Margarita PŪDŽIUVIENĖ
Jeigu gerą jausmą išreikštume garsu, Ligitai neabejotinai jis skambėtų murkimu. Jei kurią iš jos laikomų kačių norintį priglausti žmogų gyvūnas apdovanoja šiuo garsu, moteris su palengvėjimu atsikvepia – gal abiejų biolaukai sutapo ir beglobis augintinis atrado savo šeimininką. Šiuo metu jos garaže akutėmis spingsi šeši gyvūnai, visiems žūtbūt reikia rasti naujus namus.
Prieglaudą įkūrė garaže
Kai straipsnis buvo parengtas spaudai, kačių globėja paskambino ir paprašė žūtbūt nerašyti jos adreso.
– Jei sužinotų, kur gyvenu, – „apmėtytų“ katėmis, – šmaikščiai nuskambėjo Ligitos paaiškinimas.
Pasak moters, žmonės gali pasinaudoti proga greta jos namų suvežti visas kates, kurių nori atsikratyti. Jos pasakojimu, dažni atvejai, kai gyvūnas šeimoje nepageidaujamas ir jo atsikratoma kam nors tiesiog per tvorą įmetant į kiemą.
Ir taip dauguma į Ligitą kreipiasi prašydami priglausti nepageidaujamus katės atsivestus kačiukus.
Ne vieną savo globotinių moteris į namus parsineša pati. Tiesiog negali praeiti pro laukinę suvargusią katę, rūpinasi ir jų sterilizavimu.
– Viskas prasidėjo nuo to, kai gretimame name aptikau kačiukus atsivedusią katę ir ją priglaudžiau. Vėliau internetu keliai susikirto su gyvūnų globos organizacijai „Lesė“ atstovaujančia Viktorija Naujokaite. Viskas vyko natūraliai, kaip „apėjau“ katėmis, pati nepajutau, – šypsosi Ligita.
Ji – oficiali gyvūnų globos organizacijos „Lesė“ globėja. Ligitos būstinė ir vieta, kur laiko beglobes kates, – namų garažas.
– Greit tu mane visiškai iškraustysi, kažkada man juokais pasakė vyras, – prisiminusi juokiasi Ligita.
Laimei, vyras žmonos savanorystę palaiko, pasak jos, kitaip kačių jų namuose nebūtų.
Esmė – sterilizuoti
„Tauragės kurjerio“ žurnalistei atvykus į Ligitos namus, greta vandens šildytuvo įkurdinta margakailė Mona tvarkėsi po savo kraiko dėžutę, virš jos narvelyje akutėmis spingsėjo dvi ilgaplaukės Čelsė ir Čika. Šias pūkuotukes Ligita parsivežė iš Joniškės sodų. Moteriai buvo pranešta, kad soduose benamė katė atsivedė kačiukų. Ligita namo parsigabeno visą kačių šeimyną, mamą jau sterilizavo ir vėliau paleis atgal į sodus, o jos katytėms ieško šeimininkų. Tokia „Lesės“ idėja – beglobiams surasti šeimininkus arba juos sterilizavus paleisti ten, kur buvo rasti. Gyvūnus priglaudžiantieji taip pat raginami juos sterilizuoti.
– Tai, kad daugiabučių namų kiemuose senutės šeria kates, dar nėra blogai, blogai, kad tie gyvūnai veisiasi, – sako Ligita.
Neseniai moteris už prekybos centro „Rimtija“ pagavo kitos katės palikuonis, sako ieškanti jų mamos.
– Jau išsiaiškinau, kas tas kates šeria. Prisakiau tai močiutei šeštadienį neduoti katei maisto, nes mėginsiu ją įvilioti į kačių gaudyklę, – keistokus, tačiau kilnius planus dėstė Ligita.
Kas būna nesutapus biolaukams...
Jos turima kačių gaudyklė – narvelis, kuriame padedamas maistas, katei įėjus į vidų jos svorio paveiktas mechanizmas uždaro narvelio duris ir taip katė pagaunama. Ligita turi ir dar vieną labai naudingą narvelį, jis skirtas laukinių kačių skiepijimui. Specialiai internetu parsisiuntė iš užsienio. Viena narvelio siena dviguba. Pro narvelio šoną be sunkumų galima atlikti skiepijimo procedūrą.
Mums šnekučiuojantis pro gretimo narvelio grotas letenėlę kyšteli grakšti juodmargė Tina. Žaisminga katė mėgina atkreipti dėmesį. Šnekinama nurimsta, žiūri, krypteli galvelę, kniaukteli. Jei niekas į ją nežiūri, nubėga skimbtelti pakabintu skambalėliu, jei ilgėliau įsistebeiliji – murkia.
– Ar murki, saulyte? – meiliai kreipiasi Ligita.
Tina – viena ilgiausiai prieglaudoje užsibuvusių švelniakailių. Tris mėnesius nepavyksta jai rasti šeimininkų. Tiesa, buvo vieni sutikę ją priimti, tačiau po savaitės grąžino teigdami, kad katė pridergė į gėlių vazoną ir apskritai varto gėles. Ligita tokius atvejus, kai gyvūno užsigeidę žmonės jį grąžina, vadina „biolaukų nesutapimu“.
– Čia kaip su žmonėmis, su kai kuriais norisi būti, o su kitais ryšys nesimezga, – įsitikinusi Ligita.
Daugelis skambinančiųjų prašo priglausti
Pernai moteris namus surado 54 katėms ir šunyčiui. Šeimininkų ieško platindama skelbimus internetu, bendradarbiauja su vietinių laikraščių redakcijomis. Kaip tik pokalbio metu jai paskambino. Skambinančioji teiravosi, ar galėtų priglausti kokią meilią katytę. Susidomėjusiajai pasiūlyta atvykti apžiūrėti gyvūnų. Padėjusi ragelį Ligita nudžiugo, kad kaip tik tiktų viena iš seserų: Čelsė arba Čika – pūkuotos, meilios...
Skambučių Ligita sulaukia kasdien, tačiau, deja, dauguma skambinančiųjų prašo priimti jų kates.
– Tada prašau dar kiek palaikyti ir mėginu surasti šeimininkus. Prašau, kad atsiųstų nuotraukas, skelbiu jas internete. Kartais beglobėms pavyksta per porą dienų surasti namus. Dar bendradarbiauju su pora savanorių, kurie kates taip pat laikinai priglaudžia, kai prireikia. Taip lengviau, – sako Ligita.
Daugiausiai vienu metu Ligitos namų garaže buvo apgyvendinta 12 kačių. Moteris džiaugiasi, kad jos antroji pusė – tolerantiškas, supratingas, ją palaiko. Kartais net savo pinigų prideda, kai pritrūkstama einamosioms kačių išlaidoms.
Daugiausiai meilumo – laukinukėms
„Lesė“ lėšas kaupia iš gyventojų skiriamų 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio. Organizacijos pinigai skiriami kačių kraikui, maistui, higienos priemonėms, vaistams. Ne visada tų pinigų pakanka. Kartais atsiranda nenumatytų išlaidų. Neseniai Ligitai atgabentas kačiukas sulaužyta koja.
– Teko vežti į Kauną, kur jam buvo atlikta 120 eurų kainavusi operacija. Koja varžtais suvaržyta šešiose vietose. Apie mėnesį kačiukas turėjo būti su įtvaru. Pasveiko ir jam buvo surasti šeimininkai, – prisiminimais dalijasi globėja.
Moters pasiaukojimas gyvūnams aplinkinius stebina, kelia pagarbą.
– Nesu sulaukusi klausimų, kam man to reikia, – šypsosi moteris. – Nežinau, gal aš taip šiuo metu įprasminu savo gyvenimą. Tiesiog atėjo laikas, kai norisi būti naudingai.
Ligitos aplinkos žmonės ją palaiko, į svečius užsukančios draugės katytes paglosto, apdalija meilumu, kurio, pasak Ligitos, niekada ne per daug. Visi moters vakarai skirti šiems švelniakailiams. Ypač daug dėmesio skiriama laukinukėms, kurias reikia ir prie širdies priglausti, ir pamyluoti, ir panešioti, kad taptų jaukesnės savo naujiesiems šeimininkams.
Norintieji tapti kačiukų globėjais teiraukitės tel. 8 624 35 217 arba stebėkite skelbimus mūsų laikraštyje. Psichologai patvirtintų – atrastas ypatingas ryšys su gyvūnu teigiamai veikia organizmą ir veja šalin liūdnas mintis.