• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į Ukrainą, Charkivo regioną, penktadienį išvykę trys lietuviai medikai teigia, jog prieš Rusijos agresiją kovojančiai šaliai reikia didesnės Lietuvos sveikatos sektoriaus pagalbos.

Į Ukrainą, Charkivo regioną, penktadienį išvykę trys lietuviai medikai teigia, jog prieš Rusijos agresiją kovojančiai šaliai reikia didesnės Lietuvos sveikatos sektoriaus pagalbos.

REKLAMA

Lietuvos ministerija teigia, jog medikai nėra siunčiami, nes Ukrainos institucijos neišreiškia poreikio dėl tokių misijų.

Organizacijos „Mėlyna/Geltona“ („Blue/Yellow“) iniciatyva išvykusios slaugytojos Onė Bartkienė, Vaiva Jankienė bei šeimos gydytojas rezidentas Skirmantas Krunkaitis Ukrainoje dirbs mėnesį.

„Patirtis yra labai reikalinga, labai svarbi. Aš manau, kad turėtų atsirasti daugiau medikų iš Lietuvos, kad mes žinotume ką tai reiškia, kaip tai atrodo, kokie yra poreikiai pacientų, kokios yra daromos klaidos, kokie yra geri dalykai“, – kelios valandos prieš išvykimą žurnalistams kalbėjo O. Bartkienė.

„Problema yra tokia, kad nėra didelio noro medikus ten vežti, be atsiradusios šitos progos. Paskutinį kartą, kaip medikai važiavome dirbti rudenį ir iki to laiko nebuvo jokios tokio pobūdžio misijos“, – teigė S. Krunkaitis.

REKLAMA
REKLAMA

Minėti sveikatos specialistai jau yra savanoriavę Ukrainos Čerkasų apskrities ligoninėje bei Bučos rajono ambulatorijose. V. Jankienės teigimu, į ketvirtą misija medikai išvažiuoja „labai ramiai“.

REKLAMA

Iš Vilniaus išvykę medikai dirbs mobilioje ambulatorinėje komandoje, su lėtinėmis ligomis sergančiais, psichologinių problemų turinčiais pacientais, diagnozuojant ir skiriant darbus, atliekant procedūras bei slaugą.

Tikisi ilgalaikio projekto

Anot S. Krunkaičio, pirmasis tikslas yra „nuvažiuoti ir dirbti vietose, kurios yra deokupuotos“, taip pat pamatyti, kas vyksta pafrontės medicinos punktuose, suteikti pagalbą.

REKLAMA
REKLAMA

Anot „Blue/yellow“, siekiama, kad tai būtų ne vienkartinė misija, bet ilgalaikio projekto pradžia. 

Kartu su medikais į Charkivą keliaus Rotary klubo nupirkti kraujo ir šlapimo analizatoriai, C-reaktyvinio baltymo analizatoriai, regentai, taip pat planuojamas medikamentų pirkimas ir pristatymas misijos tikslams. 

Prie misijos įgyvendinimo kartu su medikais prisideda „Blue/yellow“ įkūrėjas Jonas Ohmanas, organizacijos Ukrainos padalinio vadovas Olegas Abramičevas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Blue/yellow“ jau seniai mato poreikį siųsti mūsų žmones į fronto teritoriją, į pafrontę dirbti, matyt sąlygas, be jokios abejonės, išsiaiškinti dėl padėties, įvairių dalykų. Į mus jau kreipėsi medikai, kurie yra buvę (...), kurie yra pasiruošę vykti į Charkivo sritį“, – teigė J. Ohmanas.

„Šitas projektas susideda iš kelių dalių. Vienas, svarbiausias – pavadinkime, žvalgybos darbas. Mes privalom ten būti, mes privalome ten važiuoti, suvokti padėtį“, – pažymėjo jis.

REKLAMA

„Charkive reikia visko“

Pasak jo, Lietuva turi padidinti buvimą Ukrainoje, efektyvinti paramą bei geriau suvokti, kas regione vyksta.

„Mes, Lietuva, mes esam kare ir mes turime elgtis atitinkamai. Tiesiog žmonės turi būti, suprasti, išsiaiškinti – situacija yra labai rimta, ir mes elgiamės pagal šitą suvokimą ir manau, kad vertėtų valstybei labai mąstyti apie šitą aspektą. Mes darom, ką darom, viskas gražu, bet reikia daryti daugiau, plačiau, su ilgesnėmis perspektyvom. Mes esam kare“, – sakė „Blue/yellow“ įkūrėjas.

REKLAMA

O. Abramičevas pažymėjo, kad „Charkive reikia visko“.

„Mes daugiau kaip pusę metų buvome apšaudomi, dabar miestas išvaduotas, bet visa infrastruktūra suniokota, viskas sugadinta, žmonės liko be darbo ir be pinigų“, – sakė savanoris.

„Ambulatorijos, medicinos punktai sugriauti, didelė problema, kad žmonės išvažiavo iš šio regiono į Lietuvą, į Europą, trūksta darbuotojų, ir yra labai didelis medicinos pagalbos poreikis“, – kalbėjo vyras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Charkivo sritis pernai buvo atkovota iš Kremliaus pajėgų, tačiau antrasis pagal dydį Ukrainos miestas karo metu yra smarkiai bombarduojamas.

Darbovietės išleidžia noriai

„Blue/yellow“ taip pat pažymi, jog O. Bartkienę bei S. Krunkaitį Santarų klinikos išleido iš tiesioginio darbo palikdamos užmokestį, V. Jankienė šiuo metu nedirba ir vyksta savo sąskaita. Anot S. Krunkaičio, administracijos noras išleisti medikus yra didelis.

REKLAMA

Į Ukrainą praėjusių metų vasarį vyko Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) organizuota oficiali medikų misija, jos sudėtyje buvo 24 medikai, nors norinčių skaičius siekė 250.

„Ministerijos pozicija yra tokia, kad jie bendrauja ministerijų lygmenyje ir kol jie negauna užklausos ministerijos ministerijai tol jie nepriima sprendimo, o tai padaryti yra gan sudėtinga, o kartu su „Blue/yellow“, kada jie nuolatos būna Ukrainoje, turi lokalius poreikius, tai galima daug lengviau ir lanksčiau teikti tą pagalbą“, – pažymėjo S. Krunkaitis.

REKLAMA

SAM pažymėjo, jog teikiant pagalbą Ukrainai yra nuolat bendradarbiauja su šios šalies kolegomis. Ministerijos atstovas Tomas Bagdonas nurodė, kad Ukraina formuoja poreikį, o Lietuva reaguoja pagal galimybes.

„Šiai dienai prašymų dėl medikų misijų nėra gauta, o iš viso suorganizuota viena oficiali medikų misiją į Ukrainą. Aktyvesnis bendradarbiavimas vyksta dėl karių gydymo ir reabilitacijos Lietuvos gydymo įstaigoje. Iš viso gavus prašymus, gydymo ir reabilitacijos paslaugos suteiktos 159 asmenims, iš jų trys vis dar gydomi“, – BNS atsiųstame komentare pažymi ministerija.

Tuo tarpu, SAM duomenims, medicininė reabilitacija suteikta 155 pacientams, keturiems aktyvus gydymas, taip pat perduotas greitosios pagalbos automobilis, medicininės priemonės, vaistai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų