• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pernai nekilnojamo turto (NT) rinkoje augo ir sandorių skaičius, ir būsto kaina. NT specialistai tikina, kad šiemet kainų augimas išliks panašus. Tačiau ekspertų nuomonės išsiskyrė dėl pastatų kokybės. Vieni tikino, kad didelė paklausa skatins vystytojus mažiau kreipti dėmesio į pastatų kokybę. Kiti teigė priešingai, kad dėl naujų energinės klasės reikalavimų statybos kaina augs, bet pastatai bus kokybiškesni.

Pernai nekilnojamo turto (NT) rinkoje augo ir sandorių skaičius, ir būsto kaina. NT specialistai tikina, kad šiemet kainų augimas išliks panašus. Tačiau ekspertų nuomonės išsiskyrė dėl pastatų kokybės. Vieni tikino, kad didelė paklausa skatins vystytojus mažiau kreipti dėmesio į pastatų kokybę. Kiti teigė priešingai, kad dėl naujų energinės klasės reikalavimų statybos kaina augs, bet pastatai bus kokybiškesni.

REKLAMA

NT brokeris Mantas Mikočiūnas pastebi, kad šiuo metu kartais jaučiama būsto kainų spekuliacija.

„Protingas kainų pakilimas, kuris siekia 10 proc., nieko blogo. Tačiau pastebiu, kad kartais NT vystytojai ir pardavėjai spekuliuoja sąnaudų klausimu. Jie galvoja, kad pirkėjai ir taip pirks būstus, tad neinvestuoja į marketingą, reklamą ar būsto statybų kokybę. Jiems svarbu kuo greičiau statyti, o paskui parduoti.

Tačiau toks mąstymas prie gero neprives. Tokių pavyzdžių matėme 2007 metais ir 2008 metais prieš krizę. Tuo metu buvo pastatyta nekokybiškų pastatų. Ir vėliau problemų turėjo tiek pirkėjai, kuriuos juos įsigijo, tiek pardavėjai, nes tų būstų niekas nebepirko“, – pasakojo NT brokeris.

REKLAMA
REKLAMA

Todėl, pasak M. Mikočiūno, prieš pirkdami būstą pirkėjai turėtų tartis su šios rinkos specialistais arba paprasčiausiai atkreipti dėmesį, kaip su pirkėjais bendrauja NT vystytojai.

REKLAMA

„Tie pardavėjai, kurie tikisi ir taip parduoti būstus, atmestinai bendrauja su klientais, skiria jiems mažai dėmesio ir laiko“, – pastebėjo NT specialistas.

Kalbėdamas apie kainas, M. Mikočiūnas teigė, kad laisvėjant karantinui, gyventojų aktyvumas NT rinkoje mažės.

„Kainos nekris, bet sustos augti arba sugrįš prie nuosaikesnio augimo, kuris sieks 5-6 proc. per metus. Laisvėjant karantinui, žmonės grįš į socialinį gyvenimą, vėl ims pramogauti, vykti atostogauti. Gyventojai tiek savo laiką, tiek finansus skirs kitokiems dalykams.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu žmonės neturi, kur išleisti pinigų, ieško sričių į kurias galėtų investuoti, o NT jau nuo senų laikų buvo lietuvių mėgstama investicijų sritis. Tai ir lemia, kad sandorių skaičius didesnis negu įprastai“, – aiškino M. Mikočiūnas.

Vis tik anot NT brokerio, dabartinė situacija yra nepagrįstai vadinama NT bumu.

„Pandemijos laikotarpiu sandorių skaičius paaugo 20 proc., o būsto kaina 10 proc. Šie skaičiai nėra dvigubai ar trigubai didesni. Labai greitai jie gali grįžti į buvusį sandorių ir kainų lygį“, – prognozavo M. Mikočiūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Būstai taps brangesni, bet kokybiškesni?

Lietuvos nekilnojamo turto plėtros asociacijos (LNTPA) prezidentas Mindaugas Statulevičius mano, kad būsto kainų augimas išliks nuosaikus ir bus toks, koks buvo pernai.

Tačiau NT ekspertas nesutiko, kad dabartinė situacija gali paskatinti vystytojus imtis nekokybiškų statybų. Jis pastebėjo, kad šiųmetiniai nauji infrastruktūros mokesčiai, reikalavimai aukštesnei energinei klasei lems, kad būstų statybos kaina keliais procentais išaugs, tačiau jie taps kokybiškesni.

REKLAMA

„Nemanau, kad NT vystytojai ir jų rangovai norės rizikuoti savo reputacija ir bandys statyti nekokybiškus pastatus. Niekas nenori, kad jų pastatyti objektai būtų minimi blogu žodžiu ar dar blogiau – turėtų defektų.

Be to, statybų technologijos kiekvienais metais tobulėja. Šiuo metu daug darbų padaroma nebe statybos aikštelėje. Pastatai yra statomi iš surenkamų blokų, kurių konstrukcijos pagaminamos gamyklose. Tokie pastatai turi geras energines savybes ir nenusileidžia mūriniams statiniams, kaip tik padeda išvengti klaidų ir netikslumų, kurie įvyksta statybų aikštelėje“, – aiškino LNTPA prezidentas.

REKLAMA

Didžiausi pokyčiai Vilniuje

NT ekspertas, įmonės „Real data“ vadovas Arnoldas Antanavičius svarstė, kad dabar situacija labai neapibrėžta. Anot jo, šiuo metu kaip ir einame link karantino atlaisvinimo. Tačiau esą reikia neatmesti galimybės, kad rudenį vėl teks leisti karantine.

„Viskas priklausys nuo žmonių lūkesčių ir nuotaikų. Svarbūs ir valdžios sprendimai, jeigu pinigų bus dalinama mažiau, žmonės gali jau kitaip reaguoti ir būstų nebepirkti. Tai, kad pernai kainos augo, negarantuoja, kad šiemet jos irgi augs. Tačiau kol pirkėjų netrūks, tol vystytojai kainų nemažins, o gali jas ir didinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau reikia atkreipti dėmesį, kalbama apie butų brangimą Vilniuje. Pavyzdžiui, nuosavų namų ir kotedžų segmente kainos augo nedaug. Tik ne visi nori gyventi užmiestyje. Be to, butai labiausiai brango Vilniuje, kituose Lietuvos miestuose kainų augimas yra nuosaikesnis “, – sakė NT ekspertas.

NT sandorių nesumažėjo

Registrų centro duomenimis, per pirmus du šių metų mėnesius iš viso įregistruota 20,3 tūkst. NT pirkimo-pardavimo sandorių. Tai yra 1 proc. mažiau nei 2020 metų sausį-vasarį (20,4 tūkst.). Vien tik per vasario mėnesį įregistruota 10,3 tūkst. NT sandorių, arba 2 proc. Mažiau nei praėjusių metų vasarį, tačiau 3,5 proc. daugiau nei šių metų sausį.

REKLAMA

Šiemet visoje šalyje įregistruota 5,2 tūkst. butų pardavimų – 14 proc. mažiau nei per pirmus du 2020 metų mėnesius, vien tik per sausį – 2,6 tūkst., arba 17 proc. mažiau nei praėjusių metų vasarį, bet beveik 2 proc. daugiau nei šių metų sausį.

Šių metų pradžioje taip pat įregistruota maždaug 1,9 tūkst. individualių gyvenamųjų namų pardavimų – 5 proc. daugiau nei 2020 metų sausį-vasarį. Tik per vasarį pasikeitė 945 gyvenamųjų namų savininkų, arba 8 proc. daugiau nei per 2020 metų vasarį ir 3,5 proc. daugiau nei per šių metų sausį.

Visoje šalyje šiemet taip pat įregistruota per 10 tūkst. žemės sklypų savininkų pasikeitimų. Tai yra 5 proc. daugiau nei per pirmus du praeitų metų mėnesius. Vien tik per vasarį įregistruota 5,1 tūkst. žemės sklypų sandorių, arba 3 proc. daugiau nei 2020 metų vasario mėnesį ir 5 proc. daugiau nei šių metų sausį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų