Pasiūla stiebiasi į viršų
Apie 1,5 proc. – tiek kiekvienais metais išauga Vilniaus būsto fondas. Tai reiškia, jog kasmet prie sostinėje esančių apie 250 tūkst. butų atsiranda po papildomus 2500–4000 butų, teigia Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) vadovas Mindaugas Statulevičius.
„Viskas priklauso nuo to, ką laikysime naujos statybos butu, – paklaustas, koks šiuo metu yra senų ir naujų butų santykis Lietuvos didmiesčiuose, sakė M. Statulevičius, – jeigu tik nesenesnius kaip dviejų metų, tai, be abejo, skirtumai būtų milžiniški. Bet jeigu į naujų butų kategoriją įtrauktume visus ne anksčiau, kaip 2000 m. statytus butus, kuomet buvo pradėti diegti naujesni, inovatyvesni statybos sprendimai, skaičius būtų visiškai kitoks. Remiantis šiuo atskaitos tašku, skaičiuojama, kad naujos statybos butai Vilniuje sudaro nuo 10 iki 15 proc.“
M. Statulevičiaus teigimu, pastebima, jog pirkėjai, kurie būstui įsigyti reikalingą pinigų sumą skolinasi iš bankų, dažniau renkasi butus naujos statybos pastatuose arba dar tik planuojamus statyti butus, esančius brėžiniuose. Senesnės statybos butai, savo ruožtu, labiausiai domina mažesnę paskolą nusprendusius imti pirkėjus. Tai nestebina, nes ir jų vertė rinkoje yra gerokai mažesnė.
„Pirkėjų pirmenybė naujam būstui yra itin aiškiai išreikšta ne tik dėl jo ekonomiškumo, bet ir patogesnio būsto erdvių išplanavimo“, – aiškina LNTPA vadovas.
Rinktis skatina ir kaimynystė
Tai, kad ne tik mažesnės išlaikymo sąnaudos lemia buto naujos statybos name pasirinkimą, teigia ne kartą įsitikinusi ir daugiabučių namų komplekso
„Birželio namai“ pardavimų vadovė Violeta Jezerskienė. Anot pašnekovės, pirkėjui reikšminga ir tai, kad naujuose daugiabučiuose dažniau įsikuria tvarkingesni gyventojai.
„Kitas svarbus aspektas yra tokių butų statybų kokybė. Naujausi techniniai sprendimai leidžia gerokai padidinti juose įsikūrusių pirkėjų gyvenimo komfortą – nejausti karščio vidurvasary, net ir buto langams esant į pietinę pusę, išeikvoti mažai šildymo energijos spaudžiant speigui ar kvėpuoti šviežesniu oru dėl įdiegtų rekuperatorių“, – dažniausiai gyventojų vardijamus argumentus už naujos statybos butus pateikia V. Jezerskienė.
Dar vienas motyvas, kodėl žvalgomasi į neseniai pastatytus daugiabučius, – didesnio saugumo bei estetikos poreikis. Šiuolaikiškai įrengtos laiptinės ir šalia namo esančios viešosios erdvės didina paties buto vertę, teritorijoje įdiegtos vaizdo stebėjimo kameros užtikrina saugumą.