Daugiau apie tai – TV3 Žinių reportaže.
Marijampolės savivaldybės viešojo skyriaus specialistės su atliekų tvarkymo centro darbuotojais išsiruošė į reidą – tikrina privačiuose namuose gyvenančių marijampoliečių atliekų konteinerius ir žiūri ar žmonės rūšiuoja atliekas.
Dalis gyventojų tvarkosi atsakingai ir atliekas meta į jiems skirtus konteinerius. Tačiau nemažai yra ir tokių, kur šiukšlės – nerūšiuotos. Viename mišrių atliekų konteineryje tikrintojai aptiko žaliųjų atliekų – lapų, nužydėjusių gėlių, o taip daryti draudžia įstatymas.
Gresia baudos iki 600 eurų
Pažeidimą kontrolierius nufotografavo, o prie konteinerio kolega prisegė įspėjimą: žmonėms gresia piniginė bauda, be to, atliekos nebus išvežtos tol, kol jų neišrūšiuos.
„Tikriname ir randame, kad į mišrių atliekų konteinerius sumeta žaliąsias atliekas, obuolius. Ypatingai, kai šiais metais daug obuolių, tai tikrai nemažą kiekį jų randame“, – teigė viešosios tvarkos skyriaus specialistė Daina Žemaitė.
Dabar pats darbymetis tiek žmonėms, tiek kontrolieriams. Krenta lapai, nužydi gėlės, tad jų susidaro nemaži kiekiai. Specialistai sako, kad bet kur išmesdami žaliąsias atliekas žmonės pakenkia patys sau.
„Žaliosios atliekos, sumaišytos su kitomis atliekomis, aišku, didina ir atliekų kiekį, neprotingai rūšiuojant ar kompostuojant, taip pat didėja ir netvarka. Daugėja ir invazinių rūšių, kaip ispaninis orionas, kurie plinta be proto ir paskui atsiranda problema, ką daryti“, – pabrėžė aplinkotvarkos skyriaus specialistė Violeta Sagaitienė.
Specialistai įspėja, kad miestuose deginti lapus ar kitokias šiukšles taip pat yra draudžiama. Žaliąsias atliekas pataria arba tvarkingai kompostuoti, arba vežti į stambiagabaričių atliekų aikšteles.
„Pagal administracinių nusižengimų kodeksą numatyta nuo 30 iki 600 eurų bauda. Pirmą kartą padarius pažeidimą, jei asmuo gailisi, galime taikyti pusę minimalios, tai yra 15 eurų“, – kalbėjo D. Žemaitė.
Gyventojai – pasipiktinę
Žmonės sako, kad atliekų prižiūrėtojai perlenkia lazdą, bausdami už kone kiekvieną šapelį, rastą konteineryje. Esą ir taip mokestis nemažas už šiukšles. O vežti į stambiagabaričių atliekų aikšteles vežti nenori, nes esą susigaišta daug laiko:
„O čia – nieko negalima.“
„Reikia biškį padrausminti. Gal jau ne taip griežtai, kaip dabar, nežinau. Man neteko, tai nežinau.“
Vien Marijampolės savivaldybėje per šiuos metus už šiukšlių nerūšiavimą viešosios tvarkos skyrius jau nubaudė daugiau nei pusšimtį privačių namų gyventojų. Daugiabučių bendrijos privalo arba pačios susigrėbti ir išsivežti lapus, arba samdyti, kas tai padarys.
Atliekų tvarkytojai sako, kad rūšiuoti reikia ne tik dėl ekologijos. Esą kuo mažiau gyventojų rūšiuoja – tuo daugiau susidaro komunalinių atliekų ir dėl to atliekų tvarkytoja gali branginti rinkliavą.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.