Šiaulių universiteto (ŠU) studentė Rita Lukošūnaitė savo iniciatyva atliko šiauliečių ir vilniečių viešosios nuomonės tyrimą dėl naujos Visagino atominės elektrinės statybos.
„Valdžia privalo mūsų visų atsiklausti tokiu svarbiu klausimu,“ – teigia studentė, surengusi „mini referendumą“ ir nustebinta žmonių aktyvumo.
Dauguma atominės nenori
Rita Lukošūnaitė, ŠU lietuvių filologijos ir ryšių su visuomene specialybės IV kurso studentė, klausė Šiaulių ir Vilniaus gatvėse sutiktų žmonių nuomonės.
Pasirinko tas miestų gatves, kuriose didžiausi praeivių srautai: Šiauliuose – Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvarą, Vilniuje – Senamiestį. Vienur ir kitur apklausė po 100 žmonių.
Tyrimo rezultatai parodė, jog ir šiauliečių, ir vilniečių nuomonės yra panašios. Didžioji dauguma respondentų nepritarė Visagino AE statybai.
Šiauliuose nepritarančiųjų buvo 68 procentai, pritarė 30 procentų, o 2 procentai respondentų neturėjo nuomonės.
Vilniuje nepritarė naujos atominės statybai 60 procentų, pritarė – 35 procentai, neturėjo nuomonės – 5 procentai respondentų.
Apklaustųjų sostinėje amžius – nuo 18 iki 69 metų, amžiaus vidurkis – 32 metai. Tarp respondentų 46 procentus sudarė moterys ir 54 procentus vyrai.
Šiauliuose jauniausias paklaustasis buvo septyniolikmetis, o vyriausias – 75-erių senjoras. Šiauliečių respondentų amžiaus vidurkis – 35 metai.
Nori būti išklausyti
„Nustebino, jog abejingų naujos atominės statybai yra toks mažas procentas, – sako Rita Lukošūnaitė. – Tikėjausi, jog tokių bus daugiau. Mes, lietuviai, esame linkę sėdėti namuose ir niekuo nesidomėti, kol mūsų asmeniškai nepaliečia. Bet paaiškėjo, jog absoliučiai daugumai respondentų atominės klausimas yra labai aktualus, jog žmonės yra socialiai susirūpinę.“
Ji pabrėžia, jog visose amžiaus grupėse buvo nepritariančių projektui, bet dažniausiai prieš jį pasisakė jaunimas iki 30 metų. Pritariančių projektui daugiau buvo tarp vidutinio amžiaus respondentų – keturiasdešimtmečių.
Iniciatyvi studentė prisipažįsta, jog rengėsi atlikti tik statistinį tyrimą, bet „sausa statistika“ buvo peržengta.
„Buvau nustebinta žmonių aktyvumo, – sako Rita. – Jiems neužteko tik atsakyti „taip“ ar „ne“. Norėjo išreikšti savo nuomonę, dėstė argumentus, aiškino, kodėl mano vienaip ar kitaip.“
Ant svarstyklių – saugumas ir ekonominė nauda
Tyrėjos teigimu, nepritariantys baiminasi, jog projektas yra labai pavojingas. Neigiamas asociacijas jiems kelia Fukušimos atominės katastrofa ir tai, jog Visagine bus statomas būtent japonų reaktorius. O antra, jog Lietuvai tai bus „labai brangus malonumas“.
Žmonės sakė:"Japonai patys uždaro atomines, o savo reaktorių perša mažiau išsivysčiusiai šaliai. Už atominės statybą mokėsime milijardus litų, o elektra bus brangesnė.“
O teigiamą nuomonę, anot tyrėjos, lėmė būtent ekonominės priežastys.
„Pasisakę už naują atominę yra įsitikinę, jog elektra bus pigesnė, o Lietuva taps konkurencingesnė, pritrauks investuotojų, kurie sukurs naujų darbo vietų“, – vardija respondentų argumentus tyrimo iniciatorė.
„Man pačiai rūpi“
R. Lukošūnaitė prisipažįsta, jog tyrimą inicijavo neatsitiktinai: „Esu socialiai aktyvus žmogus ir man buvo įdomu, kaip reaguoja piliečiai į atominės projektą.“
Ji neslepia, jog pati laikosi neigiamos nuomonės. Yra įsitikinusi, jog šiuo atveju saugumo svertas yra pats svarbiausias ir turi lemti projekto likimą.
„Man 27 metai, su sužadėtiniu esame apsisprendę Lietuvoje gyventi ir čia auginti savo vaikus, ir nenorėčiau, kad jiems būtų užkrautas potencialus pavojus, – sako Rita. – Atominė, net jeigu bus labai saugi, gali tapti išorinio pavojaus – teroristų atakų – objektu. Tokių elektrinių geriau neturėti, o šalies ekonomiką kelti kitais būdais.“
Jauna moteris pabrėžia, jog „nesugebame Ignalinos atominės uždaryti, nesusitvarkome su jos branduolinėmis atliekomis, o statysime naują atominę – neginčytina, kad tai per daug pavojinga mažai valstybei.“
„Valdžia apskritai dabar mažai tariasi su žmonėmis, – mano studentė. – Jai tai – tik naujas ekonominės naudos šaltinis, o į pavojus neatsižvelgia. Tokia valdžios pozicija pykdo žmones, tai pajutau ir per tyrimą, būtent todėl taip aktyviai jie stengėsi išsakyti savo nuomonę. Referendumas turi būti surengtas. Visų Lietuvos piliečių reikalas nuspręsti, ar turi stovėti toks pavojingas statinys mūsų valstybėje. Nes tarp trijų atominių atsidūrę nelaimei atsitikus neturėsime nė kur evakuotis.“