• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nepakanka žinoti, kodėl verta rūšiuoti šiukšles ar išjungti be reikalo gretimame kambaryje degančią elektros lemputę. Svarbu ir pačiam tai daryti. „Pradėk nuo savęs“ ragina laida apie ekologiją ir projekto analogišku pavadinimu iniciatoriai.

Nepakanka žinoti, kodėl verta rūšiuoti šiukšles ar išjungti be reikalo gretimame kambaryje degančią elektros lemputę. Svarbu ir pačiam tai daryti. „Pradėk nuo savęs“ ragina laida apie ekologiją ir projekto analogišku pavadinimu iniciatoriai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Plačiau apie projektą pasakoja jį vykdančios viešosios įstaigos „Energijos taupymo priemonės“ vadovė Dalia Juočerytė.

REKLAMA

Kaip gimė idėja keliauti po Lietuvą ir rengti seminarus aktualiomis aplinkosaugos temomis?

Mūsų kūrybinė grupė jau ne vienerius metus kuria televizijos laidas apie aplinkosaugą. Pastebėjome, kad žmonės labai laukia, tikisi atgalinio ryšio. Kad mes, nuvykę į vieną ar kitą vietą, ne tik galime sužinoti, ką nors naujo, įdomaus, bet ir patys galime pasidalinti naudinga informacija su aplinkiniais. Taip ir nusprendėme, važinėdami po šalį, ne tik filmuoti reportažus laidai, bet su savimi vežtis ir lektorių, kuris pravestų teorinį–praktinį seminarą pasirinkta aplinkosaugos tema. Savo seminarų ciklą pavadinome taip pat, kaip ir šiuo metu rodomą laidą – „Pradėk nuo savęs“.

REKLAMA
REKLAMA

Gal galite įvardinti aktualiausias nūdienos aplinkosaugos problemas?

Šiandien viena didžiausių aktualijų Lietuvoje – atsinaujinanti energetika. Seminarų metu ne tik edukuojame žmones, bet išgirstame, kas jiems svarbu, įdomu, kas kelia nerimą. Žmonės užduoda pačių įvairiausių klausimų apie biokuro, vėjo, saulės, geoterminę, vandens energiją. Mums visi šie klausimai labai naudingi, jie netgi padeda pasirinkti temas ateities laidoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Koks pagrindinis seminarų tikslas?

Tiek laidomis, tiek seminarais norime parodyti, kaip atskiruose šalies rajonuose yra plėtojamas biokuro ir biodegalų naudojimas, kaip vyksta visuomeninių pastatų renovacija, katilinių modernizavimas, kaip buityje yra įdiegiami energiją taupantys įrenginiai, kiti novatoriški sprendimai, panaudojant saulės, vėjo, žemės gelmių ar vandenilio energiją. Tikimės, kad visa ši informaciją bei akivaizdūs pavyzdžiai kuo daugiau žmonių paskatins ieškoti alternatyvų energetikoje, taip pat mažinti taršą, renkantis atsinaujinančius energijos išteklius bei energijos taupymo būdus.

REKLAMA

Projektą įgyvendinti padeda savivaldybių asociacija. Ji – savotiškas neformalus mūsų partneris, geriausiai žinantis, kokiame regione kokia tema žmonėms yra svarbiausia. Iš viso planuojame surengti 50 seminarų 40-yje savivaldybių. Projektui „Pradėk nuo savęs“ įgyvendinti skirta beveik 240 tūkstančių litų. Didžioji dalis lėšų – iš Europos regioninės plėtros fondo.

REKLAMA

Kokiai auditorijai skirti seminarai?

Šiuo metu jau esame pravedę penkis seminarus. Visi jie tiek turiniu, tiek auditorija buvo labai skirtingi. Pavyzdžiui, Šilutėje ir Klaipėdoje į susitikimus su vietos žmonėmis vežėmės ir būrį žurnalistų iš įvairių leidinių, kad jie galėtų susipažinti su aktualiomis aplinkosaugos temomis, skleisti informaciją. Seminaro metu buvo ypač daug kalbama apie geoterminę Klaipėdos jėgainę. Žagarėje daugiausiai diskutavome apie atsinaujinančių energijos šaltinių galimą poveikį aplinkai, susitikimas su vietos gyventojais vyko regioniniame parke, į jį buvo kviečiami visi norintys. Kelmėje seminarą organizavome labiau vietos verslininkams, kuriems aktualios vėjo bei saulės jėgainių statymo taisyklės. Šeduvoje buvome susitikę su vyresnių klasių moksleiviais vietos gimnazijoje. Seminarų temų esame suplanavę išties įvairių. Tačiau visuose juose stengsimės pakalbėti ir apie tai, ką vardan saugesnės ir sveikesnės aplinkos, energijos taupymo galime padaryti kiekvienas iš mūsų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atrodytų visiška smulkmena, bet, pavyzdžiui, namie nuo elektros lempučių ir šviestuvų nuvalius dulkes, bus ne tik iki 10 procentų šviesiau, bet ir sutaupysime energijos, nes įjungsime mažiau šviesos šaltinių. Verta pakalbėti ir apie galimybę taupyti degalus – vietoj drastiško ir netolygaus važiavimo būdo rinktis važiavimą, stebint šviesoforus bei prisitaikant prie kitų eismo dalyvių. Skirtumas tarp 150 ir 110 kilometrų per valandą greičio gali baigtis ne tik per valandą prarastais 50 litų degalams, bet ir kur kas didesne suma, papildžiusia valstybės biudžetą.

REKLAMA

Seminarų medžiagą panaudosite laidose?

Taip. Ir dar – visas savo laidas baigiame kokiu nors klausimu. Teisingai į jį atsakiusieji gali laimėti įvairių prizų: energiją taupančių LED lempučių, savaitraščio mėnesio prenumeratą. Kas trys mėnesiai vienam laimingajam bus įteiktas ekologiškas šaldytuvas.

REKLAMA

Šis projektas nėra vienintelis aplinkosauginį Lietuvos gyventojų sąmoningumą skatinantis projektas. 2007–2013 m. ES paramos finansavimo laikotarpiu Aplinkos ministerija finansavimą pagal priemonę „Visuomenės informavimo ir švietimo apie aplinką priemonių įgyvendinimas“ yra skyrusi 45 aplinkosaugines temas pristatantiems projektams.

Aplinkos ministerija www.am.lt ir ES struktūrinė parama www.esparama.lt.

ES logotipas

ES logotipas

Užsakymo nr. 1119

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų