Kol vienos uostamiesčio mokyklos vis dar laukia būsimųjų pirmokėlių, kitose laisvų vietų nebebuvo jau mėnesio pradžioje. Nors priėmimas vyksta visą vasarą, Klaipėdos savivaldybės administracijos Švietimoskyriaus specialistai visus tėvelius ragina nelaukti paskutinės dienos, o vaiko labui užrašyti jį į mokyklą kuo anksčiau.
Prano Mašioto vidurinės mokyklos direktorė Janina Grigienė sakė, kad įstaigoje būsimųjų pirmokėlių tėvelių antplūdžio nesulaukta. Ir nors mokykloje buvo planuota sukomplektuoti 4 pirmąsias klases, greičiausiai pavyksią surinkti tik tris.
"Šalia mūsų yra daugiau pagrindinių mokyklų, be to, nemaža dalis jaunų klaipėdiečių šeimų iš šio rajono išsikėlė gyventi į šiaurinę miesto dalį, todėl greičiausiai tiek vaikų, kiek tikėjomės, nesusirinks", - sakė ji.
Tuo metu M. Montessori mokyklos-darželio pavaduotoja ugdymui Ramutė Saladžiuvienė tvirtino, kad jų įstaigoje pirmokų klasė kasmet būna sukomplektuota jau birželio pradžioje.
"Klasės pagrindas visuomet būna mūsų darželio ugdytiniai. Vieną kitą vaiką priimame nebent tuo atveju, jei kuris iš mūsiškių išvyksta gyventi kitur. Pavyzdžiui, šiais metais du mūsų darželį baigę vaikai išeina mokytis į ruskalbių mokyklas", - sakė pedagogė.
"Šaltinėlio" mokyklos-darželio direktorės pavaduotoja Elena Mockuvienė taip pat informavo, kad būsimųjų pirmokėlių klasė įstaigoje sukomplektuota ir daugiau vaikų priimti nebėra galimybės.
"Turime tik vieną pirmokų klasę, o mūsų pačių priešmokyklinukų šiais metais buvo 42. Taigi net dalis tų, kurie lankė "Šaltinėlio" ikimokyklines grupes, nebegali čia pasilikti. Dalis vaikų išeina į Vydūno vidurinės mokyklos muzikinę klasę, kiti - į tas mokyklas, kur mokosi jų vyresnieji broliukai ar sesutės", - pasakojo pavaduotoja.
Pasak E. Mockuvienės, vaikai į "Šaltinėlio" 1-ąją klasę priimami pagal mokyklos tarybos nustatytus kriterijus. Tačiau neslėpė, kad nuoskaudų tėvams, kurių vaikams tenka palikti pamėgtą įstaigą, vis tiek būna.
"Pirmumo teisę turi specialiųjų poreikių vaikai, našlaičiai - tiesa, šiais metais tokių nebuvo, taip pat - mūsų darbuotojų vaikai. Beje, vienas iš pačių tėvų pasiūlytų priėmimo kriterijų - 5 procentus vaikų į pirmą klasę priimti ne iš mūsų įstaigos. Tad kasmet priimame 2-3 vaikus iš miesto", - pasakojo "Šaltinėlio" darbuotoja.
Vienintelė mieste ruskalbių mokykla-darželis "Pakalnutė" šiuo metu taip pat turi jau daugiau prašymų nei gali priimti vaikų į pirmą klasę.
"Svarbu, kad tėvai žinotų tvarką"
Priimant į uostamiesčio bendrojo lavinimo mokyklas pirmumo teisę turi tie vaikai, kurie gyvena Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos tai mokyklai priskirtoje aptarnavimo teritorijoje. Tačiau nemaža dalis tėvų nežino, kad Klaipėdos mokykloms-darželiams šis principas netaikomas, todėl šių įstaigų vadovams kasmet tenka išklausyti nemažai nepagrįstų skundų ir užgaulių žodžių.
Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyriaus vedėja Gražina Šeibokienė aiškino, kad klasių komplektavimas - gana savarankiška funkcija, ir ministerija savivaldybėms nurodinėti negali.
"Tam tikri priėmimo kriterijai gali būti nustatyti mokyklos lygmeniu, rekomenduotina juos nusistatyti ir savivaldybės lygmeniu. Kad būtų patenkinti absoliučios daugumos poreikiai, turbūt taip nebūna, tačiau svarbu, kad tėvai iš anksto žinotų tvarką, idant ji nebūtų staigmena", - sakė ministerijos atstovė.
Ragina būti atsakingus
Pasak Klaipėdos savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotojos Virginijos Kazakauskienės, dėl gyventojų migracijos sunku nuspėti, kiek būsimųjų pirmokėlių norės ateiti į vieną ar kitą uostamiesčio mokyklą, todėl miesto Tarybos sprendimu tvirtinamą klasių komplektų skaičių kiekvieną rudenį tenka koreguoti.
Pasak specialistės, ir šiais metais yra mokyklų, kurios kreipėsi su prašymu leisti komplektuoti papildomas pirmąsias klases, o būsią ir tokių, kurios planuoto skaičiaus mokinių nesurinks.
"Gali būti, kad visų norinčiųjų nesutalpins "Verdenės" pagrindinė mokykla, aptarnaujanti miesto teritoriją, kuri pastaruoju metu smarkiai plėtėsi. Jei taip atsitiks, dalį šiaurinėje dalyje gyvenančių mokinių nukreipsime į Vitės pagrindinę mokyklą ir spręsime mokinių pavėžėjimo geltonuoju autobusiuku klausimą", - sakė V. Kazakauskienė.
Nors klasės komplektuojamos nuo balandžio 1 iki rugpjūčio 31 dienos, o teritorinio principo taikymas lyg ir turėtų užtikrinti vaikui vietą artimiausioje mokykloje, Švietimo skyrius ragina tėvelius nelaukti paskutinės dienos, bet kuo anksčiau užrašyti savo atžalą į mokyklą. Mat atėjus paskutinę dieną tėvams gali tekti skaudžiai nusivilti paaiškėjus, kad klasės jau užpildytos.
Švietimo skyriaus vedėja Laima Prižgintienė prisiminė, kad prieš kelerius metus Klaipėdoje jau buvo vienas labai skaudus atvejis, kai tėvams atvedus vaiką į pirmą klasę rugsėjo 1 dieną mokyklos administracija atsisakė jį priimti, nes sutartis su tėvais nebuvo pasirašyta, o laisvų vietų nebebuvo. Nors problema vėliau buvo išspręsta, tačiau viena iš svarbiausių švenčių vaiko gyvenime - Rugsėjo 1-oji - buvo nepataisomai sugadinta.