitė. Ji gyvena Fabijoniškėse, bet šį kartą Vaida nori balsuoti Karoliniškėse. Važiuojame į negalią turintiems žmonėms pritaikytą 363-ąją rinkimų apylinkę, įsikūrusią Karoliniškių mikrorajone, Apolinaro Juozo Povilaičio g. 1, Vasilijaus Kačialovo gimnazijos patalpose.
Šioje rinkimų apylinkėje ruošiasi balsuoti ir rateliais judantis Andžejus Matusevičius. Andžejus gyvena Antano Vienuolio gatvėje, šalia jo namų yra rinkimų apylinkė, įsikūrusi Žemės ūkio ministerijos patalpose. Ji kuo puikiausiai pritaikyta žmonėms, turintiems negalią. Tačiau Vyriausiosios rinkimų komisijos sudarytame žemėlapyje nenurodyta nė viena Karoliniškių rajone esanti rinkimų apylinkė, kurioje savarankiškai galėtų balsuoti negalią turintis žmogus. R. Čepienė sako, kad ši apylinkė per praėjusius rinkimus skelbėsi, jog yra pritaikyta, mūsų fotografė užfiksuoja apie tai pranešantį lipduką ant lauko durų. Vis dėlto kaip yra iš tikrųjų?
Prieš kurį laiką į Rūtą kreipėsi vyras, kurio žmona juda neįgaliojo vežimėliu. Jis padejavo, kad šioje rinkimų apylinkėje susidūrė su kliūtimi – laipteliais. Dabar jau nebeskelbiama, kad ši apylinkė pritaikyta neįgaliesiems.
Andžejus mano, kad apylinkę vertėtų pritaikyti ir dėl to, kad Neįgaliųjų teatras, kuriame jis vaidina, dažnai važiuoja vaidinti į mokyklas – aktoriams, judantiems vežimėliais, tokia prieiga labai reikalinga. Deja, šioje mokykloje nepritaikytas nė vienas įėjimas. Padėję Andžejui patekti į vidų, einame toliau ir matome, kad viduje neįgaliesiems pritaikytos ir balsavimo kabinos, ir balsadėžė. Andžejus ir jo mama rinkimų komisijai įteikia savo pasus ir sėkmingai balsuoja.
Be lydinčio asmens balsuoti negalėčiau
Balsuoti ruošiasi ir V. Bandzaitė. Regėjimo negalią turinti mergina džiaugiasi, kad pirmą kartą rinkimuose galės balsuoti visiškai savarankiškai ir slaptai, nes pagrindinė informacija apie rinkimus išspausdinta Brailio raštu. Deja, Vaidai vis dėlto pagalbos pririekia. „Gerai, kad turėjau lydintį asmenį, – sako Vaida, – nes apylinkės komisijos nariai nesupažindinti, kaip elgtis su neregiais.“ Vaidai reikėjo, kad kuris nors komisijos narys padėtų rasti balsavimo kabiną ir balsadėžę. Kita problema – Vaida sako, kad komisijos nariai turėjo jai parodyti, kaip sulenkti specialių aplankalą, kuriame yra Brailio raštu parašyta informacija, nes angelės biuletenyje ir aplankale turi atitikti. Vaidai prireikė pagalbos, bet ji patenkinta, kad galėjo pati perskaityti, už ką balsuoti. „Niekada ankščiau negalėjau perskaityti, kas rašoma biuletenyje, – sako Vaida ir prisimena, kad praėjusį kartą jai biuletenius atnešė į namus. – Tai visai ne tas pats. Kai pats eini balsuoti, jautiesi lygus su visais.“
Dar vienas Neįgaliųjų centro lankytojas, vežimėliu judantis Andrejus Novikovas sėkmingai balsavo pritaikytoje rinkimų apylinkėje Pilaitėje, įsikūrusioje Kanto al. 7A. Andrejus sako, kad vienintelė bėda – nebuvo nuorodų, kuria kryptimi turi eiti ar neįgaliojo vežimėliu judėti negalią turintis žmogus. Andrejui padėjo balsuoti atėję žmonės – jie iškvietė budintį darbuotoją.
Liūdniau baigėsi šių eilučių autorei, kuri į Šilo g. 24 įsikūrusią rinkimų apylinkę norėjo palydėti neįgalią draugę. Radome dvejus laiptus, kurių mano draugė, judanti su ramentais, negalėjo įveikti, o rinkimų komisijos narė pasiūlė mums važiuoti balsuoti į Saulėtekio gatvėje esančią apylinkę arba į Vilniaus miesto savivaldybę. Teko kviestis taksi.
Belieka pasidžiaugti tuo, kas jau padaryta, ir tikėtis, kad geranoriškumo bus daugiau. Neatimkime iš negalią turinčio žmogaus orumo balsuoti tada, kada jis nori, ir ten, kur jis nori.
Straipsnio autorė: Eglė Kulvietienė