Buvęs Aplinkos ministras, Seimo narys Kęstutis Mažeika socialiniuose tinkluose antradienį pasidalino nuotraukomis, kuriose matyti prie tvora aptverto pastato susirinkę žmonės. Nuotraukos darytos Verebiejuose, prie buvusios mokyklos pastato.
Čia, kaip socialiniuose tinkluose rašo parlamentaras, esą niekam nežinant buvo apgyvendinti nelegalūs migrantai.
Kyla daug klausimų
Naujienų portalui tv3.lt K. Mažeika pasakoja pats nufotografavęs prie mokyklos stoviniuojančius žmones ir pats buvęs jų susitikime. Žmonės susirinkimą suorganizavo netikėtai sužinoję, kad visai šalia jų namų įsikūrė nelegalūs migrantai.
„Man paskambino vienas tarybos narys iš Verebiejų, sako, kad nei buvo kalbėta, niekas nieko nežino. Naktį tamsoje atvažiavo autobusai, policija, kažkokie sunkvežimiai, aptvėrė. Vietiniai pradėjo žiūrėti, kas čia vyksta. Tyliai ramiai viską sudėjo, tik ryte pradėjo vaikščioti policija ir sako – čia tie pabėgėliai, migrantai“, – tv3.lt pasakoja K. Mažeika.
Bendruomenė, kaip sako parlamentaras, vietoje to, kad ruoštųsi Valstybės dienos šventei, antradienį susirinko prie mokyklos.
„Žmonių buvo gerokai daugiau nei ten matosi. Atvažiavo meras, buvo direktorė ir pasieniečių atstovas. Bandė nuraminti aistras, bet bendruomenė labai nepatenkinta ir daug visokių klausimų kyla“, – komentuoja K. Mažeika.
Pasak Seimo nario, į Verebiejus buvo atvežta apie 150 migrantų, jie apgyvendinti jau kelerius metus neveikiančios mokyklos pastate.
Vikipedijoje nurodoma, kad mokykla uždaryta dar 2011 m.
„Kilo dar daugiau aistrų. Sako – kanalizacija neveikianti, valymo įrengimai – niekas. Lyg ir sutarė atvežti bio tualetus, duok Dieve greičiau atvežtų ir būtų. Vandentiekio nėra, nusiprausti jiems kur nėra. Septynerius metus nenaudotos patalpos, bandė greitai atkraustyti, kai atvažiavome, dar nešė visokius daiktus.
Langai supuvę, seni rėmai, kad ir kaip ten bebūtų, sąlygos absoliučiai netinkamos. Kad ir kokio lygio pabėgėlis, ar jis ekonominis migrantas, ar specialiai atsiųstas, su tokiomis sąlygomis tragedija“, – pasakoja K. Mažeika.
Apie migrantus niekas nepranešė
Verebiejų kaimo bendruomenės pirmininkė Sandra Sejavičienė sako, kad bendruomenės pyktis kilo dėl to, kad apie planus apgyvendinti migrantus gyvenvietės centre niekas nebuvo informuotas. Migrantai esą užgriuvo labai netikėtai.
Pasak S. Sejavičienės, Verebiejų mokyklos patalpoms sutvarkyti buvo nusamdyta įmonė, vieta buvo pritaikyta migrantams gyventi. Jie mokyklos pastate įsikūrė pirmadienį.
„Pirma žinia mus labai šokiravo, kadangi mes nesitikėjome, buvome neinformuoti apie tai. Gauti tokią žinią ir tokius kaimynus į vidurį gyvenvietės, iš tikrųjų, natūralu, kad mus ištiko šokas“, – tv3.lt sako S. Sejavičienė.
Bendruomenės pirmininkė sako pati antradienį apsilankiusi Verebiejų mokykloje. Policijos pareigūnai vietoje budi, esant reikalui jų pajėgos esą būtų didinamos.
Šiuo metu bendruomenė dar kiek dvejoja dėl pareigūnų kiekio vietoje. Kadangi mokykloje įrengta 250 vietų migrantams, tarp tiek žmonių gali kilti konfliktų.
„Tokia žinia buvo kaip perkūnas iš giedro dangaus, nors žmonių nuomonių yra labai įvairių. Vieni labai pyksta ir nenori, kiti sako, kad jei jie tvarkingai elgsis, gal nieko tokio.
Pati mačiau, pareigūnai nusiteikę saugoti, žadama, kad teritorija bus apšviesta, kad iš jos išeiti galimybės nebus, o kaip bus, pamatysime, laikas parodys.
Mums buvo netikėta ir išgąsdino. Iš anksčiau stebėjome padėtį, nesame labai patenkinti dėl to, kad pasirinkta vieta – vidurys gyvenvietės. Ne kažkur krašte, o gyvenvietės vidurys. Apie mus mažai pagalvota“, – sako S. Sejavičienė.
Šiuo metu Verebiejų kaime gyvena apie 250 žmonių, tad jei bus užpildytos visos mokykloje migrantams skirtos vietos, vietiniai juokauja, kad jų bendruomenė taps dvigubai didesnė.
Patalpose nėra karšto vandens
Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas teigia, kad šiuo metu buvusiame Verebiejų mokyklos pastate yra apgyvendinta 130 migrantų, tačiau šis skaičius išties dar gali padidėti. Iš viso pastate gali gyventi 250 asmenų.
Šiuo metu, pasak mero, gyventojų saugumas yra užtikrinamas.
„Yra užtverta tvora, yra policijos pareigūnai. Kol kas 8 budi, jeigu reikės daugiau, bus daugiau, yra pareigūnai be uniformų. Viskas kontroliuojama, tai žmonėms buvo paaiškinta“, – tv3.lt sako A. Vrubliauskas.
Kad gyventojai nebuvo perspėti iš anksto prieš migrantus apgyvendinant, meras patvirtina.
„Mes negalėjome žinoti tikslios datos, kada jie bus atvežti. Antrą valandą nakties buvo paaiškinta, kad atvažiavo paskutinis autobusas. Man atrodo, kad paskui radome sutarimą, mus patikino ir pasieniečiai, ir policijos pareigūnai, kad jie prisiima pilną atsakomybę už apsaugą“, – komentuoja A. Vrubliauskas.
Kol kas migrantai Verebiejų mokykloje gyvens 10 dienų. Čia jie karantinuojasi, jiems atliekami koronaviruso testai. Po izoliacijos laikotarpio jie turėtų būti iš čia išvežti.
„Gali atvažiuoti kiti, bet niekas tiksliai negali pasakyti, kiek mūsų kabutėse gerasis kaimynas papasuos dar papildomų klientų“, – teigia Alytaus rajono meras.
A. Vrubliausko nuomone, yra saugiau, kai migrantai prižiūrimi centralizuotai. Prieš tai migrantus jau buvo apgyvendinę Lazdijai, Alytaus miestas, Varėna todėl esą ir Alytaus rajonas nusprendė prie šios problemos sprendimo prisidėti.
„Turėjome dvi buvusias mokyklas, kur galėjome greičiausiai pajungti vandenį. Šią mokyklą galėjome greičiausiai pritaikyti migrantams“, – sako A. Vrubliauskas.
Vis dėlto šiuo metu mokyklos pastatas dar nėra visiškai pritaikytas gyventi. Yra šaltas vanduo, yra kur nusiprausti, taip pat yra tualetai, yra geriamo vandens, tačiau karšto vandens nėra. Šiuo metu derinamos priemonės, kaip karštą vandenį pastate būtų galima užtikrinti.
„Kalbėjausi su nelegaliais migrantais. Buvome į vidų įėję, kai kurie kalba angliškai. Prašė marškinėlių, kelnių, nusiprausti, išsiplauti drabužius. Normalu, toks karštis, gyvi žmonės, nors ir nelegalūs ir nelaukiami“, – komentuoja A. Vrubliauskas.
Pasak mero, „Raudonasis kryžius“ migrantams jau parūpino šiek tiek drabužių.
Gyventojai piktinasi ne pirmą kartą
Tai nėra pirmas kartas, kai vietiniai gyventojai piktinasi šalia jų apgyvendinamais migrantais. Į daugiau nei 300 gyventojų turintį Vydenių kaimą Varėnos rajone pasieniečiai autobusais neseniai atvežė 158 migrantus, neteisėtai patekusius į Lietuvą. Jie buvo sulaikyti šeštadienį, didžioji dalis į Lietuvą per sieną nelegaliai perėjo Druskininkų savivaldybėje.
Dauguma jų – afrikiečiai. Skirtingai, nei irakiečiai, ar sirai, jie neaiškina, kad bėga nuo pavojaus savo gyvybėms ir patvirtina, kad yra ekonominiai migrantai. Beveik visi pasakoja istorijas apie tai, kad mokėsi Gardino universitete, bet pablogėjus sąlygoms, patraukė į Europą tiesiog ieškoti geresnio gyvenimo. Mini ir rasizmą.
„Ten mums pasidarė labai sudėtinga gyventi, nes politinė sistema ten labai stipri. Mes, kaip užsieniečiai studentai, negyvenome ten, kaip normalūs vietiniai. Pirmiausia dėl mokslų kainos. Vietiniams ji žymiai mažesnė, o užsieniečiams tris kartus didesnė“, – sako migrantas.
„Mano chemijos mokytojas atsisakė daugiau paaiškinti dėl to, kad mes juodaodžiai. Jis paaiškindavo iraniečių studentams, nes jų oda šviesi. Ten nelengva gyventi. Man reikia geresnės šalies, kur aš galėčiau studijuoti, užsidirbti studijoms, kad būčiau saugi, turėčiau šeimą, nes aš jau nesu per jauna santuokai“, – teigia kita.
Kiti migrantai kilę iš Kamerūno, sako Baltarusijoje jautėsi, kaip kalėjime, juos trikdė ir vietinių baltarusių žvilgsniai į juos.
„Aš nusprendžiau čia atvykti, nes man reikia geresnio gyvenimo, geresnės ateities, man reikia gyventi, kaip normaliam žmogui, turėti dokumentus, diplomą, vieną dieną turėti šeimą, dirbti, gyventi, kaip ir kiti“, – sako migrantas.
Migrantai Vydenių kaime apgyvendinti mokyklos pastate, pati mokykla jau nebeveikia. Jiems čia pastatytos sulankstomos lovos, skirti miegmaišiai. Vyrai nuo moterų atskirti, apgyvendinti skirtinguose aukštuose. Žmonės ten turėtų praleisti 10 dienų – karantino laikotarpį. Po to, jie turėtų būti perkelti į naująjį palapinių miestelį, kuris iškils dar šią savaitę.
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė sako: „Tai yra tūkstančius siekiantis skaičius, ir tikrai jis stovės ir bus pasiruošęs ir tikrai bus užtikrinta tvora, apsauga.“
Kur jis iškils – dar neskelbiama. Jeigu pasitaikys migrantų sergančių koronavirusų, jie, kaip ir anksčiau kiti migrantai, bus perkelti į prie Elektrėnų esantį Abromiškių reabilitacijos centrą.
Varėnos rajono meras Algis Kašėta teigia: „Perimetro aptvėrimo klausimas aktualus, maitinimas, visi logistiniai dalykai, apsaugą vykdys statutinės organizacijos, policija, sienos apsaugos tarnyba nežinau ar skirs tam pajėgas, tačiau manom, kad čia galėtų ir kariškiai prisidėti.“
Nors vietinių nedaug, bet jiems naujų kaimynų pasirodymas tapo nemalonia staigmena.
„Vakar vakare sužinojom, kad čia jau pas mus atveža tuos migrantus. O ką daugiau galima pasakyti, nu nieko, žmonės nekalti. Mes visi esam skirtingi, tai viskas, svečiai yra svečiai“, – sako gyventojas.
„Neteko anksčiau susidurt, tikriausiai, su migrantais? Gyvenom gyvenom, kažkas nusprendė, kažkas padarė, atvežė va tas pats, kas į kiemą žvyro užsakei, atvežė, išpylė ir išvažiavo. Tai čia tas pats“, – sako kitas.
Nors migrantus turi saugoti pareigūnai, kad šie niekur neišeitų iš mokyklos pastato, vietiniai netiki, kad keli pareigūnai sulaikytų pusantro šimto žmonių minią, o ir nerimauja, kad Vydeniai taps nuolatine nelegalų apgyvendinimo vieta.
Skaičiai rekordiniai
Per praėjusią parą pasienyje su Baltarusija buvo sulaikyti 53 nelegalūs migrantai. Beveik pusė jų pastarąją parą įkliuvo Druskininkų savivaldybėje. Iš viso šiemet pasienyje su Baltarusija sulaikyta 1 416 neteisėtų migrantų.
Iš 53 migrantų 23 sulaikė Druskininkų savivaldybėje sieną su Baltarusija saugantys minėto kurorto užkardos pasieniečiai. 14 migrantų sulaikyta Ignalinos rajone, 9 – Švenčionių, 7 – Varėnos.
Druskininkų pasieniečiai, pirminiais duomenimis, per šešias pastarąsias dienas iš viso sulaikė 461 neteisėtą migrantą. Šis skaičius yra didžiausias tarp visų VSAT užkardų.
Neteisėti migrantai jau anksčiau buvo apgyvendinti Alytaus miesto ir rajono, Ignalinos, Varėnos bei Lazdijų rajonų savivaldybių suteiktose patalpose. Sulaikytųjų apgyvendinimas vyksta ir VSAT Užsieniečių registracijos centre Pabradėje bei Pasieniečių mokykloje Medininkuose, o nelydimi nepilnamečiai perkeliami į Pabėgėlių priėmimo centrą Rukloje.
Sulaikytiems užsieniečiams bus atliekami testai dėl COVID-19, o iki rezultatų gavimo šie asmenys yra izoliuoti. Įvykių aplinkybės tikslinamos, vyksta tyrimai. Apie pasiprašiusius prieglobsčio asmenis informuotas Migracijos departamentas, kuris nagrinėja tokius prašymus.
Paskelbta ekstremalioji situacija
Vyriausybė praėjusio penktadienio posėdyje dėl smarkiai išaugusios neteisėtos migracijos į Lietuvą paskelbė ekstremaliąją situaciją valstybės mastu. Šiemet į Lietuvą iš Baltarusijos bandė patekti 1 416 neteisėtų migrantų.
Šis skaičius yra daugiau kaip septyniolika kartų didesnis, nei buvo per visus 2020 metus. Pernai Lietuvos pasienyje sulaikytas 81 toks užsienietis. 2019 m. pasieniečiams įkliuvo 46 neteisėti migrantai, 2018 m. – 104, 2017 m. – 72.
Tarp šiemet pasienyje su Baltarusija sulaikytųjų daugiausia yra Irako piliečių ar jais prisistačiusių užsieniečių – 615. Taip pat sulaikyti 196 Kongo, 110 Kamerūno, 80 Gvinėjos, 57 Irano bei kitų šalių piliečiai.
Dalies migrantų pilietybes pasieniečiai dar tikslina, nes daugelis jų neturi dokumentų. Didelė dalis sulaikytųjų per Lietuvą siekia patekti į Vakarų Europos valstybes.
Pastaruoju metu labai išaugus tokių atvejų skaičiui VSAT sustiprino sienos su Baltarusija apsaugą. Be įvairių organizacinių priemonių, į šį ruožą buvo komandiruoti pareigūnai iš kitų VSAT padalinių bei skirti papildomi techniniai resursai.
Be to, pasieniečiams pagalbon atėjo pajėgos iš Viešojo saugumo tarnybos, Šaulių sąjungos ir kitų institucijų, taip pat pasienyje su Baltarusija dirbti pradėjo Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros FRONTEX pareigūnai. Netrukus Lietuvos sienos apsaugai bus pasitelkta ir 10 Estijos pasieniečių.