Žmogaus teise ginanti JAV įsikūrusi organizacija „Humans Rights Watch“ apkaltino Gruzijos vyriausybę „peržengus visas ribas“ kovoje prieš opozicijos protestus praėjusį mėnesį, BBC.
Organizacijos atstovai teigia, kad policija persekiojo ir mušė taikius demonstrantus, gąsdino ir grasino žurnalistams. Vandens patrankos, guminės kulkos bei ašarinės dujos buvo naudojamos kovoje prieš taikius protestantus, reikalaujančius prezidento Mikhailo Sakašvilio atsistatydinimo. Prezidentas netgi buvo įvedęs nepaprastąją padėtį. „Lapkričio 7 dienos prievartinis protestų numalšinimas nebuvo legitimus ir rimtai pakenkė Gruzijos kaip valstybės, gerbiančios žmogaus teises, tarptautinei reputacijai“ – teigė „Humans Rights Watch“ atstovė.
Tbilisis kritikos susilaukė ir iš Briuselyje įsikūrusios „Tarptautinės krizės grupės“, konsultuojančios šalis kaip spręsti konfliktus. Grupės išplatintame pranešime teigiama, kad Vakarus, kurie iki šiol Gruziją laikė demokratijos švyturiu autoritarinių režimų valdomame regione, šokiravo represinis bei neproporcingas vyriausybės išpuolis prieš taikius protestuotojus.
Priminsime, kad pats Gruzijos prezidentas M. Sakašvilis teigė, jog protestai yra inspiruoti Maskvos ir nepaprastoji padėtis buvo būtina priemonė siekiant apsisaugoti nuo galimo perversmo. Protestai, raginantys M. Sakašvilį apleisti prezidento postą dėl kaltinimų korupcija bei autoritariniu valdymo stiliumi, buvo patys didžiausi nuo pat Rožių revoliucijos, nuvertusios Eduardo Ševardnadzės režimą.
Naujojo prezidento rinkimai šalyje vyks sausio 5 dieną. Juose M. Sakašvilis susigrums su opozicijos kandidatu Levanu Gachechiladze.