Duotas pusmetis
Kaip skelbia Lietuvos bankas, vienas svarbiausių pokyčių kaupiant II pakopoje, yra privalomas investavimas pagal gyvenimo ciklo principą. Tai reiškia, kad visi pensijai kaupiantys gyventojai bus automatiškai perkelti į jų gimimo metus atitinkančius pensijų fondus: 1954–1960, 1961–1967, 1968–1974, 1975–1981, 1982–1988, 1989–1995 ir 1996–2002 gimimo metų dalyvių grupėms.
Tiesa, kaip pažymi Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) prezidentas Šarūnas Ruzgys, iš tiesų fondų bus aštuoni.
„Aštuntas yra išmokų fondas, į kurį bus pervesti visi pensinio amžiaus sulaukę dalyviai. Tai reiškia, kai žmogui sukanka 65 m., jis iš vieno iš septynių fondų perkeliamas į pensinio amžiaus fondą“, – paaiškina Š. Ruzgys.
Perkelti visus II pakopos dalyvius į vieną iš gyvenimo ciklo fondų bendrovės privalės per pirmąjį 2019 m. pusmetį – iki liepos 1 d. Tai reiškia, jog vienos pensijų kaupimo bendrovės dalyvis į vieną iš septynių amžiaus principu paremtų fondų gali būti perkeltas vasarį, o kitas balandžio viduryje ar dar kitu metu.
LIPFA vadovo teigimu, visiems II pakopos dalyviams taip pat bus suteikta galimybė pasirinkti norimą gyvenimo ciklo pensijų fondą dar iki automatinio visų dalyvio pervedimo.
Pažymima, kad jeigu asmuo ir toliau nusiteikęs likti II pakopos dalyviu, nieko papildomai daryti jis neturės. Tačiau jeigu dirbantysis nėra patenkintas jam priskirtu fondu pagal gimimo datą, jį pakeisti taip pat bus galima. Tiesa, tokiu atveju reikės pasirašyti papildomus dokumentus.
„Bus galima sudaryti fondo pakeitimo sutartį. Joje dalyviui bus išvardinti įspėjimai apie visas galimas rizikas. Pavyzdžiui, kad fondo vertė gali svyruoti daugiau nei jam priklausytų pagal jo amžių“, – sakė Š. Ruzgys.
Lietuvos banko teigimu, naujieji fondai, sulig dalyvių artėjimu prie pensinio amžiaus, taps vis konservatyvesni. Tai reiškia, kad didžiausia fondo investicinio portfelio rizika bus 1996–2002 gimimo metų dalyviams, o mažiausia 1954–1960 gimimo metų dalyviams.
Investuoja ne pagal amžių
Anot Š. Ruzgio, kiekviena pensijų kaupimo bendrovė savo klientams privalo nurodyti kiekvieno fondo sudėtį – kiek jame yra rizikingų ir ne tokių rizikingų aktyvų.
Pavyzdžiui, kaip nurodo „INVL Asset Management“ pensijų bendrovė, jos gyvenimo ciklo fondai į akcijas investuos kol dalyviams sukaks 48 metai. Likus 17 metų iki pensijos, akcijų dalis fonde bus pradėta mažinti.
„Swedbank investicijų valdymas“ skelbia, kad rizikingų aktyvų, tokių kaip akcijų rinkos, dalis mažinama nuo 90 proc. kaupimo pradžioje iki 15 proc. kaupimo pabaigoje.
„SEB investicijų valdymo“ vadovo Virgilijaus Mirkės teigimu, nors laisvai rinktis vieną ar kitą pensijų fondą Lietuvoje buvo galima ir anksčiau, bet tokia galimybe naudojosi nedaugelis.
„Lietuvos banko duomenimis, maždaug 7 iš 10 dalyvių pensijai kaupia fonde, kuris neatitinka jų amžiaus. Kas antras kaupiantis dalyvis investuoja pernelyg konservatyviai ir taip rizikuoja, kad nesukaups pakankamos pensijos“, – sako V. Mirkės.
Visiems II pakopoje kaupiantiems dirbantiesiems taip pat primenama, kad ir toliau išlieka laisvė pakeisti vieną pensijų fondų valdytoją kitu.