Dalis lietuvių indėlius keičia į eurus, o bankai pataria taupyti litais. Kalbos apie kaimynų valiutų nestabilumą ir nemažėjančią infliaciją visose Baltijos šalyse įkaitino atmosferą ir Lietuvos viduje, rašo „Klaipėda“ .
Bankai trina rankomis, nes dalis turinčių indėlius litais juos keičia į indėlius eurais, taip leisdami bankams uždirbti iš valiutos keitimo ir mažesnių palūkanų.
Tuo pačiu jie pataria žvelgti ekonomiškai ir indėliui rinktis tą valiutą, kuriai siūlomos didžiausios palūkanos.
Be to, analitikai pabrėžia pagrindinę taisyklę, kad taupyti geriausia ta valiuta, kuria ketini santaupas išleisti.
„DnB Nord“ banko vyresnioji analitikė Jekaterina Rojaka sakė pastebėjusi, kad maždaug birželį dalis lietuvių pradėjo keisti savo indėlius litais į indėlius eurais.
„Viskas priklauso nuo žmonių lūkesčių. Jeigu žmogui yra daug ramiau turėti santaupas eurais, jis nepasitiki Lietuvos banku arba pinigų politika, tai praradimas vieno procentinio punkto per metus galėtų būti ne tokia didelė kaina už ramų miegą“, – tęsė ji.
J. Rojakos teigimu, ekonomiškai mąstant reikėtų pasirinkti indėlį su didesne grąža, o šiuo metu didesnės palūkanos yra už indėlius litais.
Kolegei pritarė ir SEB Vilniaus banko prezidento patarėja ir šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė. Jos teigimu, dabar bankų mokamos palūkanos už indėlius litais leidžia šiek tiek sumažinti infliacijos poveikį.
„Galbūt žmones gąsdina devalvacijos baimė, tačiau niekas nepasikeitė ir to tikimybė kaip buvo, taip ir išlieka nedidelė“, – sakė pašnekovė.
Ji priminė, kad lito ir euro kursas yra fiksuotas, o jam pakeisti reikėtų priimti specialias įstatymų pataisas.
“Litui devalvavimas negresia. Jis negresia ir latui, ir Estijos kronai. Tokios yra išvados Tarptautinio valiutos fondo ir kitų finansinių organizacijų. Net ir tarp Baltijos šalių Lietuvos padėtis pagal makroekonominius rezultatus, Mastrichto kriterijus yra pati geriausia”, - interviu Lietuvos radijui antradienį sakė premjeras Gediminas Kirkilas.
“Litas, neabejoju, tvirtai išsilaikys tol, kol mes įsivesime eurą”, - pridūrė jis.
Viename Rusijos interneto tinklalapių praėjusį savaitgalį pasirodžius pranešimui apie neva Estijos vyriausybės jau priimtą sprendimą devalvuoti nacionalinę valiutą, supanikavo daugiausia rusakalbiai Estijos gyventojai, valiutų keityklose išpirkę beveik visas eurų atsargas.