Šie seminarai vyksta skirtingose šalies savivaldybėse, kuriuose aptariama naujausia informacija daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) klausimais, susijusiais su statybiniu-energetiniu, teisiniu ir ekonominiu požiūriu. Taip pat gyventojai supažindinami su naujausia informacija apie mažąją renovaciją.
Seminarus veda trys profesionalūs specialistai. Į praktines, su kasdiene renovacija susijusias užklausas atsako inžinierius-praktikas, turintis daugiametę patirtį statybos procesų valdymo ir konsultavimo srityje, techninės priežiūros vadovas daugiabučių namų modernizavime.
Teisinius klausimus aptaria Būsto rūmų teisininkas, turintis didelę patirtį daugiabučių namų valdymo, teisinių ginčų sprendimo, teisės aktų rengimo ir atstovavimo teismuose srityse, o į su finansais susijusius klausimus atsako ekonomistas, finansų ir ekonominių procesų valdymo vadovas, daugiabučių gyvenamųjų namų atnaujinimo (modernizavimo) ekspertas.
Ekspertai sudarė dažniausiai per seminarus užduodamų klausimų, susijusių su inžineriniais sprendimais, atmintinę, kurią galite rasti apačioje. Atsakymus į klausimus, susijusius su finansais, galima rasti pirmojoje straipsnio dalyje.
Klausimai apie inžinerinius sprendimus
Ar balkono plotas priskiriamas buto naudingam plotui? Jeigu asmuo savarankiškai įstiklino balkoną, ar reikia atlikti papildomai naujus kadastrinius matavimus?
Statybos techniniame reglamente „Gyvenamieji pastatai" yra nurodyta, kad būsto naudingasis plotas yra gyvenamųjų kambarių ir kitų būsto patalpą (virtuvių, sanitarinių mazgų, koridorių, įstatytų spintų, šildomų lodžijų ir kitų šildomų pagalbinių patalpų) bendrasis grindų plotas. Tačiau į naudingąjį būsto plotą neįeina balkonų, terasų, rūsių, nešildomų lodžijų grindų plotas.
Jeigu balkonas stiklintas savarankiškai, tai pagal galiojančius teisės aktus turi būti parengtas ir suderintas projektas. Tame projekte turi būti nurodyta ar po stiklinimo kinta buto plotas ar ne. Atsižvelgiant tai ir reikia nuspręsti – daryti kadastrinius matavimus ar nebūtinai.
Koks fasado tipas yra tinkamiausias? Projekto eigoje gyventojai sugalvojo keisti fasadą, bet projektuotojas nesutinka? Ką daryti?
Kiekvienas fasado tipas turi savų minusų ir pliusų. Todėl jo racionalumas turi būti vertinamas kiekvienam namui atskirai. Pastaruoju metu dažniau pasirenkamas vėdinamo fasado tipas, bet reikėtą įsidėmėti, kad kiekvieną namą reikia vertinti atskirai, o ne vadovautis statistika.
Fasado tipo pakeitimas susijęs ne tik su techninio darbo projekto (TDP) rengimu, bet ir su jau patvirtintu investicijų planu. Jei butų savininkų noras pakeisti fasado tipą yra tvirtas, tai visų pirma būtina atlikti Investicijų plano korekciją, po to pakoreguoti užduotį projektavimui. Tik tada TDP rengėjas turės pagrindą, kuriuo remiantis jis galės perprojektuoti fasado šiltinimo dalį.
Kas nustato pastato energinį efektyvumą? Kaip nustatomos energinio efektyvumo klasės?
Pastato energinį efektyvumą nustato energinio sertifikato rengėjas. Namo energinis efektyvumas nustatomas vertinant šiluminės varžos didinimo, vėdinimo, izoliavimo ir kt. priemones. Energinis sertifikatas yra sudaromas pagal patvirtintas metodikas ir naudojant specializuotas programines įrangas.
Renovacijos darbų, pavyzdžiui, šildymo, stogo, apšvietimo ir kt. pasirinkimą dažnai lydi priešingos ir įvairios gyventojų nuomonės. Kaip priimti tinkamą sprendimą?
Dažnai ne visos nuomonės sutampa. Tinkamą sprendimą butų savininkai priima balsų dauguma.
Kviečia dalyvauti seminaruose
Tiek pasiryžusius savo gyvenamuosius namus renovuoti gyventojus, tiek apie tokią galimybę vis dar svarstančius žmones BETA ragina visą informaciją apie būsto modernizavimą išgirsti iš pirmų lūpų, skirtinguose savivaldybių miestuose vykstančių seminarų metu.
Pasitikrinti, ar jūsų gyvenvietėje artimiausiu metu yra numatomas seminaras, galite internetiniame BETA puslapyje www.betalt.lt