Pernai tarp nustatytų pavojingų ne maisto produktų mūsų šalyje daugiausia buvo žaislų. Šiemet pirmą ketvirtį tokių atvejų pasitaikė dar daugiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu.
Pavojingų gaminių sąrašas kasmet keičiasi, tačiau žaislai dominuoja visą laiką. Anksčiau į sąrašą pirmiausia buvo įrašoma elektrotechnika ir žaislai. Dabar pavojingų elektrotechnikos gaminių mažiau, tačiau randama vis daugiau sveikatai kenksmingų kosmetikos produktų ir cheminių preparatų.
„Buvo toks laikotarpis, kai į Lietuvą visi vežė tai, kas kitur uždrausta, - kaip į šiukšlių dėžę ar į tokią šalį, kurioje, tikėjosi, kokybė nebus patikrinta, - sakė LŽ Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos (VNMPI) Gaminių kontrolės skyriaus vedėja Danutė Banytė. - Tačiau ir dabar mūsų prekybininkai atveža į Lietuvą prekių, kurios užsienyje kainuoja truputį pigiau ir, neišsiaiškinę visų reikalavimų, teisės aktų, pakliūva į gamintojų spąstus.“
Keistas kvėpiklis
Pastaruoju metu madinga, kad siekiant pritraukti vartotojų, kremas, pavyzdžiui, dedamas į kefyro indelį, o muiliukas yra labai panašus į pyragaitį - keksiuko formos ir kvepia šokoladu. Jei vaikas atsikąs tokio „keksiuko“, jame esančios alergizuojančios medžiagos - detergentai gali sukelti stiprų uždegimą.
Nors maisto produktus primenančiais kosmetikos gaminiais Lietuvoje draudžiama prekiauti, tokių atvejų jau pasitaikė. Produktai buvo pagaminti Latvijoje ir Didžiojoje Britanijoje.
Be to, iš Didžiosios Britanijos kaip kambario kvėpiklis buvo įvežtas cheminis preparatas - praskiesta pusiau narkotinė medžiaga, vartojama sekso reikmėms siekiant sužadinti ir apsvaiginti.
Pavojingas gaminys buvo aptiktas pernai ir Europos Sąjungos sistemoje RAPEX paskelbtas kaip draudžiamas. Anglų įmonė, prisiimanti atsakomybę kaip gamintoja, visiems savo padaliniams, kuriems pardavė vadinamuosius kambario kvėpiklius, pranešė, kad uždraudžia jais prekiauti.
„Mums parašė, kad Lietuvos platintojui buvo pranešta laišku. Lietuvos platintojas mums teigė, kad tokio laiško negavo. Dažnai taip nutinka, kad nežinai, kas iš tikrųjų yra teisus, tačiau dabar visų šios įmonės gaminių rinkoje jau nebėra, - pasakojo D.Banytė. - Mums irgi buvo pranešta, kiek tokių gaminių įvežta, parduota ir susigrąžinta iš sandėlių bei išsiųsta atgal.“
Kosmetikos gaminius įvežti lengviau nei cheminius preparatus. Esama gana daug tokių gaminių, kurie yra tarsi tarpiniai tarp vaistų ir kosmetikos, todėl verslininkas linkęs juos įvardyti taip, kaip būtų pigiau įvežti. Tačiau vėliau kyla keblumų, nes kosmetikos gaminiuose ribojamos medžiagos yra leidžiamos mažesnės koncentracijos nei vaistuose.
Šiemet mūsų rinkoje buvo aptiktas JAV pagamintas nagų lakas, neatitinkantis higienos normų. Europoje jos yra griežtesnės nei JAV o draudžiamų medžiagų sąrašas - ilgesnis.
Pavojingi žaislai
Anksčiau mūsų rinkoje buvo nustatyta pavojingų žaislų dėl mažų detalių, nes vaikai galėjo jomis paspringti ir uždusti. Dabar nustatyta, kad dalis žaislų, dažniausiai minkšti ir pigūs, turi ftalatų - kancerogeninių medžiagų. Jos į vaiko organizmą gali patekti per seiles ir prakaitą.
Pastaruoju metu pasirodė daug žaislų, kurie turi magnetukus. Jei vaikas juos prarytų, magnetukai, traukdami vienas kitą, jo organizmą smarkiai sužalotų. Gali ištikti net mirtis. Nauju Europos Komisijos sprendimu, žaislams, kurie turi magnetus, reikalingas tam tikras įspėjimas. Patvirtintas tekstas jau išplatintas visose šalyse.
Pernai Europos mastu buvo surengta didžiulė akcija dėl žaislų, kurių dažams buvo naudojamas pigmentas, pagamintas švino pagrindu. Vaikai dažnai žaislus kramto, graužia, o švinas, nuodinga kancerogeninė medžiaga, patenka į organizmą.
Dabar VNMPI tiria skundą dėl dėlionės. Ji labai dvokia, tačiau žaislų bandymo laboratorijoje nepavyko nustatyti, kuri būtent medžiaga skleidžia blogą kvapą. Kol bus galutinai išsiaiškinta, prekyba tokiomis dėlionėmis laikinai sustabdyta.
Kitas tiriamas atvejis susijęs su garso kapsulėmis. Vaikas jas sprogdino kišenėje ir apsidegino šlaunį. Anksčiau tokie žaislai buvo tikrinami tik dėl garso, dabar reikia ištirti tą ugnies pliūpsnį - ar galėjo taip nutikti, kaip teigė vaikas.
Pagaminta Kinijoje
Šiemet per pirmą ketvirtį tarp visų 34 nustatytų pavojingų ne maisto produktų buvo 13 žaislų. Jais jau nebeprekiaujama. Platintojams skiriamos baudos nuo 700 iki kelių tūkstančių litų. Pasak VNMPI Gaminių kontrolės skyriaus vedėjos, dažniausiai užtenka vieno karto, nes jei įmonė ir toliau pardavinėtų minėtus gaminius, baudos būtų dvigubai didesnės, gali grėsti ir baudžiamoji byla.
Atrodytų, paradoksas, kad būtent vaikiškų žaislų tarp nustatytų pavojingų produktų yra daugiausia. Pasak pašnekovės, dažniausiai tiriamos vartotojams skirtos prekės, o vaikų grupė yra labai didelė ir žaislų perkama gana daug.
Minėtosios dėlionės buvo įvežtos per Čekiją, o pagamintos Kinijoje. Daugiausia žaislų į Lietuvą importuojama iš Kinijos, kaip ir elektrotechnikos prekių.
„Lietuvoje itin daug kiniškų prekių, ir būtent dėl didelio kiekio susidaro įspūdis, kad nesaugiausi - kiniški žaislai. Nežinia, kas nutiktų, jei Lietuva gamintų tiek daug žaislų?! - retoriškai klausė pašnekovė. - Yra labai daug gerų kiniškų prekių. Pavyzdžiui, indai, taip pat kinai yra geriausi tekstilininkai pasaulyje. Man tenka daug keliauti, tad kitose šalyse matau nepaprastai geros kokybės gaminių, tačiau musų verslininkai tokių nelabai atveža. Jie renkasi paprastesnius.“
Vario nerasta
Pašnekovė prisiminė atvejus, kai problemų kilo dėl pavojingų elektrotechnikos prietaisų ir dujinių viryklių. Prekybininkai skaičiuoja, kas jiems labiau apsimoka, ir įveža, pavyzdžiui, dujines virykles visiškai nekreipdami dėmesio, kad jos skirtos kitam dujų tipui. Arba nepasidomi, kaip elektros įrenginys jungiamas į tinklą. Lietuvos elektros tinklai skiriasi nuo kitų šalių, todėl reikalingas kitoks laidas.
„Eilinis vartotojas tokių dalykų gali ir nesuprasti, jam tik svarbu išsivirti pietus, tačiau verslininkas turi žinoti, ką parduoda, - sakė D.Banytė. - Štai užsisakė elektrinę viryklę Turkijoje ir nurodė: „Man nesvarbu, ką sudėsi, tačiau turi kainuoti ne daugiau kaip tiek ir tiek dolerių.“ Vėliau gamintojas parodė sutartį ir dokumentus, kokios detalės sudėtos. Pavyzdžiui, laidas, kuriame vario nerasta. Gamintojas teigė mėginęs paaiškinti verslininkui, kad tokių niekas neužsako, tačiau šis patvirtinęs, kad laidas turi kainuoti ne daugiau kaip keturis dolerius.“
Dėl skalbyklių ir aukštų vaikiškų kėdžių mechanizmo teko susirašinėti su italais. Pavojingos buvo nustatytos ir prancūzų pagamintos vaikiškos kėdės. Pasirodo, prancūzai iki tam tikrų metų turėjo savo standartą, kuriuo buvo leidžiama naudoti mechanizmą, turintį tik vieną fiksavimą. Dabar galioja ES standartas, tad šiuo metu jo nebeatitinkančias kėdes prancūzai pardavė mūsų verslininkui.
Žuvo žmogus
„Mūsų šalis tampa šiukšlynu dėl mūsų verslininkų noro pirkti pigiau. Anksčiau net ir tokios kontrolės kaip dabar nebuvo, tačiau visada atranda ką įvežti, - sakė D.Banytė. - Visos naujosios ES šalys turi panašių bėdų. Pavyzdžiui, bulgarai skundėsi, kad įvežama daug pavojingų prekių, o verslininkai sutinka jas nupirkti, nes šalies perkamoji galia palyginti dar nedidelė, tad ir susigundoma tokiais dalykais. Kiti tai daro ir dėl nežinojimo - kol kas nėra tokios išsilavinusios verslininkų klasės.“
Prieš kelerius metus pasitaikė toks atvejis, kai į Lietuvą buvo mėginta įvežti pasenusią amerikietišką kosmetiką. Netinkamos naudoti kosmetikos naikinimas brangiai kainuoja, todėl amerikiečiams buvo pigiau ją vežti į Lietuvą. Viskas paaiškėjo, kai naikinant pasienyje atimtą ir muitinės sandėliuose dar kelerius metus laikytą kosmetiką žuvo muitininkas.
Atšaukti ir surinkti
Pernai VNMPI „Valstybės žinių“ informaciniame priede paskelbė 76 pavojingų gaminių sąrašą. Iš jų 19 rinkoje buvo ribojami laikinai, kol bus išsiaiškinta, ar tikrai tas gaminys yra pavojingas, nes kartais kokybės klausimas būna ginčytinas, todėl atliekami pakartotiniai tyrimai. Jei pasitvirtina, kad gaminys yra pavojingas, tokia išvada paskelbiama dar kartą.
Pavojingus gaminius ne tik draudžiama pardavinėti ir pateikti rinkai, pastaruoju metu pradėtas taikyti ir vadinamasis atšaukimas. Pardavėjas turi iš vartotojų susirinkti jau parduotus gaminius. Parduotuvėje arba spaudoje paskelbiama, kad tokie ir tokie gaminiai nustatyti kaip nesaugūs, tad prašoma vartotojų juos grąžinti, o tokių prekių pirkėjams atiduodami pinigai. Pardavėjai praneša inspekcijai, kada paskelbė atšaukimą, o vėliau - kiek prekių buvo atnešta. Žinoma, tokių gaminių grąžinama nedaug.
„Atsiranda vis naujų prekių ir jų modelių, - pasakojo Gaminių kontrolės skyriaus vedėja. - Pavyzdžiui, dabar esu rami dėl cemento. Anksčiau beveik visas jis buvo gaminamas naudojant šešiavalentį chromą. Šiemet tokio jau neaptikta. Šiuo metu ir asbestas nenaudojamas šiferio gamybai. Tačiau yra galvosūkis dėl požeminių komunikacijų dangčių. Gaminys neatitinka standartų ir neaišku, ar jis saugus, todėl tam tikrų dangčių pardavimas laikinai apribotas.“
Gaminių prekybos ribojimą labai kontroliuoja verslininkai, todėl inspektoriams reikia išsamiai viską ištirti, kad nesuklystų. Itin didelių problemų kyla dėl statybos gaminių, kai verslininkas į juos būna investavęs daug pinigų. Suklysti būtų nedovanotina, todėl geriausia išeitis, pasak pašnekovės, yra prevencija - šviesti verslininkus. Tada jie ir patys mažiau nukenčia, ir nebūna tokių drastiškų situacijų.
Bulgariškas metodas
Pernai ES mastu buvo tikrinami rinkoje esantys ilgikliai. Kiekviena šalis turėjo atrinkti po dešimt blogos kokybės. Lietuvoje įtarti buvo devyni ilgikliai. Išbandžius juos laboratorijoje, paaiškėjo, kad šeši iš jų buvo nesaugūs, trys paskelbti kaip pavojingi Europos mastu, nes buvo platinami ir kitose ES šalyse.
Šiemet toks rinkos priežiūros projektas visos ES mastu rengiamas dėl soliarumų, magnetų, naudojamų žaisluose, ir vaikiškų drabužių raištelių ilgio. Nors visose šalyse yra įvestas reglamentas dėl raištelių ilgio ribojamo, vaikų saugumo problema vis dar aktuali. Kaip ir dėl žaislų, kurie turi magnetus.
Dėl soliarumų buvo atlikti moksliniai tyrimai. Jų duomenimis, naudojantis soliariumais padaugėja odos ligų ir odos vėžio atvejų. Buvo ištirtos įvairios lempos ir nustatyta, kad soliariumuose jos turi būti naudojamos tik tam tikro galingumo ir šviesumo. Lempas būtina keisti. Taip pat turi būti ribojamas deginimosi laikas ir būtina įspėti, kokia grėsmė gali kilti.
„Ne paslaptis, kad verslininkai, norėdami per tą patį laiką aptarnauti didesnį skaičių žmonių, leidžia rinktis ilgesnius seansus, kad žmogus iš karto taptų rudas. Be to, turi būti kontroliuojamos ir medžiagos, kurios naudojamos įdegio efektui pasiekti, - sakė pašnekovė. - Žinoma, verslininkai labai priešinasi, nes apskaičiavo, kiek patirs nuostolių, kai viskas vyks lėčiau.“
VNMPI rengia reidus ir turguose, nors ten atlikti patikrinimą labai sunku: kol vienoje vietoje tikrina, kiti prekeiviai paleidžia tam tikrą muziką, kuri girdima visame turguje, o kiti, supratę duotą ženklą, kaipmat susitvarko. Sėkmingas buvo reidas Gariūnų turguje, kai buvo sutelktos iš karto penkios inspektorių grupės iš visos Lietuvos.
„Mums bulgarai sakė, kad jie taip daro, - prisiminė D.Banytė, - ir mes supratome, kodėl pažeidimų visada randame tik viename punkte. Nors keliuose punktuose yra žaislų kioskai, kitur jie vis būna uždaryti. Pasirodo, ir pas mus taip pat, kaip Bulgarijoje - ateini tikrinti, kas nors paleidžia muziką ir taip įspėja kitus.
Milda Kniežaitė